Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
31.03.2024 09:00

Přes střechu Evropy

Pustá Kamenice - Žižkov - Borová u Poličky. Délka trasy 10 km. Odjezd 9:02 ČD. Návrat 16:56 ČD. Ved: P. Kožený. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.03.2024 09:30

Velikonoce v Polabí

Valy – Mělice – Lohenice - Přelouč. Délka trasy 5,5 km. Odjezd 9:30 ČD (LETNÍ ČAS). Návrat 12:37 – 14:37 ČD Os, 13:05 – 14:05 R. Ved: M. Timarová. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

03.04.2024 18:00

Archeologický průzkum v Pardubičkách

Přednáška Mgr. Tomáše Čurdy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

06.04.2024 14:00

Komentovaná prohlídka Automatických mlýnů

Pročleny Klubu přátel Pardubicka. Sraz před areálem Automatických mlýnů. Vstupné 200 Kč / 140 Kč zlevněné. Přihlásit k účasti je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v úterý nebo ve čtvrtek 10-12 a 14-17 hodin.

typ akce: Výlety do historie

17.04.2024 18:00

Nálety na Pardubice

Přednáška k 80. výročí spojeneckých náletů na Pardubice v roce 1944. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenckého náměstí. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Hříšní lidé města Pardubic - 28. část

obrázek k článku Rok 1934, pokrač.
Student se pohřešuje! „Dne 5. 3. odešel z bytu J. Bímy v Pardubicích u Zlaté štiky student V. třídy reálného gymnázia R. Šíl (narozen 1918 Ústí n. L.). Neudal, kam odchází a také neměl důvodu k odchodu!“ Tato zpráva působí záhadně, stejně jako mnohá jiná „záhadná“ zmizení, vzpomeňme na muže, který „zmizel“ na železniční trati mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. V mnoha případech se redakce ovšem o „záhadnému zmizení“ již nevrátila a poctivého čtenáře tak připravila o vyřešení záhady, která se mnohdy ukázala malicherná, až komická. Dovoluji si do textu hříšných občanů Pardubic vložit text tohoto znění „Četnická pátrací stanice v Pardubicích zrušena. V nejbližších dnech dojde ke zrušení četnické pátrací stanice v Pardubicích, která zde byla založena před rokem. Službu pátrací pro zdejší okres bude obstarávati opětovně pátrací stanice chrudimská. Strážmistr Císař, řidič pátracího motocyklu, přeložen byl k pátrací stanici v Písku.“

Uličnictví! „V sobotu kolem 4. hod. odpolední házeli dosud nezjištění mladíci v Pardubicích na rychlík kamením. Jedno okno bylo rozbito. Četnictvo věc vyšetřuje!“
Výtržnost! „V restauraci na Masarykově tř. způsobena byla výtržnost. Bratři Boh. A Jos. Novákové uhodili dokonce strážníka a shodili mu přilbu. Byli zatčeni a dáni do vazby.“
Dlouho nebyl na svobodě! Z vězení pardubického okres. soudu byl propuštěn téměř 40krát soudně trestaný tulák J. Hruška. Ten při odchodu ukradl přímo z kanceláře okres. soudu psací stroj, který zahrabal kdesi u labského mostu. Hruška byl chycen a v Chrudimi se ke krádeži doznal. Byl dán do vyšetřovacího krajského soudu. Na svobodě si tedy příliš dlouho nepobyl. Další nezvěstná! „15letá Anastázie Boháčová z Pardubic zmizela před čtrnácti dny a od té doby je nezvěstnou. Měla modrý kabát, šedivou rádiovku, šedé punčochy, černé polobotky. Je obava, zda se nestala obětí trestního činu!“
„Velké krádeže ryb v Pardubicích byly postupně prováděny na Vrtálně u nájemce rybolovu J. Ryšavého. Ukradeno bylo ryb asi za 12 000Kč. V souvislosti s těmito krádežemi je vyšetřováno několik osob.“ Pochybná reklama! Na Wilsonově třídě v Pardubicích poblíž rohu Sladkovského ul., jakož i na náměstí před Občanskou záložnou jsou reklamní sloupy, kdysi elektricky osvětlované. Tyto sloupy jsou v tak špatném stavu, mají rozbitá skla, vnitřek je plný skleněných střepů, že spíše odpuzují než pobízejí. Zbytečně překáží na chodnících a bylo by lépe, kdyby vůbec z ulice byly odstraněny!“
„Pašování cukerínu ve Východních Čechách, jak jsme již psali, se rozmáhá. V Pardubicích byl policií pozastaven V. Faltys z Horního Újezda, který měl množství cukerínu v sáčcích. Věci této věnuje se nyní více pozornosti!“ Zatčený poštovní zřízenec. „V Pardubicích byl zatčen na poštovním úřadě č. 2 zřízenec Jan Pavel a dán do vazby pro podezření ze zločinu zneužití moci úřední a krádeže. Zpronevěru prováděl delší dobu až byl konečně dopaden. Před zatčením pokusil se o sebevraždu utopením!“
„Krádež holubů. Františku Svatoňovi v Pardubicích bylo zcizeno 7 holubů v ceně 115 Kč. Případ se vyšetřuje!“
„Vykradená kaplička! V kapličce u sv. Marka v Pardubicích vykradeny byly z pokladničky peníze, které tam byly zbožnými katolíky vloženy.“ Velká krádež za dne v Pardubicích! „Do bytu obchodníka Jana Vopršala v Pardubicích na Masarykově tř. vloupal se dne 1. 5. odpoledne, když nebyl nikdo doma, neznámý pachatel, který zde ukořistil klenoty a hotové peníze v ceně skoro 10.000 Kč. Pachatel hledal i v pendlovkách, které se zastavily, takže bylo zřejmé, kdy v bytě byl. Krádež za dne na frekventované třídě svědčí o odvaze nebo o znalosti pachatele. Případ se vyšetřuje a četnictvo po pachateli pátrá!“
Patnáct tuláků ve stohu! „V minulých dnech prohlížel strážník Arnoldův stoh u Pardubic a nalezl zde zalezlých 15 tuláků!“
A znovu k „nejstaršímu řemeslu.“ Zprávy o pardubických bludičkách plnily často odstavce Východočeského Republikánu (a nejen jeho) ve třicátých letech minulého století. „Sděluje se nám, že v poslední době se na Pardubicku nebezpečně šíří prostituce. Do Pardubic přijíždí mnoho prostitutek domácích i cizích, mezi nimi dosti vypovězených prostitutek z Německa a též z Polska. Dávno zde již nebylo tolik podezřelých ženštin. Mnohé z nich zapadají i na okolní venkov. Jak tu řádí prostituce, o tom si možno nejlépe učiniti představu, uvedeme- -li, že v přítomné době (květen 1934) léčí se u okres. nemocniční pojišťovny v Pardubicích 92 pohlavně nemocných z Pardubicka. Je to číslo, které přímo zaráží. Bylo by třeba učiniti opatření, aby bylo nebezpečné šíření prostituce zabráněno.“ V následujícím Východočeském Republikánu je k pardubické prostituci dovětek „…Jedna z nemocničních prostitutek, která byla dána do ošetření, uprchla!“
Pozor při pronajímání bytů! V Karlově ulici v Pardubicích najal si neznámý muž, který se vydával za zástupce určité firmy, byt. Sebral bytné zlaté hodinky, odešel a více se nevrátil.“
Podvody, spáchané pomocí spiritismu vzbudily v pardubickém tisku značnou pozornost. Případu Marie Schánělové, která vymámila na důvěřivých lidech nemalou částku, se věnoval i Východočeský Republikán. Komentoval poměrně obšírně případ, kdy M. Schánělová namluvila manželům Jiráskovým (ale i dalším lidem, důvěřujícím spiritismu), že se ji v transu zjevilo božství a dožadovalo se vystavění jakéhosi mediálního chrámu. Jiráskovi zbořili svůj domek!! aby na jeho místě mohl být postaven onen „snový mediální chrám!“ Jiní lidé nosili M. Schánělové peníze. Když vyšel podvod najevo, činila hotovost na kontě známé „věštkyně“ přibližně 100.000 Kč! Dne 10. 6. 1933 byla M. Schánělová odsou zena k 9 měsícům těžkého žaláře a zároveň dána k psychiatrickému vyšetření.
Psychiatři zjistili, že M. Schánělová byla za své činy odpovědna. Celý případ byl znovu prošetřován u krajského soudu v Chrudimi.
Úraz chlapce při houpání! „K těžkému úrazu na dětské houpačce přišel 7letý S. Deyl, syn známého pardubického fotogata (vloudil se tiskařský šotek – poznámka autora). Byl v pasáži udeřen houpajícími se dětmi prkénkem do hlavy a způsobena mu velká tržná rána. Byl převezen do nemocnice a ponechán v ošetření.“
Krádež zlata. „U zubního technika J. Hellmanna v Pardubicích byla dne 27. 5. spáchána krádež surového zlata a jiných cenností. V době krádeže nebyl nikdo doma. Škoda krádeží způsobená je velmi značná!“ „Pokus o vyloupení hlavního tabákového skladu v Pardubicích učiněn byl minulý týden. Pachatelé vymačkali okenní tabule, nemohli však vypáčiti mříže, takže nemohli lup dokončiti.“
Smrtelný úraz dítěte a nedbalost matky! Dvouletá dcera dělníka Novotného v Pardubicích Na Ležánkách si hrála v nepřítomnosti matky v popelu v blízkosti kamen. Nešťastnou náhodou se na ní vznítily šaty a dívka utrpěla smrtelné popáleniny, kterým v nemocnici podlehla!
Odcizené fotoaparáty. „V pardubické firmě Frant. Doubrava ve Smilově ulici byla v těchto dnech (červen 1934) spáchána krádež fotoaparátů v ceně přibližně 11.000 Kč. Krádež byla zpozorována teprve při vytahování rolety, která zůstávala pravidelně uzavřena.
Vlakoví kapesní zloději. „Vícekrát jsme již upozorňovali, že na nádraží v Pardubicích objevují se nebezpeční mezinárodní zloději, kteří páchají smělé krádeže. Nedávno byl zde při nastupování okraden E. Bohata z Kutné Hory, kterého zloději odcizili náprsní tašku s obnosem téměř 1000 Kč.“ Zatčený násilník. V karanténě u Pardubic byl zatčen 23letý R. M., který se v Polabinách u Rosic nad Labem pokusil znásilnit ženu. Napadená se mu však ubránila.
Nová krádež fotoaparátů! V Pardubicích zmizely krátce po vykradení fotografické firmy F. Doubrava další 4 fotoaparáty, tentokrát z výkladní skříně firmy J Korbela v Jindřišské ulici. Škoda činila přibližně 6000 Kč. Pachatel nebo pachatelé vyrazili výkladní skříň dlažební kostkou.
Tuláci házeli po sobě vyžebraným chlebem! R. Somek z Barchova a K. Melichar z Lánů u Chrudimi se v Pardubicích dostali do vážné hádky, při které po sobě začali házet vyžebraný chleba. Hádka se změnila brzy ve rvačku. Byli zatčeni a dáni do vazby.

(pokračování)
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem