Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
09.12.2020 18:00

Regulace řeky Labe na Pardubicku v první polovině dvacátého století

Přednáška T. Jandy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Žili mezi námi - Jan Kopecký - nestor pardubické kanoistiky

obrázek k článku V únoru 2013 uplyne 100 let od narození pardubického rodáka Jana Kopeckého (23. 2. 1913 – 5. 9. 1988). Jeho jméno je nerozlučně spjato se zrodem a rozvojem pardubické závodní kanoistiky. Znalými pamětníky byl právem označován za nestora tohoto pardubického sportu. Ve vodácké rodině si vysloužil přezdívku „Proces“, protože proti narušovatelům pořádku v loděnici často vystupoval energickými slovy: „Udělám s vámi krátký proces“. Láska k přírodě a k vodním sportům se v Honzovi probudila již v mládí, které prožil mezi skauty a trampy. Provázela ho pak celý život. V době aktivní závodní činnosti úspěšně reprezentoval Pardubice na kanoi jednotlivců, spolu s partnerem Václavem Hendrychem obsazovali několikrát přední místa v celostátních soutěžích na kanoi dvojic. Kanoistice obětavě věnoval veškerý svůj volný čas i jako funkcionář, byl zakládajícím členem kanoistického oddílu Sokola (pozdější TJ Dynamo Pardubice). Zastával i funkci předsedy oddílu, byl technickým vedoucím a dlouholetým trenérem. Je zmiňován v jubilejních pamětních publikacích kanoistického oddílu. Za dobrovolnou celoživotní činnost pro rozvoj sportu byl několikrát oceněn čestnými uznáními ČSTV.
Sportovní houževnatost a vytrvalost mu pomáhala i v osobním životě. S manželkou Jarmilou musel čelit i velmi obtížným situacím, zvláště když po nástupu komunistického režimu ztratil svou živnost tiskaře (firma Knihtiskárna Jan Kopecký) a byl nucen pracovat v jiných oborech. Pod tlakem nepříznivé politické situace se jeho dospělé děti rozhodly pro trvalý pobyt v zahraničí. To rovněž bolestně zasáhlo do jeho života. Veden sportovním duchem, houževnatostí a optimismem se dokázal se vším vyrovnat. Je škoda, že se nedožil roku 1989, protože patřil k bytostně činorodým optimistům. Čas i voda plynou neúprosně dál, výsledky usilovné práce však přetrvávají celá léta a zůstávají nám trvale v paměti. Čest jeho památce ! (Sestavil Pavel Studnička na základě údajů, zjištěných u jeho dcery Jarmily Kopecké – Netsch. )
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem