Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
21.04.2024 07:50

Alejí klenů kolem rybníků

 Krucemburk – Staré Ransko – Ždírec n. Doubravou. Délka 7 km. Odj. 7:53 ČD. Návrat 14:00, 16:06 ČD. Ved: Květa Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

21.04.2024 07:55

Meandry Struhy

Veselí - Lepějovice - Meandry Struhy - Bílý kopec - Kokešov – Opočínek. Délka trasy 8 km / 13 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 12:47 / 15:15 Bus MHD č.15. Ved: L. Kvapilová.  Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

Archiv aktualit

LA LIBERTAD (Nikaragua)

obrázek k článku Čtenáři si patrně všimli, že v poslední době se v médiích častěji objevují informace o spolupráci Pardubic s nikaragujským městem La Libertad. Jak vznikl tento neobvyklý partnerský svazek? Jaká je jeho náplň? Jak se žije v Nikaragui a v La Libertad? Na tyto zvídavé otázky se pokusíme odpovědět následujícími řádky.
Nikaragua. Co se nám vybaví při vyslovení jména této země? V hlavě se rojí slova „Amerika, Somoza, sandinovci, válka, káva, pomoc při jejím sběru..." Začněme rozmotávat toto zmatené klubko třeba od rekapitulace několika základních zeměpisných údajů. Nikaragua leží ve Střední Americe, ještě na severní polokouli: od rovníku ji dělí pouhých 12 stupňů. Na severu sousedí s Hondurasem, na jihu pak s Kostarikou. Západní a východní břehy Nikaraguy omývají Tichý a Atlantský oceán. Jak pro naši, tak i pro Nikaragujskou republiku představuje její geografická poloha významnou strategickou hodnotu. Již nyní je jednou z pětice hospodářsky spolupracujících středoamerických zemí (Guatemala, Honduras, Nikaragua, Kostarika, Panama), jejichž mnohé výrobky nesou označení „vyrobeno ve Střední Americe". Je branou vedoucí nejen do středu, ale i na sever Ameriky, konkrétně do Spojených států. Zákonodárství obou států v současné době totiž neobsahuje žádné omezující kvóty pro vzájemný obchod!

Nikaragua, největší středoamerická země, je s rozlohou 130 242 m2 asi dvakrát větší než Česká republika. Její území tvoří tři přírodní regiony: Pacifický, Centrální a Karibský.
Podívejme se na Nikaraguu z hlediska jejího hospodářství. Hospodářská situace zde byla ještě před několika málo lety téměř katastrofální. Nicméně od roku 1990, kdy svobodné prezidentské volby postavily do čela státu vládu prezidentky Violety Chamorrové, se této středoamerické zemi blýská na lepší časy, a to zejména u makroekonomických ukazatelů. Inflace, jeden z hlavních problémů 80. let, přesáhla loni jen mírně desetiprocentní hranici; před čtyřmi lety byla dvaceti- a před devíti lety dokonce třicetiprocentní! Hrubý domácí produkt vzrostl loni o 4,7 procenta (horní odhad je 5,5%) a letos se má zvýšit až o 7 procent. O ekonomické oživení se zasloužila jak rozsáhlá a celkem úspěšně provedená privatizace, tak i fakt, že hlavní věřitelé odpustili Nikaragui velkou část jejích dluhů a že jí naopak poskytují ekonomickou pomoc. Nutno říci, že to není jen gesto pomoci mladé demokracii, ale také uznání reality: světové finanční instituce totiž řadí Nikaraguu mezi země, které nejsou schopny svůj zahraniční dluh splácet. I Česká republika postupovala v tomto duchu a svou pohledávku vůči Nikaragui ve výši necelých 200 miliónů amerických dolarů prodala jisté britské firmě za 10% dlužné částky. Postupně se zlepšující makroekonomická situace však zatím příliš neulehčuje tíživou situaci obyvatelstva. Problémem je vysoká nezaměstnanost, která je podle důvěryhodného odhadu dvaapadesátiprocentní. Bez jakéhokoliv zdroje obživy je čtvrt milionu lidí, tedy 16 procent práceschopných Nikaragujců; zbylých 36 procent je zaměstnáno částečně. Ale ani mnozí z těch, kteří práci mají, na tom nejsou nejlépe. Denní mzda zemědělského dělníka či středoškolského učitele odpovídá 2,5 USD. Denní náklady na obživu rodiny jsou ale více než trojnásobné. Z toho plyne jednoduchý závěr: řada místních lidí si nemůže dovolit jíst každý den. Pod hranicí chudoby tak žije až 70 procent Nikaragujců. A co je hlavním zdrojem příjmů státu a jeho obyvatelstva? Je to hlavně zemědělství: chov dobytka, výroba mléka a sýrů, pěstování cukrové třtiny, kukuřice, rýže, fazolí, kokosových palem a samozřejmě kávovníků, dále rybolov a exotické dřeviny. Země má bohaté zdroje nerostných surovin, především zlata, stříbra, železa a soli. Za obor budoucnosti lze označit dřevozpracující, ale zejména turistický průmysl.
Ze 4 357 000 obyvatel Nikaraguy tvoří většinou mestici (69%), následují běloši a černoši. Původní Indiáni dnes představují již jen zlomek populace: asi 5%. Odhaduje se, že do roku 2000 bude mít Nikaragua 5 miliónů obyvatel, z nichž dvě třetiny budou žít ve městech. Současná populace je velmi mladá: více než 60% nedosahuje 25 let! 91% Nikaragujců jsou katolíci, 8% se hlásí k protestantismu.
Tolik základní informace o exotické zemi, v níž mají Pardubice své partnerské město. Jmenuje se La Libertad (česky: Svoboda) a leží na řece Rio Míco, v Centrálním regionu ve správním kraji Chomtales. S hlavním městem Managuou ho spojuje silnice vedoucí do 140 km vzdáleného města Juigalpa, odkud přes pohoří Cordíllera Chontalena pokračuje již nevalně udržovaná cesta. Tento úsek měří pouhých 28 km, ale jeho překonání trvá asi jednu hodinu! La Libertad najdeme v malebném údolí na úpatí zmíněného pohoří v nadmořské výšce 500 m. Nejvyšší hora v okolí, El Chamarro, měří 835 m. La Libertad, které v roce 1995 slavilo sté výročí udělení městského statutu, spravuje území o rozloze 854 km2. Ve vlastním městečku žije odhadem šest tisíc obyvatel, ve spravované oblasti pak dvojnásobek. Jejich častými, nechtěnými společníky jsou nezaměstnanost a chudoba. Hlavní zdroj obživy poskytuje chov dobytka a pěstování fazolí. Nemnoho pracovních míst nabízí místní družstvo COOPIL na zpracování mléka, dále školy střední, základní a mateřská. Největším zaměstnavatelem je kanadská důlní společnost Greenstone těžící zlato. Působí tu také takzvaní malí zlatokopové, pequeňos mineros. Jsou to rodiny, které dobývají zlato z hlubin země tím nejprimitivnějším způsobem, doslova krumpáčem a kladivem. K vyloučení zlata používají zatím drastickou metodu za použití rtuti; jiný způsob, šetrnější k životnímu prostředí a zároveň finančně nenáročný, bohužel neznají. Bez zkušeností na tomto poli jsou i Pardubice, takže žádost o pomoc s novým způsobem loučení zlata nebyla zatím do naší spolupráce zahrnuta.
Tím se dostáváme ke svazku Pardubic a La Libertad. Ten vznikl v rámci programu NEWS, zaměřeného na mezinárodní spolupráci obecních úřadů, tedy radnic. Jedná se původně o program holandské vlády, plně financovaný z rozpočtu holandského Ministerstva pro spolupráci a rozvoj. Cílem programu bylo vytvořit partnerský svazek tří měst, holandského, nikaragujského a českého (nebo slovenského) a stimulovat ho ke spolupráci. Proč mezinárodní spolupráce na lokální úrovni? Na takovou spolupráci je třeba nahlížet v kontextu neustále se rozvíjející internacionalizace, v jejímž důsledku vše, co se odehrává, nese s sebou důsledky v globálním měřítku. Na některé celosvětové problémy, před kterými dnes stojíme, je možné pohlížet pouze v tomto mezinárodním kontextu vzájemné globální závislosti. Černobylská katastrofa například ovlivnila obyvatele nejen na Ukrajině, Bělorusku a v Rusku, ale také v České i Slovenské republice, Polsku a Německu. Válka v bývalé Jugoslávii ovlivnila život i v mnoha státech a obcích Evropy, které zasílaly humanitární pomoc a přijímaly utečence a oběti války. Tyto příklady demonstrují, že některé problémy lze skutečně řešit pouze cestou mezinárodní spolupráce. Globální vzájemná závislost si tak vynucuje spolupráci na všech úrovních. Důležitou roli tu hrají nejen národní, ale i obecní vlády. Je totiž nutné potýkat se s denními důsledky celosvětových problémů působících na jednotlivce, konkrétní obyvatele konkrétních míst. K nim mají nejblíže orgány obcí, tvůrci základů národní politiky. A proč projekty lokální spolupráce NEWS? Mnoho holandských obcí chtělo podpořit jak nějaký projekt, tak místní vládu v rozvojové zemi a zároveň směřovat své aktivity do zemí Východní a Střední Evropy, a přispět tak k demokratizaci jejich společnosti. Vznikla myšlenka zkombinovat tyto aktivity a přinést tím vlastní vklad k vizi jednoho světa, který se zmenšuje a v němž hranice postupně zanikají. Program byl zahájen 1. října 1992. Pardubice se k němu připojily v říjnu 1994, když krátce předtím své přání pracovat v jeho rámci vyjádřil holandský partner Pardubic, město Doetinchem. V té době byla již do programu zapojena česká města Beroun, Brno a Opava, v loňském roce se navíc přihlásil Český Krumlov a Zlín. Rok 1996 přinesl i rozšíření struktury celého programu o spolupráci nevládní organizace a stimulaci ekonomických kontaktů mezi jednotlivými zeměmi. Navíc se na financování programu nově spolupodílí i česká vláda. Podstata programu spočívá v tom, že zkušenosti českého města pomáhají řešit konkrétní problémy ve městě nikaragujském. Definuje je na základě svých potřeb sám nikaragujský partner a české město zvažuje, zda jeho znalosti, zkušenosti i síly budou stačit k uspokojivému řešení. To musí znamenat přínos ke zlepšení životních podmínek v nikaragujském městě. Holandský člen spolupracujícího trojúhelníku plní roli asistenta, zprostředkujícího důležité kontakty, poskytujícího své zkušenosti z mezinárodní spolupráce, někdy i chybějící finance. Na rozdíl od ostatních kryje veškeré aktivity související s tímto programem plně ze svého rozpočtu.
Jaká je náplň partnerského svazku Pardubic s La Libertad a Doetinchemem? V roce 1994 byl vybrán projekt „Svod dešťových vod". Období dešťů trvá v La Libertad v průměru od května do listopadu a zdejší tropické deště jsou velmi silné. Proudy vody valící se městem zaplavovaly nejen komunikace, ale i lidská obydlí. Čeští specialisté vypracovali projekt, čemuž předcházela nezbytná měření, pátrání v různých nikaragujských institucích, propočty uvažující stoletou vodu i zkušenost místních obyvatel. Vlastní stavba dozorovaná opět českými odborníky proběhla v loňském roce. Její účinnost dostatečně prověřily letošní výjimečně vydatné a dlouhé tropické deště. Občané i představitelé La Libertad se o celém dílu vyjadřují velmi pochvalně, oceňují jeho kvalitu i praktický přínos. Zkušenosti pardubických mozků budou využity i u druhého projektu „Spojovací cesta". Pardubičtí již vypracovali projekt, podle kterého byla začátkem března zahájena stavba cesty, která umožní spojení odlehlých osad s naším partnerským městem. Dopad bude dalekosáhlý: lidé z osad, s nimiž bylo dosud možné spojení pouze na koňském hřbetě, a to v mnohých případech jen v období sucha, budou nyní moci do La Libertad přivážet své produkty a obchodovat zde s nimi. Navíc cesta odlehlým oblastem usnadní přístup ke vzdělání, lékařské péči a ulehčí komunikaci se správním centrem v La Libertad.
U každého projektu je velký důraz kladen na osvětu, která nabývá různých forem v závislosti na možnostech a schopnostech jednotlivých partnerů. Trojlístek Pardubice, La Libertad a Doetinchem uskutečnil kromě několika drobných akcí také dvě opravdu nebývalé. Prvním počinem bylo sdružení finančních prostředků s ostatními českými městy a natočení filmu, který se pod názvem „Češi v Nikaragui" promítal nejen v České televizi, ale i ve státní televizi holandské a nikaragujské. Film ústy holandského ministra pro spolupráci a rozvoj, ale i prezidenta Václava Havla a prezidentky Violety Chamorrové objasňuje význam mezinárodní spolupráce. Pardubice zde dostaly nemalý prostor pro ukázku svého projektu „Svod dešťových vod". Prozradím, že veřejné promítání yideoverze filmu pro občany La Libertad bylo provázeno výkřiky nadšení, zejména když se ve snímku objevili ing. Pavel Šálek spolu s RNDr. Františkem Medříkem. Tyto bezprostřední reakce jen potvrdily poznatek, který mě v La Libertad doprovázel téměř na každém kroku: totiž že oba jsou zde oblíbeni nejen jako specialisté, ale i jako lidé a přátelé. Druhou událostí v rámci osvětové části pardubických projektů byla soutěž pro mladé z celé La Libertad, jejíž vítěze čekala velká výhra: cesta do Evropy. Soutěž měla tři části. Nejdříve soutěžící odpovídali na otázky o projektech NEWS, Nizozemí, České republice i Pardubicích, poté krátce psali o sobě, své rodině, svých představách o budoucnosti a nakonec zazpívali jednu píseň. Zvítězila dvě děvčata: třináctiletá Julissa Matinéz Vega z osady Carquita a sedmnáctiletá Silvia Valeska Gonzáles Gonzáles přímo z La Libertad. Obě strávily v loňském červnu týden v Nizozemí, kde je hostil partnerský Doetinchem a týden v naší vlasti. Představili jsme jim nejen Pardubice, ale i naše hlavní město, kde nás po Pražském hradě provázeli pracovníci prezidentské kanceláře. Děvčata také měla možnost zajezdit si na koni ve státním kladrubském hřebčíně. Koní si ostatně užila i při dvou dostihových dnech. Zážitkem pro ně byla i diskotéka v Life Klubu, prohlídka hvězdárny v domě Delta, Romského střediska v Teplého ulici, vystoupení ke Svatojánské noci souboru Karmazín, aviatická pouť v Hradci Králové, ale také zasedání pardubického zastupitelstva. Po návratu domů dívky o své cestě vyprávěly na několika besedách. Stručně shrnuly své postřehy i v písemné podobě. A co je nejvíc zaujalo? Holandsko je rovné jako stůl. Čeští koně jsou větší než nikaragujští, dobře živení a ošetřování, jinak se ovládají. V obou zemích je čisto, není nezaměstnanost, každý má práci, neexistuje tu chudoba....
Letos koncem ledna a začátkem února jsem i já jako koordinátorka projektů navštívila našeho nikaragujského partnera. Doprovázela jsem náměstka primátora města Pardubic, Mgr. Vladimíra Bláhu. Přijeli jsme s úkolem vybrat námět pro nový projekt. Vyšli jsme vstříc přání obyvatel i radnice La Libertad a spolu s nimi jsme zvolili projekt o dvou částech. První se zaměří na program technického vzdělávání, včetně osvětové činnosti. Nedostatečná profesní příprava totiž neumožňuje důlní společnosti zaměstnávat více místních obyvatel. Druhá část bude spočívat v úpravě pozemku pro sportoviště k pořádání různých soutěží pro celou správní oblast La Libertad. V době naší návštěvy přijala pozvání do našeho partnerského města i Česká televize. Výslednou velmi zdařilou reportáž odvysílala v nedávném magazínu Objektiv.
Spolu s námi působila v Nikaragui i takzvaná ekonomická mise. Jejím posláním bylo zmapovat tamní podnikatelské a investorské prostředí, včetně zákonných a finančních podmínek. Výsledná zpráva bude základem pro práci ekonomické pracovní skupiny, jejímiž členy se stanou různé subjekty, samozřejmě včetně zástupce Pardubic. Jak jsme při naší cestě poznali, i přes zbylý zahraniční dluh ve výši 3,8 miliardy dolarů, který pro ekonomiku Nikaraguy zůstává velkou zátěží, není tato surovinově bohatá a strategicky vhodně položená země pro zahraniční investory nezajímavá. Proč by mezi nimi nemohli být i pardubičtí?
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem