Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
31.03.2024 09:00

Přes střechu Evropy

Pustá Kamenice - Žižkov - Borová u Poličky. Délka trasy 10 km. Odjezd 9:02 ČD. Návrat 16:56 ČD. Ved: P. Kožený. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.03.2024 09:30

Velikonoce v Polabí

Valy – Mělice – Lohenice - Přelouč. Délka trasy 5,5 km. Odjezd 9:30 ČD (LETNÍ ČAS). Návrat 12:37 – 14:37 ČD Os, 13:05 – 14:05 R. Ved: M. Timarová. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

03.04.2024 18:00

Archeologický průzkum v Pardubičkách

Přednáška Mgr. Tomáše Čurdy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

06.04.2024 14:00

Komentovaná prohlídka Automatických mlýnů

Pročleny Klubu přátel Pardubicka. Sraz před areálem Automatických mlýnů. Vstupné 200 Kč / 140 Kč zlevněné. Přihlásit k účasti je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v úterý nebo ve čtvrtek 10-12 a 14-17 hodin.

typ akce: Výlety do historie

17.04.2024 18:00

Nálety na Pardubice

Přednáška k 80. výročí spojeneckých náletů na Pardubice v roce 1944. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenckého náměstí. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Zajímavý kout Pardubicka

obrázek k článku Určitě mi dáte za pravdu, když řeknu, že se krajina, ve které žijeme, naprosto nedá srovnat s tou, ve které žili naši předkové. Člověk, co mohl, to přetvořil. Jenom nevím, jestli to bylo pokaždé k jeho prospěchu, jak se mnohdy bohorovně domníval. Co však naplat? Stav je takový, jaký je a buďme rádi, že se nám ledaskde zachovaly alespoň drobné střípky té původní přírody. Právě na taková místa vás chci upozornit. Nacházejí se na levém i pravém břehu Chrudimky v prostoru Drozdic do Nemošic. Procházka po těchto místech je pohodlná a trvá asi 2 hodiny. Místa jsou bohatá na jarní květenu. Je tudíž nejlepší výlet plánovat asi na duben. Doporučuji začít naše putování na cestě pod zahrádkářskou kolonií u Foxconnu a pokračovat po pohodlné cestě k Drozdicím. Záhy se octneme pod klenbou mohutných stromů, hlavně javorů, dubů a topolů. Po levé ruce se zvedá ostrý svah Nemošické stráně. Je hustě porostlý i habry a jilmy, občas vidíme divokou třešeň, olši a černý bez. Keřové patro je hlavně při okrajích a tvoří jej zejména trnky a šípky, místy krušina a mnoho dalších. Nezáleží na tom, v kterou dobu jdeme, vždy uslyšíme koncert ptačích hlásků.
Ba v noci tady život neustává díky sovám, netopýrům a zpěvu slavíků, kteří zde hnízdí. Krásná je však jarní květena. Nejdříve se objevují trsy jarní pažitky, pak violky, zběhovce, sasanky, a to jak bílé, tak žluté, ohromné porosty hedvábně jemných světle zelených listů česneku medvědího, křivatce, okrotice bílé a vzácný áron plamatý. Krom ještě mnohých dalších roste tady podbílek šupinatý, a když rozkvetou plochy dymnivek, je vzduch provoněn jejich úžasnou vůní. Zato však, když později rozkvetou česneky, tak nemají žádné květiny možnost je přebít. Když okolní louky rozkvetou kopretinami, tak máme-li štěstí, najdeme i vzácnou růži keltskou a lilii zlatohlavou. Celá stráň od Pardubiček k Drozdicím je chráněné území. My však můžeme pokračovat v Drozdicích za rybníčkem dále podél stráně Drozdické. Tam už sice není chráněné území, ale je to tam také pěkné. Dojdeme tudy k silnici spojující Černou za Bory a Mnětice. Dáme-li se vlevo, kousek odsud je v poli ještě malý hájek, zvaný Kobylník. Je to také malý zbytek lužního lesa, který kdysi naši krajinu pokrýval. Krom dříve jmenovaných květin tady vzácně rostou sněženky, kokoříky a žluté kosatce. Zpět se můžeme vrátit buď z Černé anebo dojít zase do Drozdic, tam přejít most a po levém břehu Chrudimky jít po loukách až do Nemošic. V loukách jsou dochována slepá ramena původní řeky. Dá se velice dobře poznat, jak zde bohatě meandrovala. Voda je v nich čistá a je domovem vodních živočichů. Porosty na jejich březích jsou mnohde původní, najdeme zde mnoho krásných starých dubů, rostlinná říše je zastoupena podobnými květinami, jaké jsme našli na Nemošické stráni. Však je naproti přes řeku. I na tomto nevelkém kousku země je vidět, jak dokázala být příroda mnohotvárná a krásná, než jsme ji, my lidé, „zcivilizovali“. Chraňme tato místa pro naše děti, ať na nás jednou vzpomínají v dobrém.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem