Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Tři jubilea pardubického hokeje

obrázek k článku Letos uplynulo sto let od prvního exhibičního zápasu v kanadském hokeji v Pardubicích. V roce 1913 se na zamrzlé ploše Matičního jezera střetlo mužstvo České sportovní společnosti Praha s pardubickými hráči. Ti do této doby pěstovali bandy hokej, který se hrál v jednácti hráčích, se zahnutými holemi a míčkem, na hřišti o rozměrech fotbalového a taktéž na branky na kopanou. Nastupovalo se ve fotbalových dresech, s nahými koleny. Pražští hokejisté věnovali před utkáním pardubickým soupeřům hokejky na „kanadu“ a pak se s nimi rozešli v zápase smírně 3:3. Pardubice před jedním stoletím reprezentovali pánové Vilém Weiss, Karel Kubeška, Milan Komeštík, Potůček, Přibík, Reinberg sdružení ve Spolku akademiků. Ptáte se, kdo střídal? Nikdo! Celý zápas odehrálo šest hráčů. Začátky bruslení, ale musíme hledat ještě zpátky. Na konci 19. století se bruslilo na louce před zámkem. (Při pohledu od města po levé straně vyvýšené silnice). Voda tam přitékala ze „Strúhy“ od Císařského mlýna. V roce 1903 byly na Olšinkách postaveny dva tenisové kurty, ale pro neshody se utkání v bandy hokeji hrála na Matičním jezeře. První doložený zápas sehráli pardubičtí v roce 1909 v Chrudimi za muzeem.
To druhé letos oslavované jubileum – devadesát let organizovaného hokeje, je víc než sporné. Teprve v listopadu roku 1925 dal řídící učitel Vilém Weiss popud k založení odboru ledního hokeje při LTC (Lawn tennis cercle) Pardubice. Ještě na sklonku života p. Weisse se v roce 1975 slavilo padesát let pardubického hokeje. Pak se datum zrodu posunulo záhadně o dva roky dříve. Kromě agilního Viléma Weisse se na zrodu nového klubu a vytvoření kluziště na tenisových dvorcích pod zámkem podíleli pánové Kašpar, Komeštík, Pokorný, Potůček a Racek. Brzo byly doplněni o další aktivní hráče Dostála, Kohoutka, Jar. Komeštíka, Osmana a Zahradníka.
Nejprve používali šatny kluziště vlevo před zámkem a na nové kluziště chodili podchodem pod silnicí. Brzo však dali dohromady prostředky pro výstavbu vlastní klubovny a dokonce i osvětlení. Pro propagaci kanadského hokeje pozvali v roce 1926 k exhibici mužstva SK Slavie Praha a BK Mladá Boleslav. Na novém kluzišti však nastupovali domácí hokejisté k tréninkům až po bruslení veřejnosti po 21. hod. Stále se hrálo v dresech na kopanou, vypůjčených od SK Pardubice, kalhoty si hráči sami podšívali fi lcem. Díky tenisové juniorce byly v roce 1926 postaveny nové šatny a klubovny a odbor se zmohl na nové dresy. Pravidelné soutěže byly jako župní mistrovství vypsány ve dvou okrscích až v sezóně 1930–31. Koncem téže zimy byl založen i druhý pardubický klub – AFK Svítkov. Župními mistry se stali hráči poprvé v roce 1933. Ve II. tř. župního přeboru je zařazen i další nováček – AFK Pardubice. V roce 1937 je zřízena čsl. liga, do které se však LTC Pardubice po prohře s Mladou Boleslaví neprobojuje. Na utkání chodily v konci třicátých let návštěvy až 1.500 diváků, především díky výborné hře 1.útoku ve složení Chýna, Brant, Jankovský a výkonům častolovického knížete Kinského v brance. V roce 1938 dostává kluziště pod zámkem zásluhou Zdeňka Zahradníka vysoké mantinely. Ještě v roce 1936 se stává členem Východočeské župy ledního hokeje SK Rapid Pardubice, který postavil kluziště v zahradách na Haldě. Ve válečné době vznikají nové kluby a základna hráčů se rozšiřuje. V II. třídě hrají WK Studánka, Železničáři Pardubice, SK Rosice nad Labem, SK Hradiště a SK Nemošice. Všechna tato i dříve jmenovaná mužstva měla v soutěžích i družstva dorostu.V poválečném nadšení se dají pardubičtí do stavby zimního stadiónu s umělou ledovou plochou. Staví se na tréninkovém fotbalovém hřišti letního stadiónu rukama stovek obětavých brigádníků a dne 20.12.1947 je stadion otevřen. Ale ještě než doslouží kluziště pod zámkem, hostí družstvo USA s populárním Maolim („Kuličkou“) v brance. Možnost pravidelné přípravy na umělém ledě dovede domácí LTC k bezkonkurenčnímu vítězství v divizi 1948/49. V této skupině hrál i AFK Svítkov a VSJ (Vojenská sokolská jednota) Pardubice. V kvalifi kaci však v tomto roce ještě pardubičtí neuspějí. V rámci sjednocení tělovýchovy přestupují hráči Rapidu (mj. Broňa Danda a Míla Mejzlík), aby už pod hlavičkou Sokola Pardubice I. vyhráli v zimě 1949/50 spolu s dalšími divizi i tříkolovou kvalifi kaci a stali se poprvé účastníky přeboru republiky 1950/51. Sluší se zaznamenat jména hráčů, kteří na tomto dějinném kroku měli zásluhu: brankáři Hiller a Danihelka, obránci Páv, Procházka, Krebs, Rejda a útočníci Pleticha, Danda, Litzek, Mejzlík, Seifert, Richter, Müller, Kuna, Štorek a z fotbalu populární Eda Šabatka. O dalších sezónách a třetím jubileu, zisku prvního mistrovského titulu v zimě 1972/73, zase příště...
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem