Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
31.03.2024 09:00

Přes střechu Evropy

Pustá Kamenice - Žižkov - Borová u Poličky. Délka trasy 10 km. Odjezd 9:02 ČD. Návrat 16:56 ČD. Ved: P. Kožený. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.03.2024 09:30

Velikonoce v Polabí

Valy – Mělice – Lohenice - Přelouč. Délka trasy 5,5 km. Odjezd 9:30 ČD (LETNÍ ČAS). Návrat 12:37 – 14:37 ČD Os, 13:05 – 14:05 R. Ved: M. Timarová. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

03.04.2024 18:00

Archeologický průzkum v Pardubičkách

Přednáška Mgr. Tomáše Čurdy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

06.04.2024 14:00

Komentovaná prohlídka Automatických mlýnů

Pročleny Klubu přátel Pardubicka. Sraz před areálem Automatických mlýnů. Vstupné 200 Kč / 140 Kč zlevněné. Přihlásit k účasti je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v úterý nebo ve čtvrtek 10-12 a 14-17 hodin.

typ akce: Výlety do historie

17.04.2024 18:00

Nálety na Pardubice

Přednáška k 80. výročí spojeneckých náletů na Pardubice v roce 1944. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenckého náměstí. Vstup zdarma.

Archiv aktualit

Battlefield Jiřího Potůčka

obrázek k článku V PARDUBICÍCH A PŘELOUČI 12. ČERVNA 2013
Již 2. ročník branného závodu družstev základních škol se konal v Lesoparku Jiřího Potůčka v Pardubicích-Trnové. Družstva soutěžila o Putovní pohár primátorky města Pardubic a jednotlivci ve střelbě ze vzduchovky o Pohár starosty Městského obvodu Pardubice VII.
Závodu předcházela pietní slavnost, kterou na místě, kde byl zastřelen radista paraskupiny SILVER A Jiří Potůček, zahájil starosta Vítězslav Čapek, promluvila primátorka Štěpánka Fraňková a byly položeny květiny účastníky závodu i zástupci některých institucí. Hudební doprovod zajistila ZUŠ Pardubice-Polabiny.

Družstva soutěžila ve střelbě ze vzduchovky, v hodu granátem, v obratnosti (stavba plastových bedniček „pod sebe“ s horolezeckým zajištěním), ve zručnosti (řetěz z horolezeckých karabin) a v orientaci v terénu. Součástí byl i vědomostní test orientovaný na znalost událostí, které se odehrály na tomto místě a jeho okolí. Soutěž byla zajištěna Městskou policií Pardubice, Krajským ředitelstvím PČR Pardubice, 43. výsadkovým praporem Chrudim, Střední vojenskou školou v Moravské Třebové, Klubem přátel Pardubicka a dalšími subjekty. Nejúspěšnější bylo družstvo ZŠ Proseč i přes h a n d i c a p neúčasti dvou nemocných spolužáků. 2. místo obsadilo družstvo ZŠ Třemošnice, 3. potom družstvo ZŠ Pardubice, Štefánikova. Nejlepším střelcem ze vzduchovky byl Ondřej Zástěra, rovněž žák ZŠ Proseč.
Organizátoři věří, že příštího ročníku Battlefi eldu se zúčastní více dětí a družstev z nejbližšího okolí Lesoparku J. Potůčka. K tomuto památnému místu, které je spojeno s historií odboje v okupované vlasti během 2. světové války a zejména v období „heydrichiády“, mají určitě vřelý vztah, dobře ho znají a svojí účastí jen potvrdí, že toto místo by nemělo nikdy upadnout v zapomnění.
2. ročník branného závodu družstev středních škol se konal v Zážitkovém outdoor centru TANK POWER v Přelouči. Pro družstva byl určen Putovní pohár předsedy ČsOL a pro vítěze ve střelbě jednotlivců Pohár ředitele KVV Pardubice. Před zahájením závodu byla za zvuku večerky uctěna minutou ticha památka Jiřího Potůčka. Jednotlivá družstva soutěžila mj. v obratnosti v lanovém centru, ve střelbě ze vzduchovky i na elektronické střelnici, v plavbě na raftech na čas, v rozborce a sborce samopalu i v bezchybném průchodu minovým polem.
Vítězem se stalo družstvo Gymnázia Pardubice, Dašická ulice. 2. a 3. místo vybojovala družstva Střední školy automobilní Holice. Z této školy je i vítěz ve střelbě Martin Spudil.
Pořadatelem obou soutěží – v Pardubicích i v Přeloučí – byla Československá obec legionářská, zastoupená Ing. Františkem Bobkem, který byl také hlavním organizátorem.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.