Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
17.04.2024 16:00

Pardubice včera, dnes a zítra

Srdečně Vás zveme akci pražské pobočky Klubu přátel Pardubicka, která se bude konat ve středu 17.dubna 2024 od 16:00 hodin klubovně Ve Smečkách 25 v Praze. Z Pardubic přijede člen Klubu přátel Pardubicka, průvodce města a znalec místopisu, zkušený a zajímavý vypravěč, pan Ing. Jiří Mareš, CSc. Připravil přednášku na téma Pardubice včera dnes a zítra.

typ akce: Pražská pobočka KPP

17.04.2024 18:00

Nálety na Pardubice

Přednáška k 80. výročí spojeneckých náletů na Pardubice v roce 1944. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenckého náměstí. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

21.04.2024 07:50

Alejí klenů kolem rybníků

 Krucemburk – Staré Ransko – Ždírec n. Doubravou. Délka 7 km. Odj. 7:53 ČD. Návrat 14:00, 16:06 ČD. Ved: Květa Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

21.04.2024 07:55

Meandry Struhy

Veselí - Lepějovice - Meandry Struhy - Bílý kopec - Kokešov – Opočínek. Délka trasy 8 km / 13 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 12:47 / 15:15 Bus MHD č.15. Ved: L. Kvapilová.  Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

90 let od návštěvy francouzského maršála F. Focha v Pardubicích

obrázek k článku (16. 5. 1923)
V roce 1923 zavítal do Československa a sousedního Polska „velký syn Francie“, slavný maršál Ferdinand Foch.1) Cílem návštěvy bylo další prohloubení přátelských vztahů a možnost rozšíření tzv. Malé dohody o Polsko (což jak víme z historie se neuskutečnilo).2) Maršál Foch nenavštívil jen Prahu, ale i mnohá další města, mezi nimi i Pardubice. Město se na návštěvu jednoho z hrdinů první světové války náležitě slavnostně připravilo. Hlavní ulice byla vyzdobena praporky, stejně i Pernštýnské náměstí. Do ulic se přišlo na příjezd francouzského maršála podívat mnoho lidí i ze vzdáleného okolí. Maršál Foch dorazil do Pardubic v odpoledních hodinách 16. 5. z Hradce Králové. Před radnicí byl přijat městskou radou a poté uveden do zasedací síně mezi členy obecního zastupitelstva. Přítomni byli i členové pardubického Francouzského kroužku. Foch byl doprovázen na své cestě gen. Mittelhauserem, dále našimi politiky min. F. Udržalem, min. E. Benešem, gen. insp. Macharem, gen. Syrovým a primátorem Dr. Baxou. K Fochovi promluvil francouzsky tehdejší ředitel pardubické reálky Emanuel Hlavatý:

„Obdivujeme statečnou armádu Francouzů, která se zápalem pro svoji vlast a demokracii rozdrtila nejstrašnější sílu vojenskou, jež kdy existovala, armádu, která zachránila civilizaci celého světa a osvobodila tolik utlačovaných národů. Jsme vděční francouzské armádě též proto, že nám poslala vojenskou misii, jež pod vedením skvělého generála Mittelhausera vytvořila z počátečních primitivních prvků čs. armádu dnešní….“3)
Maršál Foch odpověděl:
„Jsem šťasten, že jsem mohl přijet do starodávného města Pardubic, které již roku 1871 podalo přátelskou ruku našim důstojníkům, uprchlým ze zajetí v Prusku. Jsem šťastný, že jsem mohl přijet do města, které také vyslalo syny, aby se činně účastnili našich bojů. Jsem šťasten, že jsem mohl přijeti do vašeho města v republice neodvislé a svobodné, a děkuji vám za vaše vřelé přijetí.“4) Maršál Foch se poté zapsal do pamětní knihy města. Po krátkém občerstvení odjel na nádraží a odtud do Prahy. Panu maršálovi byla věnována nádherná skříňka s intarziemi od známé pardubické fi rmy A. Forchtsam, dále krásné historické pohledy od tiskařské fi rmy Otto a Růžička, dále Dějiny Pardubic od prof. J. Sakaře ve skvostné vazbě, kterou provedla fi rma J. Bydžovský.
O návštěvě francouzského maršála informoval i Východočeský Republikán.5) Na stejné stránce si mohl čtenář přečíst i smutnou zprávu o úmrtí Ch. Masarykové, manželky T. G. Masaryka, zemřela pouhé tři dny před návštěvou maršála v Pardubicích (13. 5.). V článku nadepsaném Maršál Foch – náš host byla vyjádřena pochvala nad jeho válečným uměním „Obdařen jasným, bystrým pohledem, který rychle odkrývá slabiny svého protivníka, inteligencí stejně velkou jeho charakteru, ohnivou a čilou obrazotvorností, přímostí a oddaností, krajní živností dojmů, klidným a chladným úsudkem, neústupností, již nic nezlomí, zachovává si Foch v nejchmurnějších hodinách neochvějnou důvěru, klid, optimismus, jejž žádný předsudek, žádná pohroma nejsou sto zkaliti, protože vše předvídal…Budeme-li opakovati slova francouzského parlamentu ze dne 11. 11. 1918 (kapitulace Německa, poznámky autora), jenž prohlásil ústy svých zástupců „Vojska republiky a jejich vůdci, občan Georges Clemenceau, předseda ministerstva a min. války, maršál F. Foch, generalisimus spojeneckých vojsk, se velmi zasloužili o vlast.“6) Maršál Foch měl původně navštívit jen sousední Hradec Králové, na poslední chvíli však byla jeho návštěva prodloužena o Pardubice. Ve středu 16. 5. tak nastal pro Pardubice „vojenský svátek.“ Již kolem 3. hod. odpolední očekávali obyvatelé Pardubic maršála na Pernštýnském náměstí. Stálo zde také vojsko s vojenskou kapelou z Vysokého Mýta, dále Sokolové a legionáři. Na Wilsonově třídě stály dlouhé zástupy místního žactva.
Příjezd maršála byl asi o hodinu opožděn. Mnozí pardubičtí obyvatelé to vysvětlovali tím, že „rivalský Hradec“ nechce vzácného hosta do Pardubic pustit! Jakmile se objevily první automobily, zazněly ze Zelené brány fanfáry sokolských trubačů. Automobily byly při průjezdu Wilsonovou třídou zasypány kvítím od stojících dívek. Při příjezdu na Pernštýnské náměstí zazněla vojenská kapela, potom naše státní hymna. Následovala slavností přehlídka vojska a uvítací řeč na radnici. „Pan maršál byl srdečným přijetím dojat za jásavých pozdravů, sám ustavičně kyna bratřím Československým, odjížděl za doprovodu našeho ministra národní obrany k nádraží. Pan ministr byl zřejmě spokojen uvítáním, jež jeho kraj připravil velikému synu bratrské Francie.“7)
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem