Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

PAMĚTIHODNOSTI NA SLOVANECH A VE STUDÁNCE ČÁST II.

obrázek k článku BOŽÍ MUKA (KAMENNÝ KŘÍŽ SE ZVONIČKOU) Kamenný kříž, nazývaný také Mariánský kříž nebo Boží muka, se nachází na křižovatce silnic Pod lipami a Hraniční. Byl postaven péčí věřících občanů a obce Studánky v druhé polovině roku 1898. Materiál na stavbu kříže, projekt (viz obr. 1) a zpracování dodnes viditelné podoby obstarala ?rma ?Průmysl žuly vlastních lomů? mistra kamenického Jakuba Stránského z Pardubic. O schválení podoby kříže a žádost o jeho vysvěcení poslal Děkanský úřad v Pardubicích Biskupské konzistoři v Hradci Králové dopis dne 26. 6. 1898.

V dopise uvádí, že obec, ač méně zámožná, rozhodla se vystavět tento kříž, aby podporoval pevnou a nezvratnou víru v Ježiše Krista a prosí o jeho vysvěcení „některou z příštích nedělí“. Závěrem žádá, „aby Nejdůstojnější Biskupské Konzistorium občanům za jejich ochotu a zbožnost pochvalné uznání milostivě sděliti ráčilo“. Biskupská konzistoř odpověděla téměř obratem již 30. 6., že „kříž posvátnému umění vyhovuje a že nic nebrání uvedení do provozu“. O tom, kdy přesně byl kříž vysvěcen, nedochovalo se žádných záznamů. Lze ještě dodat, že obec Studánka na údržbu kříže uložila 50 zlatých u Pardubické městské spořitelny. Ze zápisů obecního zastupitelstva lze vyčíst, že potřeba zvoničky začala být pro obec aktuální, ale na schůzi zastupitelstva, konané dne 20. 7. 1919, se rozhodnutí o nákupu zvonku po debatě ještě odložilo. Na dalším sezení dne 8. 10. 1919 navrhl člen zastupitelstva p. Fr. Tirich uspořádat sbírku kovů mezi občany a tím pokrýt částečně náklady na pořízení zvonku. A hle! Již 12. 7. 1920 mohl starosta konstatovat do zápisu, že zvonek je připraven k zavěšení! Akt zavěšení byl proveden některými členy obecní rady dobrovolně a zdarma(!) dne 17. 7. 1920. Náklady na pořízení zvonu dle schválení obecním zastupitelstvem 12. 7. 1920:

Tabulka 1

Ještě zbývalo určit zvoníka, který by součastně vykonával funkci obecního sluhy a strážníka. Do jeho kompetence by mělo spadat také letní hájemství. Tímto člověkem, který byl vybrán z několika uchazečů, se stal Josef Voříšek. Pan Voříšek žil v domku č. p. 12, stojícím několik metrů za křížem a nově postavenou zvoničkou. I to byl možná jeden z důvodů, proč se zastupitelé rozhodli právě pro něj. Nový obecní zaměstnanec si převzal odznak strážníka a zákoník 1. 8. 1920 a tím započal svoji službu. Obecní zastupitelstvo však příliš s jeho prací nebylo spokojeno a na svém jednání dne 22. 6. 1924 mu udělilo důtku. V obci se množily krádeže a obecní strážník Voříšek údajně „nic nedělá“. A aby bylo v jeho povinnostech jasno, vymezili radní na jednání zastupitelstva dne 2. 2. 1925 jeho povinnosti. Rozsah jeho činnosti není bez zajímavosti; lze do ní nahlédnout v uvedené tabulce č. 2.

Celý článek naleznete ve Zprávách KPP číslo 3-4/2014


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem