Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

NĚCO NAVÍC O ROTUNDĚ

obrázek k článku Myslím, že k povídce pana Pavla Čecháka ?Doživotní diskvali? kace? mám co dodat. V Kmoníčkově kapele Melody Club, později Orchestr OK a nakonec ZK Tesla, o které se v povídce mluví, jsem totiž od roku 1949 hrál, později jsem i její vedení převzal. Pan Čechák věrně cituje názvy skladeb, které jsme v Rotundě hráli, dobře popisuje atmosféru podniku. Snad si jen nevybavuji, že bychom měli červená saka a odpouštím mu záměnu křestního jména našeho zpěváka Jedličky ? byl to František. Avšak zásahy pořadatelů proti odvážněji tančícím párům jsme z vyvýšeného pódia měli možnost dobře sledovat. Vyhazovači byli najati, aby potlačovali nemravné projevy ?americké pakultury?, dnes jsou akrobatický tanec či rock?n?roll disciplinami soutěží v tanci. Jenomže potírání ?ideologické diverze? či ?amerického způsobu života?, jak tomu taky režim říkal, bylo jen cosi vedlejšího. Důležitý byl zisk, který Rotunda přinášela. Komu? Provozovateli restaurace Rotunda a letní kavárny U Jezírka, kterým byl Okresní výbor KSČ v Pardubicích. Peníze byly pro ně důležité, takže ?hudba amerických imperialistů? byla tolerována řadu let. Až o několik let později začalo proti této hudbě důrazněji postupovat oddělení kultury Ústředního výboru KSČ a nejvýznamnější pražská kapela té doby ? orchestr Karla Vlacha ? začal mít problémy. Ty se dařilo do jisté míry eliminovat vlivem osobnosti Jana Wericha, který s kapelou vystupoval a větším zaměřením repertoáru na ?pokrokového? skladatele Jaroslava Ježka z předválečného Osvobozeného divadla. (Aparátčíci očividně hudbě vůbec nerozuměli, Ježek se přece inspiroval americkou hudbou třicátých let). Jméno Jiřího Voskovce z nerozlučné trojice pak muselo zůstat skryto v symbolu V + W, neboť ?zradil? ? vrátil se do USA.

Problém naší kapely na sebe nedal dlouho čekat, ničím nezdůvodněný zákaz hrát v Rotundě postihl i nás. Usoudili jsme, že nejmoudřejší bude navštívit okresní 

sekretariát KSČ a přímo zde se zeptat příslušného funkcionáře na důvody zákazu. Nic konkrétního jsme se nedozvěděli, z věty: „Soudruzi, vy jste ta nešťastná kapela…“ se toho moc dedukovat nedá. Dnes už opravdu nevím, zda nám bylo dovoleno se do Rotundy načas vrátit (právě z té doby mi chybí záznamy), ale brzy jsme začali účinkovat v kavárně hotelu Zlatá Štika, v sále hotelu Grand a nakonec ve zcela nové kavárně Letka na Dukle. A podobně jako Vlach jsme začali hrát Ježkovy skladby. Jaroslav Ježek by měl být posmrtně vyznamenán – zachránil vlastně kontinuitu české populární hudby. Pak naše kapela vyhrála v roce 1958 celostátní soutěž v Plzni, začali jsme nahrávat pro Československý rozhlas a taky se trochu politicky oteplilo, takže byl klid. Ještě zpět k povídce. Ve Zdeničce (to jméno je zřejmě pozměněno) jsem snadno identi? koval řekněme přítelkyni našeho trumpetisty O. R. Měl s tím v rodině problém, vztah se neutajil. Avšak ještě bych chtěl poukázat na jinou zvrácenost oné doby, na všeobecnou přetvářku. Vedoucím restaurace Rotunda byl bývalý hoteliér pan R., příjemný člověk. Na klopě nosil „musílka“, jak se říkalo odznaku, kterým museli komunisté povinně veřejně deklarovat své členství v KSČ. Jinak si však politicky velmi dobře rozuměl s kapelníkem Oskarem Kmoníčkem, výrazným antikomunistou, který uměl trefně argumentovat, samozřejmě jen mimo doslech nezvaných uší. Na závěr sobotních večerů, když měl pan vedoucí trochu špičku, přišel a říkal: „Klucíí, dejte tam Velkej binec… “. A kapela pro jeho potěšení zahrála ryčnou skladbu „Artistry Jumps“ z repertoáru orchestru Stan Kentona, to byl pro pana šéfa ten „Velkej binec“. Hosté odešli, kapela balí, na parket přibíhá ze zákulisí černý pudl. Za ním přichází pan vedoucí, ukazuje na svého psa a říká: „To je ten největší komunista“. S odstupem mnoha let myslím, že i ti vyhazovači jen hráli jakousi šaškárnu – veřejně něco za úplatu předstírali a v soukromí smýšleli úplně jinak.
P.S. Povídka pana Čecháka mi přinesla ještě jeden námět k hlubokému osobnímu zamyšlení. Já jsem totiž značnou část repertoáru naší kapely aranžoval. Přimělo mě to hledat ve svém obsáhlém a neuspořádaném notovém archivu a do rukou mi padla partitura „Trumpet Blues“, skladby, kterou jsme končili v Rotundě odpoledníčky. Na té partituře je můj podpis s datem 17. 1. 1950, kdy mi ještě nebylo osmnáct. A měřeno mým dnešním objektivním nadhledem profesionála – snad všechno v té partituře snese vysoké měřítko: nejsou tam skoro žádné chyby, rukopis je vypsaný. Na to, že to vznikalo odposlechem z rozhlasového vysílání AFN (American Forces Network), tedy vysílače americké armády v Mnichově, kde tu skladbu denně v pět hodin odpoledne hráli – klobouk dolů, tehdy jsem měl důkladná studia skladby ještě daleko před sebou. A v hlavě se mi pak rozběhl ? lm o tom, co se kolem kapely odehrávalo, jak nám Oskar dával protikomunistické školení, jak barvitě vyprávěl o svém několikaletém hudebním angažmá ve válečném Německu, jak jsem ho porazil v mariáši (a to si říkal profesor mariáše) i jak mi nezištně opravoval saxofon. Vybavily se mi i detaily oslavy na zámku Žinkovy u Plzně po vítězství v soutěži orchestrů vybaveni koši darů od patrona – likérky Stock, i to, jak v krematoriu diriguju plačící muzikanty na pohřbu trombonisty naší kapely, který se zabil na motorce atd atd. Moc děkuji panu Čechákovi za výjimečný zážitek. P.S.2. Pokud nad tehdejší strašnou propagandistickou hantýrkou kroutíte hlavou, přidám maličkost, která dokreslí tu pokřivenou dobu. Jako doprovodný kytarista (tam, kde nebyl klavír) velmi dobrého gymnaziálního pěveckého souboru, řízeného profesorem Františkem Vovsem, jsem vyslechl z úst ambiciózní mladé kulturní referentky tuto připomínku k repertoáru sboru: „Soudruzi, my nepotřebujeme žádného Smetanu, my potřebujeme zcela novou, radostnou hudbu, která nás bude provázet na cestě k lepším zítřkům.“ Na mysli měla sovětské častušky či skladby typu „Kupředu levá, zpátky ni krok“ a tak podobně. 

A přece jen přidám ještě jeden nesmysl, který nám vtloukali do hlavy: prý se Američané opíjejí Coca-colou. Američanka, které jsem to vyprávěl, mi řekla: „Víš, že měli pravdu? Coca-cola byla do vyhlášení prohibice v roce 1920 alkoholickým nápojem, jen soudruzi čtvrt století zaspali.“ 


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem