Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

JINDRA HOJER

obrázek k článku Na toto jméno si jistě vzpomenou ti, kteří si za druhé světové války kupovali časopis MLADÝ HLASATEL, který vydávalo nakladatelství Melantrich v Praze. V listopadu 1938 nastupuje do redakce Jaroslav Foglar s Karlem Burešem. A od 17.prosince začíná vycházet na pokračování dnes již legendární seriál RYCHLÉ ŠÍPY, kreslený Dr. Janem Fischerem jako komiks. MLADÝ HLASATEL vycházel jednou týdně a o časopis byl vždy veliký zájem. Jaroslav Foglar jako věrný skaut využil časopis k tomu, aby i přes zákaz Junáka se udržely v činnosti skautské oddíly. Vyzval mládež, aby se zakládaly ?čtenářské kluby?. Vznikla tak nenápadná organizace mládeže. Kluby si dávaly jména podle knih, které pro mládež J.Foglar napsal, např. ?Přístav volá, Modrý šíp, Hoši od Bobří řeky? atp. Bohužel v roce 1941 byl nacisty časopis Mladý Hlasatel zastaven. Dále jen vycházely Foflarovy knihy. S největším úspěchem se setkala kniha ?Hoši od Bobří řeky?, která se dočkala 15. vydání. Toto jubilejní vydání mělo i ?Pamětní list?.

Život Jaroslava Foglara byl pevně spojen se skautingem. Byl dlouholetým vedoucím populárního skautského oddílu pražská „DVOJKA“. Tento oddíl nepřetržitě vedl J.Foglar 60 let a dá se říci, že se zařadil mezi nejstarší oddílové vedoucí na světě. Jeho populární přezdívka „JESTŘÁB“ byla mezi skauty dobře známá. Věrní členové „DVOJKY“ sepsali a vydali knihu s názvem „JESTŘÁBE, díky“ Jaroslavu Foglarovi „Hoši od Bobří řeky a přátelé“.

            Jaroslav Foglar se narodil 6.července 1907  a zemřel 23.ledna 1999.

            Vraťme se k populárnímu komiksu Rychlé šípy. Jistě všechny příběhy, které J.Foglar vymýšlel, měly svůj význam a cíl. Chtěl mladé generaci tímto způsobem dávat rady pro život. Chlapci měli být stateční, odvážní, podnikaví, veselí, vždy se spoustou plánů. Nikdy neměli mít dlouhou chvíli. Je možné, že příběhy a vyprávění zanechalo nesmazatelnou stopu v duších tehdejší generace do dnešních dnů.

            Jaroslav Foglar pro příběh Rychlých šípů použil vzor pěti chlapců. První z nich byl Mirek Dušín – přímý v jednání, pro pravdu vždy zapálený, ohleduplný a přátelský. Druhý, Jarka Metelka – klidný a ukázněný. V podstatě původce založení klubu. Další, Jindra Hojer – vždy pečlivý, jemný, veselý, opovrhující násilím a nespravedlností. Vždy ochotný pomoci tomu, kdo je v nouzi. Další, Červenáček nosil červenou čapku. S nádechem ironie se mu říkalo „hezký hochu“. Poslední, Rychlonožka, ten skupinu chlapců dobře doplnil. Vtipálek, zmatkař, smolař. Tak, jak to nese život. Byl vždy strůjcem nějaké legrace. Často se mu podařilo o něco klopýtnout, rozlít, rozbít atp. , ale vždy to všechno napravil.

            Když J.Foglar dával jména chlapcům pro příběhy Rychlých šípů, využil jméno jednoho z hochů, který byl členem slavné DVOJKY. Byl to Jindra Hojer. K použití jména se váže i skutečná událost. Vypráví Jindra Hojer:

„Někdy v červnu 1938, tedy po dvouletém členství ve DVOJCE, se mě jednou znenadání JESTŘÁB zeptal, zda by mohl použít moje jméno pro jednoho ze svých chlapců v připravovaném seriálu pro mládež. Jako dítko poslušné svých rodičů jsem odpověděl, že by to nejdřív musela dovolit moje maminka. „Tak se jí zeptej“, navrhl mi JESTŘÁB. Zeptal jsem se tedy a maminka mi doporučila, abych se JESTŘÁBA dotázal, co to bude za postavu. Dodnes si pamatuji jeho odpověď: „Neboj se, Jindro, ta postava Ti ostudu nikdy dělat nebude“. A tak se ocitlo moje jméno v Rychlých šípech.“

            Skutečný Jindra Hojer opravdu žije. Je to rozený Pražák, ale osud ho zavál do Pardubic. Po maturitě měl být „nasazen“ do Německa k odklízení rozbitých měst a průmyslových podniků. Jindra měl jet do Hamburku. Ale měl to štěstí, že se před odjezdem dověděl, že u Pardubic v Rybitví se staví nová moderní chemická továrna, která svým charakterem patří mezi válečně důležité podniky. Jindra byl do Rybitví přijat do budovaného významného ústavu. Po válce vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou a úspěšně obhájil kandidaturu věd. Přednášel na VŠCHT obor heterogenní analýza.

            Vzhledem k tomu, že jsem byl po roce 1955 také zaměstnán v Rybitví ve Výzkumném ústavu organických syntéz, přicházel jsem občas do styku s Jindrou Hojerem. Byl vždy v dobré náladě (jak to dělal?). Ať se již projednával odborný problém nebo jen nahodilý kontakt s jeho oddělením, bylo to vždy jednání příjemné a rychlé.

             A co nyní Jindra Hojer? Překročil již devadesátku a je i do dnešních dnů pořád usměvavý a připravený na dobrý pohovor.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem