Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
21.04.2024 07:50

Alejí klenů kolem rybníků

 Krucemburk – Staré Ransko – Ždírec n. Doubravou. Délka 7 km. Odj. 7:53 ČD. Návrat 14:00, 16:06 ČD. Ved: Květa Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

21.04.2024 07:55

Meandry Struhy

Veselí - Lepějovice - Meandry Struhy - Bílý kopec - Kokešov – Opočínek. Délka trasy 8 km / 13 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 12:47 / 15:15 Bus MHD č.15. Ved: L. Kvapilová.  Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

Archiv aktualit

KAREL KERHART - ČENĚK VÁŇA

obrázek k článku V časopise Zprávy 2014 č. 11-12 v článku ?Osoby a osobnosti leteckého dávnověku Pardubic? se objevilo jméno mého dědečka Karla Kerharta, majitele firmy ?Kerhart a Tachecí?. Proto jsem se rozhodla přiblížit jeho život. Karek Kerhart převzal firmu ?Kerhart a Tachecí? po svém otci Františku Kerhartovi. Závod byl založen v roce 1888 u nádraží na konci Alžbětiny třídy, jako zasilatelská firma s parní pilou a později výrobou cementového zboží. Karel Kerhart si vzal za manželku Marii Váňovou, dceru Čeňka Váni, mého pradědečka.

Čeněk Váňa (1869-1920) byl v Pardubicích velice známou osobností. Jako odborný učitel dívčí měšťanské školy odboru přírodovědeckého a technického, se stal správcem dívčí pokračovací školy, když ve školním roce 1904/1905 byla oddělena od měšťanské školy dívčí, osamostatněna a přestěhována do školy „U Kostelíčka“, aby později byl jmenován ředitelem této školy průmyslové, v níž se škola proměnila.

            Ředitel Váňa byl osobností svéráznou. V představách četných žaček žije dosud jasně bohatá jeho osobnost, čilý duch, nezapomenutelné nadšení pro krásu a dokonalost, vzácné hudební nadání, spojené se značnou rutinou dirigentskou a pozoruhodnou virtuositou ve hře na klavír.

            Jeho dílem byly osnovy pro svěřenou školu, které vypracoval s obětavými spolupracovníky, jež si se vzácným taktem dovedl vyhledati. Dovedl plouti i četnými úskalími složité úřední cesty a vždy vytěžiti pro školu prospěchu v míře dosažitelně nejvyšší. Ve škole vyučoval již za ředitelování svého předchůdce od roku 1897 češtině, dějepisu,  zpěvu a dočasně i počtům. Zprvu správce dívčí pokračovací školy, obdržel od kuratoria titul ředitele. Počínaje tímto rokem, vydával o svém působení pravidelné tištěné výroční zprávy. Od 1.listopadu 1910 obdržel dovolenou ze svého definitivního učitelského místa k vyučování a řízení dívčí pokračovací školy průmyslové, ve které byl potvrzen výnosem ministerstva veřejných prací ze dne 9.prosince 1910 č.803/IXXIa. Ve škole vyučoval vychovatelství, umění a zpěvu, dočasně též literatuře, výtvarnému umění, dějinám krojů a zdravovědě. Jeho výklady o dějinách umění upoutávaly a na jeho hodiny zpěvu se žákyně vždy těšily. Čas od času pořádal hodiny výkladu o hudbě a o tom, jak hudbě naslouchati. Byl také dirigentem zpěváckého spolku „Pernštýn“. Při slavnostech sám nebo se svojí dcerou účinkoval hrou na klavír.

            Koncem školního roku 1918/19 odešel tento zasloužilý ředitel na odpočinek. Jeho velké zásluhy o školu nemohou býti nikdy popírány. Dlouho se však netěšil odpočinku tento pilný pracovník, který v činné službě si pohovění nedopřál. 12.září 1920 v kruhu milé své rodiny zemřel. Pohřbu zúčastnily se všechny žákyně se svými učiteli a široké kruhy občanstva. Příbuzní zemřelého přispěli k uctění jeho památky na „Váňův fond“ obnosem 1000,-Kč, dále přispěl zpěvácký spolek Pernštýn 100,-Kč, p.Forman z Počápel Kč 50,-, p.Šulc Kč 25,- a i jiní. Kuratorium rozhodlo ponechati fond při škole a výnos z jeho úroků určilo na podporu nemajetných žákyň.

            Jak vzpomínají studentky na jeho vyučovací hodiny napsala Marie Novotná, učitelka domácích nauk v Kunvaldě: „Pomník trvalé památky postavil si ředitel p. Čeněk Váňa svojí celoživotní prací, směřující k prospěchu výchovy svěřených žákyň. Jak ráda vzpomínám na jeho učebné hodiny dějin umění. Co kouzla bylo vloženo ve slova a s jakou láskou dovedl vyprávěti o dějinách Řeků a Římanů, až se dech tajil. Jak dovedl oceniti naše památky českého umění a učíval nás posvátné úcty k nim. S obdivem jsme k němu vzhlížely a těšívaly se na každou jeho hodinu. Důkazem, jak velkým byl milovníkem stavitelského umění, jest jeho masaiková hrobka ve stylu románském provedená podle jeho návrhu umělecké hodnoty na pardubickém hřbitově. Tam odpočívá nám milý nadšenec umění a vzpomínky na něho zůstanou nesmazatelné.“

Napsala Mgr. Radka Novotná, roz. Kerhartová, ve spolupráci s manželem ing. Václavem Novotným v lednu 2015.

V článku bylo použito materiálu ze „Sborníku k padesátému výročí městské odborné školy dívčí, Východočeské vesny v Pardubicích.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem