Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
21.04.2024 07:50

Alejí klenů kolem rybníků

 Krucemburk – Staré Ransko – Ždírec n. Doubravou. Délka 7 km. Odj. 7:53 ČD. Návrat 14:00, 16:06 ČD. Ved: Květa Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

21.04.2024 07:55

Meandry Struhy

Veselí - Lepějovice - Meandry Struhy - Bílý kopec - Kokešov – Opočínek. Délka trasy 8 km / 13 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 12:47 / 15:15 Bus MHD č.15. Ved: L. Kvapilová.  Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

Archiv aktualit

LIDOVÁ ŠKOLA ZEMĚDĚLSKÁ OPATOVICE n.L. - 3.část

obrázek k článku Vývoj počtu žáků na vybraných Lidových školách zemědělských Jak již bylo řečeno, ve stejném roce, kdy byla zřízena škola v Opatovicích, byly dále zřízeny lidové školy zemědělské v Dřítči, Sezemicích, Praskačce. Zatímco v případě Praskačky víme, že byla škola zrušena roku 1946 pro nedostatek žactva a vyučujících, v případě Dřítče a Sezemic přímé důvody neznáme. Třídní katalogy Dřítče končí roku 1948, kdy došlo k ukončení vyučování. V případě Sezemic máme k dispozici dokonce pamětní knihu, která ovšem zánik školy nereflektuje a její zápisy končí roku 1949. K zániku školy pak došlo roku 1950, z kterého pochází poslední třídní katalog. Krom počtu žactva tu hrál svou roli nepochybně již dříve zmiňovaný školský zákon z roku 1948. I přesto je vhodné, pro zasazení Lidové školy zemědělské Opatovice do širšího kontextu, vývoj počtu žáků ve sledovaném období uvést. Pro srovnání jsou uvedeny vývoje počtu žáků na některých školách zřízených v okolí zhruba ve stejné době jako v Opatovicích nad Labem (Dříteč, Sezemice a Horní Jelení) a na škole s delší tradicí, jakou byly Choltice založené roku 1926.

Na počtu žáků je mezi prvními a druhými ročníky patrná změna nejen sestupná, ale také vzestupná. Žáci tedy ze škol v průběhu školního roku či mezi jednotlivými ročníky jen neodcházeli, ale také přicházeli noví. U některých žáků jsou uvedeny poznámky, že nastoupili až v průběhu roku z důvodu „přesídlení“ nebo je naopak doplněna informace o jejich odchodu ze školy pro vstup do zaměstnání nebo do učení se řemeslem.[1] Níže jsou uvedeny počty žáků, kteří do škol nastoupili na začátku školního roku.

Pilotní ročník Lidové školy Opatovice byl naplněn dětmi rolníků, které měly po skončení základní docházky možnost docházet do školy v místě bydliště či v jeho blízkosti     a zdokonalovat své zemědělské znalosti. Zároveň došlo k zápisu mládeže, která sice již pracovala v zemědělském prostředí, zároveň však měla pouze základní vzdělání.[1]První ročník tudíž způsobil částečné vyčerpání „rezerv“, které obce školního obvodu měly. Další nastupující ročník už byl slabší. Vše dospělo tak daleko, že pro nedostatek žactva a snad         i zájmu z jeho strany a strany rodičů čekal školu zánik. Zajímavým faktorem je i skutečnost, že do školy docházela drtivá většina dívek. Chlapci tedy očividně více studovali jiné školy      a řemesla. Převahu dívek potvrzují i další sledované a níže uvedené školy.

Na vývoji počtu žáků Lidové školy zemědělské Dříteč je patrné, že klesající trend počtů žáků nebyl záležitostí jen Opatovic nad Labem a Praskačky, ale také dalších škol. Především se jedná o rozdíl mezi prvním, a z něho v dalším roce vycházejícím, druhým ročníkem oproti ročníkům dalším. O první ročník byl v Dřítči takový zájem, že dokonce vznikla zvláštní třída dívek (I. A) a chlapců (I. B).[1] Naopak pro školní rok 1945/1946 existuje pouze jeden třídní katalog, což zřejmě poukazuje na to, že se vyučovalo pouze v jedné třídě,[2] jak máme doloženo na příkladu Sezemic, o čemž se ještě zmíní následující text. Stejným případem je i ročník 1946/1947, kdy byly třídy sloučeny. Zároveň byl tento ročník čítající 10 dívek a 13 chlapců „obohacen“ v průběhu roku o dalších 11 chlapců, zřejmě o žáky přešlé z jiné, snad (přechodně) zrušené, školy.[3] Poslední spojený první a druhý ročník 1947/1948 pak tvořilo celkem 19 žáků.[4] Kam přešel ve školním roce 1948/1949 druhý ročník, není známo. I Lidová škola zemědělská Dříteč potvrzuje trend klesajícího žactva, se kterým se potýkaly i Opatovice nad Labem, ač v případě Dřítče nelze mluvit o srovnatelných propadech. Naopak na příkladu Dřítče se ukazuje, že ne všude byla značná převaha dívek nad chlapci v každém ročníku. Většinovou převahu naopak společně s Opatovicemi nad Labem vykazují ještě Sezemice, Choltice a Horní Jelení.

Oproti lidové škole zemědělské v Dřítči potvrzuje Lidová škola Sezemice převládající počty dívek nad chlapci. Dále také dokládá klesající počet žáků především v letech zrušení lidové školy zemědělské v Opatovicích nad Labem, tedy ve školním roce 1946/1947. Oproti prvnímu ročníku je tu patrný propad počtu zapsaných žáků. Od školního roku 1947/1948 naopak docházelo k mírnému nárůstu. Důvodem zrušení školy tak byl bezpochyby především zákon z roku 1948, nikoliv přímo počty žáků. Vzhledem k malému počtu žáků ve školním roce 1945/1946 došlo v tomto roce ke sjednocenému vyučování podle osnov druhého ročníku.[1] I následujícího školního roku, 1946/1947, nebyly počty žactva útěšné, a proto došlo ke smíšenému vyučování dle osnov prvního ročníku.[2] Od následujícího školního roku se vrátila struktura vyučování do původních kolejí.[3]

Lidová škola zemědělská v Horním Jelení byla založena roku 1944[1] a za svého působení „vychovala“ 3 první ročníky a 2 druhé. Na počtu žáků prvního ročníku 1944/1945 se opět potvrzuje, že první ročníky po založení školy byly naplněny nejvíce. V následujícím školním roce bylo naopak žáků nedostatek, a tak došlo ke sloučení třídy. Ze školního roku 1946/1947 se nám zachoval pouze katalog prvního ročníku, proto neznáme osudy ročníku druhého. Ve školním roce 1947/1948 nebyl dle dochovaných katalogů otevřen první ročník    a pouze doběhl poslední druhý ročník. Následně byla škola zrušena, respektive dislokována.[2]

Celý článek naleznete ve Zprávách KPP číslo 9-10/2015.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem