Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

HISTORIE KLUBU PŘÁTEL PARDUBICKA 6. část - KPP samostatným spolkem

obrázek k článku Asi největším mezníkem v padesátileté historii Klubu přátel Pardubicka byl rok 1997. Od tohoto roku začal totiž klub působit jako samostatný spolek. Po působení KPP v rámci KD Dukla, Východočeského muzea Pardubice, Městské informační služby, Parku kultury a oddechu a Kulturního domu Dubina se tak roku 1997 začala psát nová etapa existence klubu. Tehdy také vznikal Evropský spolkový dům, kam se měl Klub přátel Pardubicka přestěhovat. V prvopočátcích se dokonce uvažovalo o tom, že by Klub přátel Pardubicka byl jakýmsi správcem objektu. K tomu nakonec nedošlo. V roce 1998 došlo ke změně ve vedení Klubu přátel Pardubicka i ke změně stanov, kdy nově byl výbor klubu volen na tři roky. Novým předsedou se tehdy stal ing. Jan Linhart, místopředsedou ing. Vít Vavřina.

Tehdy se předpokládalo, že besedy pravidelné budou do konce roku probíhat v Domě techniky, od roku 1999 pak již v nově vznikajícím Evropském spolkovém domě. Původně měl být totiž spolkový dům hotový do konce roku. Nakonec však došlo ke zpoždění. V listopadu 1998 získal KPP jako vývěsku jednu výlohu v Pasáži. Klub se tehdy také podílel na vzniku videofilmu o Ležákách.

Od roku 1999 se zvýšil členský příspěvek. Členské příspěvky na rok zbyly výšeny na 100 Kč ročně. KPP se spolupodílel na výstavkách svého člena M. Huňáčka ve foyeru radnice. K přestěhování klubu ze Sokolovny do Evropského spolkového domu došlo až v červnu 1999. Přednášky nakonec nadále zůstaly oproti původnímu předpokladu v Domě techniky.

Teprve až nyní po osamostatnění spolku se podařilo docílit realizace vydávání monotematických vlastivědných brožur, o co usiloval dlouholetý jednatel KPP Jiří Paleček již od šedesátých let. Publikace dostaly pojmenování AB-Zet Pardubicka a na rok 2000 bylo připraveno vydání těchto brožur: Kostely a kaple, Počátky průmyslu v Pardubicích, Rosůlek – Pardubice 1906-1914, Ženy v Sokole.

V roce 2000 se členkou výboru stala mimo jiné i profesorka pardubického gymnázia Olga Burešová, která založila při klubu studentský historický kroužek. Jeho existence však neměla dlouhého trvání, během roku kroužek zanikl.

Od dubna 2000 se přesunuly přednášky do muzea na zámku. Po několika přednáškách se však ukázalo, že návštěvnost je na zámku nižší než v Domě techniky. Od listopadu se tedy přednášky vrátily zpět do Domu techniky

Od roku 2001 se novým členem výboru klubu stal Josef Hrstka, který se ujal přírodovědného kroužku a začal připravovat přírodovědné vycházky. První byla vycházka  19.5.2001 o pěstování vinné révy ve středověku.

V roce 2001 se Klub přátel Pardubicka dočkal prvních webových stránek, které fungovaly pod hlavičkou Krajské knihovny Pardubice a byly zde pouze informace o článcích ve Zprávách KPP.

Středeční besedy v Domě techniky se proměnily spíše v cestopisná promítání: 14. listopadu se promítal film o botanické zahradě v Liberci a Floře Olomouc, 21.11. o Ennské cyklostezce,  28.11. byly tématem Nízké Tatry, 5.12. – Slovensko a třikrát Polsko, 12.12. – Peru, 19.12. – Krušné hory na západě a Karpaty na východě. Jak vidno, z přednášek se zcela vytratilo zaměření na Pardubicko. Klub tak procházel obdobím stagnace své činnosti. Bohužel se nepodařilo najít náhradu za osobnosti typu Bičík, Zikmunda, Chudá, Macháček. To se projevilo i tím, že byste tehdy v programu činnosti KPP marně hledali přednášky o historii, rozvoji Pardubic nebo o starých Pardubicích. To se zákonitě projevilo na pokračujícím úbytku členů.

Snad jako reakce na to se podařilo Jiřímu Palečkovi založit cyklus přednášek Hovory o Pardubicku, který probíhá bez přerušení již třináctým rokem. První přednáška z tohoto cyklu se konala 12. listopadu 2002 a jejím tématem bylo „Co je a bylo na Pardubicku“. Následující 26.11.2002 proběhla na téma „Krajina a příroda“ a třetí  z cyklu Hovory               o Pardubicku se konala 10.12.2002 na téma „Vodní toky a povodně“. Přednášky se konaly v historické klubovně Evropského spolkového domu. Původně bylo uvažováno, že budou doplněny komentovanou procházkou po městě od 17 hodin, přednášky na to navážou od 18 hodin.

V srpnu roku 2002 byl vznesen návrh na založení Klubu přátel Pardubického kraje. Klub přátel Pardubicka získal od Pardubického kraje příspěvek ve výši 30.000 Kč na rozšíření působnosti na celé území kraje. K 31.12.2002 měl KPP 808 členů.

Paní Jitka Brandová se v průběhu roku 2003 rozhodla předat vedení turistických vycházek ing. Marcele Timarové, která se stala vedoucí turistického odboru KPP. 26.6. roku 2003  uspořádal klub  výletní plavbu lodí Arnošt z Pardubic pro zájemce z řad členů KPP.

Vznikla také myšlenka vydat turistického průvodce po Pardubicku. Tento záměr se vracel na jednání výboru KPP v průběhu následujících desíti let několikrát. K realizaci však nikdy nedošlo. Důvodem byl zejména fakt, že se nenašel nikdo, kdo by se do sepsání takovéhoto díla pustil.

Roku 2004 Klub přátel Pardubicka poprvé navrhnul na čestné občanství města pana Jiřího Palečka. Na sklonku roku 2004 se dočkal klub nových webových stránek. Tentokrát již stránek, které si sám obhospodařoval včetně emailové schránky. Webové stránky tak začaly nově nabízet nejen informace o článcích ze Zpráv, ale také přehled chystaných akcí a řadu dalších aktualit. Výbor klubu na konci roku opustil pan Josef Janiš.

Klub přátel Pardubicka si připomněl 40. výročí svého založení návštěvou divadelního představení a vydáním brožury AB-Zet o historii KPP. V roce 2005 uspořádal klub 13 cestopisných přednášek v Domě techniky, 18 Hovorů o Pardubicku v ESD, 132 turistických vycházek a výletů, 8 genealogických schůzek a zásluhou Josefa Hrstky i 10 přírodovědných vycházek.

Počet členů opět klesl, k 31.12.2005 bylo evidováno 768 členů.

V roce 2006 se poprvé uskutečnilo 1. května Vítání ptačího zpěvu. Tuto akci po řadu následujících let pořádal Josef Hrstka. Z dalších přírodovědných vycházek roku 2006 připomínáme: Dřeviny našich parků (18.2.), Nemošická stráň na jaře (18.3.), Na valech zámku (15.4.) nebo Labišťata (16.9.).

V roce 2006 nastaly problémy s tiskem Zpráv KPP. Společnost BE Marketing, která doposud tisk časopisu zajišťovala, se dostala do finančních problémů a číslo 3-4/2006 nedodala v plném počtu výtisků a včas. Distribuce Zpráv se tak zpozdila. Výbor klubu se proto rozhodl oslovit další firmy. Od následujícího čísla tak přešel tisk Zpráv do Východočeských tiskáren Sezemice. V roce 2006 došlo také ke změně obálky Zpráv KPP. Od tohoto roku totiž má každé číslo Zpráv svou obálku s historickými či současnými fotografiemi Pardubic. Na konci roku 2006 měl Klub přátel Pardubicka 743 členů. Z důvodu dalšího poklesu členů došlo ke snížení počtu výtisků Zpráv na 900 ks, o dva rok později se začalo tisknout již jen 800 výtisků.

V listopadu roku 2006 přišel Klub přátel Pardubicka o vývěsní skříňku na Dubině.

Na podzim roku 2007 nastala změna v pořádání Hovorů o Pardubicku. V rámci Městských slavností se 11. října konalo promítání filmu Lukáše Zemana Pardubice v toku času. Jednalo se tehdy o první Hovory o Pardubicku, kde byla využita projekce přes dataprojektor. Zároveň se jednalo o poslední Hovory konané v prostorách historické klubovny Evropského spolkového domu. Následující Hovory se již 23. října konaly v prostorách zasedací místnosti nad informačním centrem, jejich tématem byla historie hotelu Veselka. Od této doby pak byly všechny Hovory o Pardubicku pořádány za použití projekční techniky.

Na podzim roku 2007 výbor KPP projednával založení pražské pobočky klubu. Během následujícího roku se skutečně podařilo ustavit pražskou pobočku, která navazovala na tradici KPP v Praze, jenž v devadesátých letech 20. století zanikl. Pražská pobočka Klubu přátel Pardubicka byla ustavena 9.10.2008, jejím předsedou se stal ing. Pavel Kraus, CSc.

Na sklonku roku 2007 vydal Klub přátel Pardubicka v rámci edice AB-Zet Pardubicka publikaci Jiřího Palečka Malá kronika Pardubicka do konce 19. století. Tuto publikaci obdrželi jako dárek všichni členové klubu.

Na konci roku 2007 měl Klub přátel Pardubicka 741 členů. Od roku 2008 se zvýšila výše členského příspěvku na 200 Kč ročně.

V roce 2008 se podařilo klubu docílit osazení pamětní desky v podchodu hlavního nádraží připomínající hangár ing. Jana Kašpara v místech dnešního kolejiště. Zásluhu na osazení této desky měl Milan Hübl.

V roce 2008 se jen nakrátko rozpoutala diskuse nad změnou názvu časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubicka. Jelikož současný název časopisu nevystihuje vlastivědné a historické zaměření časopisu, objevil se návrh na přejmenování Zpráv na „Vlastivědná revue Pardubicka“. Nutno připomenout, že od roku 1965, kdy začaly Zprávy KPP vycházet, došlo k posunu zaměření časopisu. V prvopočátcích časopis informoval především dění v klubu, o proběhlých a chystaných akcích. Později se časopis proměnil spíše ve vlastivědný a historický sborník.

V roce 2008 přišel klub s iniciativou na zřízení elektronické encyklopedie Pardubicka. Jejím základem se měla stát digitalizovaná Vlastivědná abeceda dr. Theina. Na její digitalizaci podal klub žádost o dotaci Magistrát města Pardubic. Projekt posléze převzal pardubický magistrát, klub nakonec o šest let později vytvořil svou vlastní encyklopedii – Parpedii bez jakéhokoliv příspěvku magistrátu.

Na konci roku 2008 evidoval Klub přátel Pardubicka již jen 716 členů.

Od roku 2009 získal klub na svou propagaci 1 vitrínu Infocentra vedle Zelené brány.

6. června 2009 klub poprvé uspořádal komentovaný výlet historickým vozem MHD. Cyklus byl nazván „Výlet do historie“ a první putování historickým autobusem Škoda 706 RTO bylo zaměřeno na putování po stopách pardubických drážek. Na podzim se 10. října konal výlet historickým trolejbusem Škoda 9Tr, o dva dny dříve uspořádal klub komentovanou procházku stezkou Viléma z Pernštejna jako součást Městských slavností. 

Klub také připravoval filmový medailonek o zakladateli Klubu přátel Pardubicka Jiřím Palečkovi u příležitosti jeho životního jubilea. Film byl promítnut v rámci Hovorů                  o Pardubicku 16.9.2009. O dva měsíce později se pak 18.11.konala beseda u příležitosti 20. výročí Sametové revoluce. Hosty byli paní Jarmila Stibicová, arch. M.Petráň nebo vlajkonoš z Grandu Jiří Kubík.

V září uspořádal klub také výstavu fotografií starých Pardubic v prostorách Infocentra. Tyto prostory využil klub pro pořádání výstav i v následujícím roce, kdy zde uspořádal výstavu Nevzhledná místa Pardubic, kde upozornil na některá místa ve městě, která chátrají.

I v roce 2010 pokračoval cyklus přednášek Hovory o Pardubicku v zasedací místnosti Infocentra vedle Zelené brány. V jejich rámci se např. v lednu konala přednáška Mgr. T.Čurdy  o počátcích Pardubic, v únoru pak byla beseda s představiteli pardubické radnice.

Na výroční členské schůzi 25.2.2010 se novým jednatelem spolku stal Jan Řeháček, DIS., který tak po více jak 40 letech nahradil ve funkci Jiřího Palečka.

Od října 2010 byl nucen klub hledat nové prostory pro pořádání Hovorů o Pardubicku. Přednášky se tak na čas přestěhovaly do Domu techniky. Vzhledem k vysoké částce za pronájem však byly hledány nové prostory pro další pokračování cyklu přednášek a besed. Od března 2011 se tak cyklus podařilo přesunout do zasedací místnosti bývalého Okresního úřadu.

V souvislosti s chystanou rekonstrukcí Pasáže přišel klub o svou vitrínu umístěnou v jedné z výloh. Od roku 2011 má klub nové stanovy, v nichž je zakotveno čtyřleté volební období výboru spolku.

V témže roce přišel klub také o svou asi nejvíce sledovanou skříňku – na budově hlavní pošty. V roce 2012 se však jako náhradu podařilo získat pro umístění skříňky prostor průchodu v domě J. France na třídě Míru a současně také prostor před pekárnou firmy Hrubý. Současně s tím přišel klub o prostory na propagaci ve výloze Infocentra.

V roce 2011 připravil klub ve spolupráci s arch. Vladimírem Rozehnalem návrh Městské naučné stezky, která nabízí více než 40 zastavení zaměřených především na architektonické zajímavosti 20. století.

V květnu roku 2012 se Hovory o Pardubicku přesunuly do svého současného působiště – do prostor sálu Jana Kašpara v přízemí staré reálky.

V rámci Pernštejnského roku 2012 uspořádal klub několik přednášek a o letních prázdninách pak trolejbusový výlet „Putování za Pernštejny“, v jehož rámci účastníci navštívili pernštejnské památky v Pardubicích a v Lázních Bohdaneč. J.Řeháček a dr. J.Kotyk položili věnce za MmP v pernštejnské hrobce v Doubravníku.

V roce 2012 byla vytvořena také databáze členů klubu, která dodnes slouží členům výboru pro okamžitý přehled členů KPP, placení členských příspěvků, sledování životních jubileí všech členů, organizaci roznášky Zpráv atd.

V roce 2013 přešel tisk Zpráv pod firmu Eversmile, která nabídla lepší finanční podmínky, než tomu bylo v případě VČT. Byla to však změna jen dočasná, po roce se tisk zpráv v červenci 2014 opět vrátil do Východočeské tiskárny Sezemice.

Od počátku roku 2014 má klub nové profesionálně vytvořené webové stránky. Ty připravila firma E-smile. Současně s tím byl zřízen i facebookový profil klubu. V témže roce se klub několika akcemi aktivně zapojil do Roku Artura Krause, který se konal u příležitosti 160. výročí Krausova narození.

Na sklonku roku 2012 měl klub 650 členů, o rok později jich bylo 632, na konci roku 2014 měl již pouze 616 členů. Pokles členské základny se tak nepodařilo zastavit. V době napsání článku v červenci 2015 evidoval klub 602 členů.

Rok 2015 byl plně ve znamení oslav 50. výročí vzniku Klubu přátel Pardubicka. Klub  si nechal při této příležitosti vytvořit nové logo a připravil celoroční festival „Buď hrdý na své město“, v jehož rámci uspořádal více než 30 akcí konaných právě u příležitosti významného jubilea svého založení.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem