Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Anketa

Anketa
Zveme Vás
20.10.2018 14:00

Kam dráty nevedou

Zajímavá vyjížďa historickým autobusem po okrajových částech Pardubic. Odjezd zájemců z řad veřejnosti bude ve 14 hodin ze zastávky MHD Třída Míru.

typ akce: Výlety do historie

21.10.2018 07:00

Za Hagenem do obýváku

Karlštejn – lomy Mořina (prohlídka štol–baterky s sebou+možnost zapůjč.na místě) – Srbsko. Délka trasy 12 km. Odjezd v 7:01 z hl.n., návrat v 16:47, 17:02 h. Vedoucí P.Kožený. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka

typ akce: Turistické vycházky

27.10.2018 14:00

Výsadba lípy Klubu přátel Pardubicka

Koná se u příležitosti 100. výročí založení Československa v parčíku před sídlem ÚMO Pardubice 4 v Pardubičkách.

typ akce: Přírodovědné vycházky

28.10.2018 08:00

Jabkenická myslivna a zámek Loučeň

Luštěnice – Kosořice – Jabkenice (pam.B.Smetany) – Loučeň (zámek, labyrint). Délka trasy 12 km. Odjezd v 8:01 z hl.n., návrat v 18:02 h. Vedoucí Z.Řehák. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.10.2018 18:00

Pohřeb starého Rakouska

Přednáška pardubického historika Dr. Jiřího Kotyka připomene události, které se odehrály přesně před sto lety v říjnu roku 1918. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského nám. v Pardubicích. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Zprávy KPP


Pardubičky - naučná stezka

obrázek k článku

Na pozemku parcelní číslo 52/26 v katastrálním území Pardubičky na louce vedle chrámu sv. Jiljí byly nalezeny pozůstatky hrobů. Pozemek byl ve vlastnictví Pardubického kraje, ve správě Nemocnice Pardubice. Byl proveden archeologický výzkum a pozemek nemocnice využívala na skladování odpadu z údržby zeleně nemocničního areálu. V loňském roce pozemek přešel do vlastnictví Statutárního města Pardubice. V současné době probíhá kácení náletových dřevin, pozemek bude vyklizen od skládky biologického odpadu z údržby zeleně.


R. Konkolski v Pardubicích

obrázek k článku

Na pozvání dlouholetého přítele kronikáře Zdeňka Veselíka navštívil po šestadvaceti letech opět Pardubice 9. března nejslavnější český mořeplavec, jachtař RICHARD KONKOLSKI. V sedmdesátých letech uskutečnilv kině Svět v Grandu čtyři vyprodané besedy ze svých cest s Niké kolem světa v závodech osamělých mořeplavců.


V Pardubicích je sport domovem

obrázek k článku

Pamatujete-li kdo ještě, jak to vypadalo v minulém století, tak asi v letech padesátých, za Veselkou? Za pardubickým hotelem, známým pod jménem Na Veselce? Nalevo cesta vedla ku státnímu nádraží, po straně pravé k dílnám nádraží libereckého. Po levé straně, neklame-li mne paměť, býval hostinec, restaurace velmi oblíbená u starších pánů. Na Plechové tam říkali. Po straně pravé hostinec, restaurace U Marka. Tam starší páni chodívali za letní doby, aby pookřáli na čerstvém vzduchu. Kolkolem nic. Nebývalo tam pomníku bratranců Veverků, izraelitského chrámu, kasáren - nic! Pole! V době podzimní jen strniště.


Vzpomínka na sv. Huberta

obrázek k článku

Šťasten jsem byl, věřte mi, kdy vylítnout jsem mohl z dusivých místností starých reálných škol na svěží vzduch, na hráz, na luka pod zámkem, kdež nejmilejší hrou pardubských mých spolužáků bývala ? štvanice na jelena! ?Halali par terre? se odbývalo několikráte za odpůldne. Nekončilo smrtí jelenů. Spokojili jsme se několika modřinami, boulemi, rozbitými koleny.


Vyšehradský hřbitov v Praze a Pardubicko

obrázek k článku

HROB MUDR. JOSEFA B. PICHLA (1813-1888) Vlastenecký lékař Josef Bojislav Pichl, rodák z Kosoře u Prahy, přišel do Pardubic roku 1843 se svou ženou Františkou Bohunkou, roz. Svobodovou (1811 - 1882). Jejich domácnost v Zelenobranské ul. čp. 71 se stala společenským centrem pardubických vlastenců. Díky Pichlovým byla v Pardubicích sehrána jako první české divadelní představení hra J. N. Štěpánka Berounské koláče. Druhé vlastenecké jméno Bojislav převzal Pichl jistě jako symbol své bojovné povahy, nejen pod vlivem chrudimského děkana J. B. Zieglera, jenž přijetím svého 2. jména Liboslav tuto vlasteneckou módní vlnu rozpoutal.


O svítkovské kronice J. Brože a odbojové činnosti B. a L. Maturových

obrázek k článku

I. Díky našim členům p. Janu Čížkovi a p. Jiřímu Havlíčkovi jsem se dozvěděl o existenci zajímavé kroniky nacistické okupace v Pardubicích, jež je v soukromém majetku paní Bohumily Brožové ve Svítkově (Hradčanská ul. 491). Chci jí tu poděkovat za možnost z této kroniky studovat. Jde o tři knihy s názvem Okupace 1938 - 45 sestavené na paměť synům a vnukům vrchním četnickým strážmistrem v.v. Jaroslavem Brožem (nar. 12. 4. 1895 ve Slavíkově na Náchodsku, zemř. 8. 9. 1967 v Pardubicích). Autor ji psal a dokumentoval výstřižky ze soudobých novin, když sloužil jako vrátný pardubického KNV. Kronika je členěna do 2 dílů, z nichž 1.díl má 2 části, je tedy rozdělena do 3 knih.


Dva stateční, kteří přežili

obrázek k článku

V rodném domku v Pardubičkách, dnes v Bokově ulici č. 110, žije devadesát let pan František Hovora. Pan Hovora oslavil 7. srpna 2007 své devadesáté třetí narozeniny. Mezi prvním a druhým pravdivým tvrzením je tedy rozdíl tří roků.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem