Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
22.07.2018 07:30

Minipivovar U Černého medvěda

Jablonné nad Orlicí. Délka trasy 12 km. Odjezd v 7:34 h Sp. z hl.n, návrat v 15:56 h Os, R (16:56 h.). Vedoucí P. Kožený. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

29.07.2018 07:10

Amerikou do Klokočského lesa

Bělá pod Bezdězem – Amerika – Nová Ves u Bakova – Malá Bělá. Délka trasy 12,5 km. Odjezd v 7:10 h R. z hl.n., návrat v 16:47 h Os. Vedoucí Z. Heranová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.08.2018 08:35

Polabskými luhy

Velký Osek – přívoz Oseček – NS Pňovské luhy – Klavary – Kolín. Délka trasy 14 km. Odjezd v 8:38 h z hl.n., návrat v 16:22 h Os. Vedoucí Z. Řehák. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka

typ akce: Turistické vycházky

12.08.2018 06:00

Podél Labe k Lobkovicům

Kostelec nad Labem – Lobkovice – Neratovice. Délka trasy 10,5 km. Odjezd v 6:01 h R z hl.n. + Os, návrat v 15:03 hod.(16:30). Vedoucí O.Svobodová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

19.08.2018 07:30

PR Anenské údolí a židovský hřbitov

Skuteč – Hroubovice – Bělá – Luže. Délka trasy 12,5 km. Odjezd v 7:31 h z hl.n., návrat v 15:34 h. Vedoucí L. Kvapilová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Zprávy KPP

Patřila Irena Leschnerová do rodiny Schellerovy?

obrázek k článku

Národní filmový archiv v Praze pátrá po záležitostech dávných a pochopitelně i o lidech, kteří tehdy byli u toho. Jednou z osobností, která byla u prvního českého studia animovaných filmů Ire-film, byla i ledečská rodačka a jak se uvádí doslova: Irena Dodalová, roz. Rosnerová, provdaná Leschnerová (I. sňatek) ? nar. 1900 Ledeč nad Sázavou, zemřela 1989 v Buenos Aires (Argentina).Obrázky z minulosti Pardubicka 1. část

obrázek k článku

Úvod Pardubicko postrádá novou souhrnnou práci o své minulosti. Starší historické práce jsou těžko dostupné. Poslední stručný přehled dějin Pardubicka od dr. F. Šebka a Dr. Vl. Zikmundy vyšel v knize ?Pardubicko? r. 1985 a není již v prodeji. V současnosti vyšly podrobné dějiny Přelouče ve třech dílech, dějiny města Pardubic mají zatím jen 1. díl z r.1990. Některé obce Pardubicka si vydaly brožury o své minulosti jen pro sebe. Členové klubu proto jistě uvítají aspoň namátkový přehled dávných událostí na celém Pardubicku. Vydali jsme tedy v edici AB ? Zet Pardubicka brožurku ?Malá kronika Pardubicka?, kterou členové dostali jako přílohu Zpráv č. 11-12/2007.Za podklad k tomu posloužilo velké vlastivědné dílo Pardubicko ? Holicko ? Přeloučsko, vydané v redakci nejvýznamnějšího vlastivědného pracovníka Pardubicka pana ředitele Františka…Růžena Žáčková

obrázek k článku

Ve středu 21. listopadu 2007 zemřela ve věku požehnaných 92 let paní Růžena ŽÁČKOVÁ, dlouholetá členka KPP a jeho výboru. Rozloučili jsme se s ní 29. 11. v pardubickém krematoriu při evangelickém obřadu CČBE.


Město opravilo památník obětem první světové války

obrázek k článku

Město Pardubice na začátku října 2007 dokončilo opravu památníku obětem první světové války na zvonici u sv. Bartoloměje na náměstí Republiky. Renomovaná pardubická firma akad. soch. K. Krátkého, vzešlá z výběrového řízení, odvedla opět kvalitní práci za 247 tisíc Kč. Řízení se kromě ní účastnily další dvě firmy (jedna pražská, jedna z Vys. Mýta), pražská firma však plánovala výši nákladů rekonstrukce dokonce na 1 milion 200 tisíc Kč. Desky ze švédské žuly byly při restaurátorských pracích odsunuty a pod nimi byla zpevněna rozpadávající se malta. Šlo o první generální rekonstrukci památky po 76 letech její existence (1931). Zvonice je majetkem římskokatolické církve, pamětní desky se jmény padlých jsou majetkem města.


Plavba a splavnění Labe

obrázek k článku

Splavnění Labe do Pardubic je staletý, stále nesplněný sen Pardubáků i ČR, dříve ČSR, předtím již Království českého. Koncem března 2007 ministr životního prostředí nepovolil splavnění Labe, z 90% hotové. Jedná se o jediný stupeň, kanál u Přelouče, mezi splavnými úseky od Hamburka do Chvaletic a z Přelouče za Pardubice, pod Kunětickou horu. Ministerské rozhodnutí i komentáře tisku budí dojem nedostatečné znalosti problematiky nebo vlivu jakési lobby.


Rodák z nejslavnějších

obrázek k článku

V roce 2007 uplynulo 160 let od narození jednoho z největších českých cestovatelů ? Dr. Emila Holuba Afrického. Zároveň byl rok 2007 i 105. výročím jeho úmrtí. Proto určitě není od věci si portrét tohoto slavného muže, který se narodil v Holicích, připomenout.


Blériot XI. v Pardubicích

obrázek k článku

Jak známo, první úspěšné lety vykonal Ing. Jan Kašpar na letounu francouzské tovární výroby Blériot XI, typu, proslaveném přeletem úžiny La Manche v červenci 1909. Dosud však není spolehlivě rozřešena otázka, kdy se letadlo skutečně dostalo do Pardubic. V knize První český letec Ing. Jan Kašpar (Pardubice 2003) jsem na základě mně dostupných zpráv tisku, hlavně pražského, došel k závěru, že tak stalo pravděpodobně 10. nebo 11. dubna 1910.


Práce sochaře Stanislava Suchardy pro Pardubice

obrázek k článku

I. Na suchardovské výstavě pořádáné v květnu r. 2007 Masarykovou společností a Krajskou knihovnou v Pardubicích jsme měli poprvé možnost vidět soutěžní návrh Stanislava Suchardy (1866 ? 1915), rodáka z Nové Paky, absolventa pardubické reálky, na pomník bratranců Veverkových. Návrh pro výstavu zapůjčil p. M. Bařina, ředitel muzea v Nové Pace, kde je Suchardův návrh dnes deponován. Co vůbec víme o umělecké soutěži na tento pomník?


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem