Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
21.09.2019 14:00

Arboretum na Dukle

Komentovaná vycházka pod vedením dendrologa V. Haupta. Vycházku doplní symbolická výsadba stromu. Sraz účastníků před KD Dukla.

typ akce: Přírodovědné vycházky

22.09.2019 07:40

Český ráj - Trosky

Rovensko pod Troskami – Čechova vyhl. – ryb. Vidlák – Borek – Trosky – Ktová. Délka trasy 11 km. Odjezd v 7:41 hod. vlakem z hl.n., návrat v 18:26 hod. (16:26) vlakem. Vedoucí Z. Řehák. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.09.2019 07:10

Praha stověžatá

Praha-Václavské nám. – Františkánská zahr. – Národní divadlo – Újezd. Délka trasy 11 km. Odjezd v 7:11 hod. vlakem z hl.n., návrat v14:21; 14:46; 15:02 hod. vlakem ČD. Vedoucí Jaroslav Benda. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

01.10.2019 18:00

Východními Čechami v pěti videofilmech

Krátkými nahlédnutími do historických center měst Opočna, Dobrušky a N. M. nad Metují začíná první cestopisný dokument. Ten pak pokračuje návštěvou fotogenické přehrady Les Království                 a nedalekého keltského stromového kalendáře. Film končí prohlídkou exteriérů špitálu Kuks.

Ač nedaleko od Pardubic, málokdo ví o atraktivní procházce většinou bývalými lomy Žulové stezky na Skutečsku. Zato skanzen v Hlinsku viděl už kdekdo. Ale za prosluněného počasí je to obrovský zážitek.

Unikátní dřevěný kostel v nedalekých Velinách a především dnes zcela zmodernizovaný svatostánek v podhorském Neratově, doplní pěší výstup k nové rozhledně na Anenském vrchu hřebene Orlických hor.

Dva půldenní výšlapy především do oblasti Broumovských stěn začínají v Polici nad Metují. Průchody úžasnými skalními městy pak končí u známé kapličky Hvězda.

Hospital Kuks, tentokrát to budou i interiéry a to s průvodcem, navštívíme v posledním filmu. Projdeme si i okolní park, který stejně jako špitál prošel nákladnou rekonstrukcí. Znovu se zastavíme i u přehrady Les království.

Celková stopáž pěti filmů od autora Jaroslava Nováka je 110 minut a můžete ji zhlédnout v úterý 1. října od 18 hodin v Kašparově sále Staré reálky, dnešního Krajského úřadu.

typ akce: Hovory o Pardubicku

16.10.2019 18:00

Pardubice na starých pohlednicích

Koná se v sále Jana Kašparav ve staré reálce. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Zprávy KPP


prof. Ing. MIROSLAV LUDWIG, CSc.

obrázek k článku

Nový nositel ?Ceny za zásluhy o PK? Prof. Ing. Miroslav Ludwig, CSc se narodil 7.4.1956. Je absolventem Vysoké školy chemicko-technologické v Pardubicích, kterou ukončil roku 1980. O 5 let později obhájil dizertační práci na V 1. 1984-87 působil jako vědecký pracovník ve Společné laboratoři chemie pevných látek VŠCHT Pardubice a ČSAV. Od roku 1987 přešel ve funkci odborného asistenta zpět na katedru organické chemie, kde byl roku 1993 jmenován docentem. Profesorem pro obor Organická chemie byl jmenován roku 2001. V současnosti (roku 2018) působí na Ústavu organické chemie a technologie Fakulty chemicko- technologické. Profesor Ludwig je autorem 60 vědeckých publikací a autorem a spoluautorem 120 vystoupení na zahraničních a domácích konferencích. Absolvoval stáže na univerzitách ve Švédsku, Německu a Japonsku. Zabývá se syntetickou…


HISTORIE CÍRKVE BRATRSKÉ V PARDUBICÍCH A 20 LET POLABINSKÉ ARCHY

obrázek k článku

Historie Církve bratrské sahá svými kořeny do 2. poloviny 19. století a jsou to jakoby dva pramínky, které se po krátké době spojují v jednu velkou duchovní řeku. V roce 1868 byl v Bystrém v Orlických horách založen sbor Svobodné evangelické církve české, který svým vyznáním navazoval na tradici Komenského Jednoty bratrské. V roce 1880 vznikl v Praze sbor Svobodné církve reformované (SCR), jejíž vznik podporovali misionáři z Bostonu a který měl prakticky stejnou věrouku jako bysterský sbor. Proto se v roce 1892 oba sbory spojily do jediné Svobodné církve reformované. Po roce 1918 se název změnil na Jednotu českobratrskou a v roce 1967 na dnešní Církev bratrskou.


PŘÍBĚH SITULY POKRAČUJE?

obrázek k článku

Odborné analýzy odhalují některá tajemství unikátní bronzové nádoby Pozornému zájemci o kulturní a archeologické dění ba Pardubicku jistě neunikl důležitý objev bronzové situly, který byl učiněn na konci měsíce září 2017 na Pardubicku. Po provedení archeologické prospekce již můžeme informovat o místě nálezu. Je jím Kladina ? malá ves blízko městečka Sezemice.


DALŠÍ PUTOVÁNÍ TURISTŮ ZA VOJMÍREM VOKOLKEM

obrázek k článku

proběhlo v rámci letošního soustředění turistů KPP na jižní Moravě v Bílých Karpatech, a to mimořádně v červnu. Prvotní záměr byl navštívit místo, kde roste velké množství orchidejí a poté navštívit kostel, kde se nacházejí fresky pardubického malíře Vojmíra Vokolka. Soustředění bylo vyjednáno naši novou vedoucí turistického kroužku Zdenou Heranovou do Bílých Karpat, do hotelu Radějov v Tvarožné Lhotě- Lučina, v termínu od 2.června do 9.června 2018 (sobota-sobota). Lučina je rekreační oblast s vodní nádrží, která slouží jako přírodní koupaliště, na Radějovském potoce v Radějovském údolí pod vrchem Šumárník. Tato oblast se nachází v CHKO na hranicích Moravy a Slovenska, která se dělí na Bílé a Biele Karpaty.


Před padesáti lety se hrála v Pardubicích I. fotbalová liga

obrázek k článku

Fotbalisté VCHZ byli v šedesátých letech obávaným pohárovým mužstvem. V českém poháru postoupily dvakrát do čtvrtfinále, v roce 1968 dokonce do semifinále. Mužstvo postupně vedli trenéři Josef Pajkrt, Jiří Zástěra a Vladimír Ptáčník, všichni bývalí vynikající hráči. O Pajkrtově ?kličce na kapesníčku? psal dokonce Bohumil Hrabal. Jiří Zástěra byl se Spartou Praha 3x mistrem ligy, reprezentoval až po válce. Pak trénoval ATK Praha, prvoligovou Duklu Pardubice a dovedl Hradec Králové k mistrovskému ligovému titulu v roce 1960. Vladimír Ptáčník trénoval fotbalisty ze Semtína celých osm roků (1952 ? 60).


Stručná historie AEH (Svazu zdravotně postižených esperantistů) od počátku v roce 1985 až do dnešních dnů

obrázek k článku

Zakladatelem Svazu zdravotně postižených esperantistů byl pan Josef Vaněček, od jehož smrti letos uplynulo již dvacet let; zemřel v den svých 75. narozenin, 8. ledna roku 1998. Protože mnoho pardubických občanů o životě Josefa Vaněčka ví velmi málo, uveďme si o něm několik základních informací. Při havárii na motocyklu v roce 1961 utrpěl velice těžké zranění holenní kosti, která zůstala otevřená. Následovalo postupně deset operací. Ještě v nemocnici následkem užívání nevhodných léků Josef Vaněček zcela ohluchl.


Čepkovy noviny - zajímavé firemní periodikum z Přelouče z předvečera první světové války 1. část

obrázek k článku

Ve východočeské Přelouči vycházelo v letech 1912-1914 velmi zajímavé firemní periodikum ? Čepkovy noviny. V tomto článku se pokusíme o jeho analýzu. Úvodem však musíme stručně představit jejich vydavatele. Čepkova továrna na sušení čekanky1 byla založena roku 1893 ing. Ferdinandem Čepkem (1867-1936). Nacházela se v podstatě naproti budově vlakového nádraží v místech dnešního čp. 403. Roku 1902 byl závod rozšířen na výrobu kávových náhražek z cikorky, podnik se tehdy jmenoval ?Reform?.2 Podnikání se Čepkovi celkem dařilo ? rozšířil objekt o skladiště a obytný dům čp. 403 (dnes již fyzicky neexistuje a nahradila ho pozdější novostavba), dále měl parní pilu a prodával stavební potřeby. Provoz pily ukončil roku 1904.3 V roce 1903 získal podnik dokonce zlatou medaili a diplom na průmyslové výstavě v Gentu v Belgii.4 Roku…


STARÉ DOMY VYPRÁVĚJÍ... -29.díl

obrázek k článku

Vila čp. 655 ? Bulharská ulice Stojíme u Matičního jezera v Bulharské ulici před čp. 655 ? vilou Viktora Kříže či Mikoláškovou (podle posledních majitelů) s krásnou zahradou, v níž letos již v dubnu kvetla růžová magnólie (viz foto).


FRANTIŠEK HLADĚNA, ČLOVĚK A ODBOJÁŘ

obrázek k článku

Motocyklový závodník, zakladatel Zlaté přilby, zástupce Škodovky. Pro gestapo dělal odhad majetku (aut) po židovských obyvatelích. Věděl o nekalých zakázkách gestapáků ze služebny pardubického gestapa. Od roku 1942 (možná už od konce 1941) byl zapojen do spolupráce se skupinou SILVER A. Vedoucí skupiny Alfréd Bartoš bydlel nějaký čas u Hladěnových. František Hladěna nechal Bartošovi k dispozici svou garsoniéru na dnešní Třídě Míru 108. Pátral jsem po této adrese, ovšem bezvýsledně (za informaci děkuji dr. Jiřímu Kotykovi). 1/ Po sporech se Bartoš přestěhoval ke Krupkovým. Co se týkalo názoru na činnost Bartoše a jeho postup v konspiraci a ilegální práci, měl Hladěna, a nejen on, mnoho výhrad. ?To není konspirace, ale opereta. Chodíš ven a už Tě lidé poznali.? Lehkomyslnost? Možná byl mladý, chtěl si užívat života. Také…


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem