Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Anketa

Anketa
Zveme Vás
09.12.2018 08:05

Adventní Opočno

Opočno – Broumar – rod.dům Fr.Kupky – Zámek. Délka trasy 10 km. Odjezd v 8:07 z hl.n., návrat v 15:27 hod. (17:16 hod.). Vedoucí Z. Heranová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

13.12.2018 18:00

Lechtálské Alpy

Cestopisný 121 minutu dlouhý dokument začíná v bavorském letovisku Ga-Pa průchodem soutěskou Partnachklamm. Z rakouské obce Bach za krásného počasí se druhý den vydáváme do letoviska Lechu. Lanovkou vyjíždíme nejprve na vrchol Rüfikopf do nadmořské výšky 2350 m. Už během jízdy se otvíraly nádherné výhledy, které vygradovaly nahoře a podobně tomu bylo i při výjezdu na protější stranu k Sádrovým dírám. Následoval přechod 200 m dlouhé visuté lávky přes sto metrů vysoko nad terénem. Po prohlídce malovaných domů v Reutte přišel průchod dvanácti temnými tunely až k chatě Sulzl. Z rakouské strany vyjedeme na hraniční vrchol nejvyšší německé hory Zugspitze. Poslední dva dny přijde mnoho dalších atraktivních výhledů na vrcholky i do dolin této části Rakouska a vše vyvrcholí prohlídkou pohádkových bavorských zámků Neuschwanstein a Hohensswangau. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

14.12.2018 17:00

Vánoční koncert Pěveckého sboru J. B. Foerster z Přelouče

Koná se v základní škole Korunovační v Praze 7 — Letná

typ akce: Pražská pobočka KPP

16.12.2018 08:05

Zimní Polabí

Smiřice – Lochenice – Předměřice – Hradec Králové. Délka trasy 14 km. Odjezd v 8:06 z hl.n., návrat v 14:55 hod.. Vedoucí O. Svobodová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

22.12.2018 07:30

Rozhledna MILÍŘ

Vysoká nad Labem – rozhl. Milíř – Roudnička – ryb. Cikán a Datlík – Třebeš. Délka trasy 8 km. Odjezd v 7:30 h BUS z autob. nádraží., návrat v 14:00 hod na hl.n. Vedoucí J. Benda. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Zprávy KPP

PARDUBICKÝ "HROB V DÁLI" A PAMÁTNÍK NÁRODNÍHO OSVOBOZENÍ V MIKULOVICÍCH

obrázek k článku

Když jsem hovořil na státní svátek 28.října 2016 u pomníku TGM v Pardubicích o komunistických falzifikacích dějin, zmínil jsem se m. j. o zničení legionářského charakteru ?Hrobu v dáli? na Městských hřbitovech v Pardubicích. Tento projekt bývalého ruského legionáře řídícího učitele Rudolfa Robla (1886-1963) z Mikulovic vznikl roku 1928 (k 10. výročí vzniku ČSR) a byl pěkně svým autorem představen t. r. ve vlastivědném sborníku ?Krajem Pernštýnův? IX. ročník, tiskl V.Vokolek, č.3, s.38-40). Památník padlým legionářům byl předán veřejnosti 1.11.1928, tedy v předvečer Dušiček. Hlavním řečníkem byl tehdy sám autor projektu, který zdůraznil symboliku věčné památky na hroby českých legionářů ?v dáli? ? t. j. v místech, kde padli. Pardubický památník je měl připomínat tak, že ?doma budou žíti hrdinové, jejichž kosti tam práchnivějí, v paměti…


JUDr. Bedřich MIKL (1910-1969) a případ vraždy L.Krátkého (1949)

obrázek k článku

11.ledna 1949 v 19.49 hodin byl zastřelen před domem svých rodičů v Schulhofově ulici čp.742 v Pardubicích Lubomír Krátký, 18letý syn předsedy ONV Josefa Krátkého a student Obchodní akademie v Pardubicích. 1/ Ještě roku 1988 - tedy jeden rok před Listopadem 1989 ? připsal tuto vraždu bývalý hlasatel Rádia Svobodná Evropa Pavel Minařík, údajný rozvědčík ČSSR v této stanici, "Teroristické skupině ing. Jana Žemly", bývalého hospodářského referenta ONV v Pardubicích, který však již 26.listopadu 1948 uprchl z Pardubic do Německa. 2/ Když jsem studoval t. zv. objektový svazek ?Vražda? 3/ , narazil jsem v této souvislosti na jméno JUDr. Bedřicha Mikla, vrchního komisaře politické správy na ONV v Pardubicích, spolupracovníka vrchního rady JUDr. PhDr. Ludvíka Novotného (1903-1963) tamtéž. 4/ Co vlastně víme v současnosti o tomto Miklovi?


VZPOMÍNKA NA STATEČNÉ MLYNÁŘE

obrázek k článku

Mlynáři byli a jsou lidé jako všichni ostatní, mají různé osobní vlastnosti, sklony a osudy. Při studiu dějin národní rezistence v dobách ohrožení však je badatelům patrný nápadně zvýšený výskyt právě mlynářů riskujících pro věci nadosobní všechno, majetek i život. Někteří mlynáři tohoto druhu jsou dostatečně známí, o některých se příliš neví. Je dobré si občas připomenout také neokázalé počínání těch méně známých, třebaže je jejich někdejší angažmá některým dnešním lidem nepochopitelné. V jedné historické knize staršího data vydání, zaměřené na zmapování odbojového k hnutí za německé okupace, mě kdysi zaujala tato krátká zmínka opřená o archivní doklady:


VÝKVET ŽENSKÉ POVÁLECNÉ GYMNASTIKY V PARDUBICKÉ SOKOLOVNE - LEDEN 1950

obrázek k článku

Vraťme se však ve vzpomínání ještě o dva roky zpět. Do roku 1948. To se konaly v Londýně první poválečné (a v poradí XIV.) olympijské hry. Zúčastnilo se jich 59 států. Ovšem bez Německa a Japonska - agresorů 2. světové války. A také bez Sovětského svazu, který olympiádu tehdy považoval za "nástroj imperialismu" a nezúčastnil se. Československých sportovců přijelo do Londýna 69 a po vynikajících výkonech získali šest zlatých, dvě stříbrné a tři bronzové medaile. Samozřejmě tou nejznámější je první zlatá medaile Emila Zátopka v běhu na 10 km. Jeden z dalších československých triumfů bohužel zkalila nesmírná tragédie. Zatímco osmička sokolských gymnastek bojovala o nejcennější olympijský kov, sváděla jejich kamarádka a členka družstva Eliška Misáková boj o život v nedaleké londýnské nemocnici. Třiadvacetiletá nadějná sportovkyně…


ZÁZRAK V OPEŘE

obrázek k článku

Tento nadpis čtenářům patrně připomene slavnou operetu "Ples v opeře" nebo ještě slavnější film "Fantom opery". V našem případě však nepůjde o příběh rafinovaně vymyšlený, nýbrž o událost, která se skutečně stala. Ptáte se kde, kdy a ve které opeře? Tedy: jde o Smetanovu "Prodanou nevěstu", kterou provedla pardubická amatérská Lidová opera v sokolovně v Heřmanově Městci. Datum si bohužel nepamatuji, ale bylo to někdy kolem roku 1950 za krásného letního dne. Zájezd probíhal takto: nejprve dojel nákladní automobil s kulisami a dalšími nezbytnostmi - např. bedny s notami, pulty, tympány a kontrabasy. Živý inventář pak dorazil autobusem natolik včas, aby pan Valcha stihl všechny osoby nalíčit (amatéři se líčí rádi). Povinností nás hudebníků bylo rozestavit pulty a případně ještě absolvovat krátkou zkoušku


STARÉ DOMY VYPRÁVEJÍ - 19. DÍL

obrázek k článku

Stojíme před domem, jenž je znám v Pardubicích buďto jako rodný dum zakladatele české egyptologické akademie Františka Lexy (narodil se tu 5. dubna 1876, na dome je jeho pamětní deska) nebo díky restauraci APATYKA s krásným výhledem na náměstí, kde Vás obslouží mentálně postižení spoluobčané. Název APATYKA dum nezískal náhodou. Ale po poradě?


OBRÁZKY ZE STARÝCH PARDUBIC JINDRIŠSKÁ ULICE

obrázek k článku

Ulice spojuje třídu Míru s ulicí Arnošta z Pardubic. Název pochází z roku 1881. Je pozoruhodně odvozen ze jména panského písaře Hendrycha z Litomyšle. Jemu od roku 1533 patřil dům čp.66 na náměstí. Jeho manželka Anna, které se říkalo Hendryška, grunt roku 1554 po jeho smrti prodala. Hendrych byl zámožný měšťan. V historii města se opětovně setkáváme s názvem V Hendrychu nebo V Henrychu, jak se souhrnně říkalo polím a lukám, ležícím za kaplí sv.Anny až pod Vinicí, tedy v prostorách mezi Chrudimkou a dnešními ulicemi Anenskou a S.K.Neumanna. Nejstarší urbář zaznamenává po roce 1594 vrchnostenské právo rybolovu v Chrudimce "od Pardubic (tj. Hendrychu) až do Nemošic". Dnešní Jindřišskou ulicí se k tomuto pozemkovému komplexu jezdilo a chodilo, nazývala se Cesta k obecnímu dvoru. Když se v druhé polovině 19.století jednalo o pojmenování…


Zpráva o činnosti výboru Klubu přátel Pardubicka

obrázek k článku

Vážení členové, dovolte mi, abych Vás touto cestou seznámil blíže s činností Klubu přátel Pardubicka za uplynulé období. Po dohodě s PhDr. J. Kotykem budu do každých Zpráv KPP dávat krátkou zprávu, která Vám přiblíží činnost výboru. Chtěli bychom tímto způsobem navázat bližší kontakt mezi Vámi a výborem a případně také rozproudili diskuzi. Jsem toho názoru, že lidé mají spolu komunikovat. Od konce prázdnin do konce září se výbor KPP sešel 2x. Ze zajímavých projektu a připravovaných akcí vybírám:


ŽILI MEZI NÁMI - MUDr. Bedřich Petráň

obrázek k článku

26. srpna 2016 zemřel po delší nemoci ve věku 70let známý pardubický lékař MUDr. Bedřich Petráň, milovník starých Pardubic a člen KPP. Řadu let působil jako sportovní lékař místního HC a basketbalové reprezentace. Byl mým spolužákem z gymnázia v Pardubicích (tehdy SVVŠ ? maturitní ročník 1963, přišel mezi nás jako syn školníka ZŠ U Kostelíčka) a skvělým kamarádem. Odešla skutečná kapacita mezi pardubickými lékaři. Ještě v závěru svého života mi pomohl několika dobrými radami. Velké díky, Bedřichu, budu na Tebe jako jistě mnoho Tvých pacientů velmi rád a vděčně vzpomínat! Věčná čest Tvé památce! Poslední rozloučení se konalo 2. září 2016 v pardubickém krematoriu.


SOUSTŘEDĚNÍ TURISTŮ KPP V ROCE 2016

obrázek k článku

se konalo na Domažlicku v kraji Jiráskových Psohlavců, písmáků Jindřicha Šimona Baara a Jana Vrby a hudebního skladatele a sběratele lidových písní Jindřicha Jindřicha. Tento typ jsme dostali od naší turistky a to přímo do Pece pod Čerchovem do hotelu LESANA, původně Daliborka, kam jezdilo na výlety mnoho významných osobností, např. Oldřich Nový nebo Lída Baarová, tehdy ještě jako Lída Babková, kde si údajně vybrala umělecké jméno podle J. Š. Baara. Soustředění se konalo od 10. září do 17. září 2016. Obec Pec leží na úpatí severního svahu nejvyšší hory Českého lesa Čerchova v nadm. výšce 507m. Proto je zvána ?pod Čerchovem?, i když její úřední název je pouze ?PEC?. Historie obce sahá do 17. století, kdy zde majitel trhanovského panství Maxmilián Laminger zv. Lomikar, nechal postavit vysokou pec na výrobu železa. Hlavním…


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Aktuality
Další

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem