Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
31.03.2024 09:00

Přes střechu Evropy

Pustá Kamenice - Žižkov - Borová u Poličky. Délka trasy 10 km. Odjezd 9:02 ČD. Návrat 16:56 ČD. Ved: P. Kožený. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.03.2024 09:30

Velikonoce v Polabí

Valy – Mělice – Lohenice - Přelouč. Délka trasy 5,5 km. Odjezd 9:30 ČD (LETNÍ ČAS). Návrat 12:37 – 14:37 ČD Os, 13:05 – 14:05 R. Ved: M. Timarová. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

03.04.2024 18:00

Archeologický průzkum v Pardubičkách

Přednáška Mgr. Tomáše Čurdy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

06.04.2024 14:00

Komentovaná prohlídka Automatických mlýnů

Pročleny Klubu přátel Pardubicka. Sraz před areálem Automatických mlýnů. Vstupné 200 Kč / 140 Kč zlevněné. Přihlásit k účasti je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v úterý nebo ve čtvrtek 10-12 a 14-17 hodin.

typ akce: Výlety do historie

17.04.2024 18:00

Nálety na Pardubice

Přednáška k 80. výročí spojeneckých náletů na Pardubice v roce 1944. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenckého náměstí. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Zprávy KPP

MUDr. Josef Hoščálek - pardubický lékař a vynikající člověk

obrázek k článku

V roce 2012 uplynulo 120 let od narození a 30 let od úmrtí tohoto známého pardubického ženského lékaře a porodníka. V roce 1937 mne přivedl na svět. A stejně jako já na něho takto s vděčností vzpomínají snad stovky pardubických občanů. Nejenom ti, kteří díky jemu spatřili světlo světa, ale i jejich maminky a ženy které léčil a kterým pomáhal. Nenarodil se sice v Pardubicích a také zde nezemřel, ale působil zde plných 42 let – nejen jako výborný lékař, ale také jako osvětový pracovník. Stál u zrodu „Spolku pro ochranu matek a dětí v Pardubicích“ a v této poradně působil i jako vedoucí lékař. Věnoval se přednáškové činnosti, byl nejen zdatným cvičencem, ale i sokolským funkcionářem Sokola Pardubice I.


Sokol Pardubice I - 150 let

obrázek k článku

„Sport nejen zlepšuje fyzickou kondici a brání obezitě, ale také vychovává k sebekázní a zvládání emocí, učí soutěživosti a posiluje úctu k autoritě. To jsou všechno vlastnosti, které lidem v moderní společnosti chybí. Máme-li v této oblasti uspět, nemusíme se inspirovat v cizině. Stačí zalovit v paměti doma. Asi nejlepším příkladem je Česká obec sokolská, která oslavila 150 let své existence. SOKOL zdárně přežil, útlak nacistů i komunistů. Nese v sobě totiž nejenom poselství fyzické zdatnosti, ale i lásky a odpovědnosti k naší zemi, schopnosti a odvahy bránit demokratické principy. Nebyla to náhoda, že členové Sokola byli statečnými bojovníky na frontách první i druhé světové války a byli i hrdiny protikomunistického odboje“ (Ministr obrany Alexandr Vondra v Lidových novinách – září 2012) V roce 2012 uplynulo 150 let od…


První veřejný seskok padákem v Pardubicích

obrázek k článku

(21. 4. 1929) „Pilot a vynálezce bezpečného padáku Josef Rezler provede v neděli 21. 4. v Pardubicích seskok padákem vlastní výroby. Bude to první seskok padákem v Pardubicích vůbec! Každá funkce padáku je trojnásobně jištěna a konstrukce padáku je 100% zajištěna. S tímto padákem byly již dříve provedeny seskoky v Plzni a Hradci Králové.“1 S tímto titulním článkem a ještě několika dalšími se mohli pardubičtí občané seznámit v místním tisku. Jednalo se o atrakci, která přilákala na tehdejší cvičiště poblíž Kamenného dvora za Popkovicemi téměř 5000 lidí. Podívejme se na nevšední událost podrobněji. Před provedením seskoku uspořádal pilot Josef Rezler na cvičišti přednášku o svém vynálezu a předvedl jeho skládání, připevňování a otevření. Letadlo k provedení exhibice zapůjčil Západočeský Aeroklub z Plzně, majitel 14 letadel. …


Osoby a osobnosti leteckého dávnověku Pardubic

obrázek k článku

Část I. Do roku 1920 Ač o pardubické aviatice bylo napsáno nemálo (a nejedna práce vzešla i z mého pera), dosud žádné pojednání se nepokusilo přehledně zachytit osoby a osobnosti, které se alespoň okrajově podílely na zdejším aviatickém dění. Proto se pokouším takový přehled vytvořit, byť s vědomím, že patrně nebude úplný a navíc k většině zde uvedených osob mám údaje většinou jen nahodilé nalezené a útržkovité. Jistě na tento přehled časem některý badatel naváže a doplní údaje, které mě známy nejsou.


První létající Čech

obrázek k článku

Není to dlouho, kdy se na stránkách pardubického tisku znovu vynořila otázka, kdy se uskutečnil první let inženýra Kašpara, zda 25. srpna 1909, jak bylo původně uvedeno na jeho pomníku, nebo 16. dubna 1910, jak je na pomníku uvedeno od dubna roku 1970. Zdá se, že podobné diskuse proběhly již na sklonku třicátých let XX.století: Nedávno se mi dostal do ruky novinový výstřižek z jakési pozůstalosti, údajně pocházející z dubna roku 1940. Nebylo obtížné ověřit, že dotyčný článek, podepsaný zasvěceným pamětníkem, sportovním redaktorem Jaroslavem Kalvou, Kašparovým přítelem, byl skutečně otištěn v Národní politice 16. dubna 1940 (č. 106., str. 3). Článek má titul „První létající Čech před třiceti lety“ s podtitulem „Dnes teprve je výročí prvního letu Ing. Kašpara“.


Bohumi Laušman (1903 - 1963) a Pardubicko

obrázek k článku

Motto: „Životní kořeny B.Laušmana jsou hluboce zapuštěny ve východních Čechách, na Pardubicku, kde se narodil, vyrůstal a kde také vstoupil na životní dráhu profesionálního politika.“ Jiří Šolc, Útěky a návraty, Naše vojsko 2008 Známý sociálně demokratický politik Bohumil Laušman se narodil v Žumberku na Chrudimsku 30. srpna 1903 vesnickému učiteli Františku Laušmanovi (1870-1937) a jeho židovské manželce Sáře, rozené Weisbartové. Podle Laušmanova životopisce J. Šolce byl František Laušman, původně odborný učitel, později ředitel obecné školy v Žumberku, typem učitele, kteří „patřili ještě k poslední generaci národních buditelů.“ 1/ Bohumil, jenž si od dětství vedl literární deník o přečtených knihách a měl rád dějepis, nastoupil na reálné gymnázium v Chrudimi. Po absolutoriu 4. ročníku (kvarty) přešel na Obchodní…


Pardubické kulatiny - leden - únor 2013

obrázek k článku

Před 150 lety: 5. 1. 1863 – Zahájila svou činnost Občanská záložna. Před 20 lety: 5. 1. 1993 – Dostihový spolek uzavřel smlouvu s městem Pardubice a stal se tak pořadatelem dostihů v Pardubicích. Před 20 lety: 7. 1. 1993 – Na radiodiagnostickém oddělení nemocnice byl dán do provozu počítačový tomograf. Před 380 lety: 10. 1. 1633 – Do právě vzniklé pardubické matriky byl zapsán první občan. Předtím se kroniky nevedly. Před 20 lety: 12. 1. 1993 – Firma Atlantic se stala majitelem pardubické likérky Hobé. Před 20 lety: 15. 1. 1993 – Zahájilo zkušební provoz na kabelové televizi Intes v Pardubicích televizní studio Zubr. Před 20 lety: 20. 1. 1993 – Rada města Pardubic pronajala na sedm let pardubické dostihové závodiště Dostihovému spolku Pardubice. Před 20 lety: 25. 1. 1993 – Byl dán do provozu po generální opravě…


Svaz zdravotně postižených esperantů s Klubem esperantistů doktora Schulhofa v Pardubicích

obrázek k článku

neskládá ruce v klín. Již nyní se konají přípravy na 6. mezinárodní kongres Svazu zdravotně postižených esperantistů, který se uskuteční po pěti letech letos v září ve Štířím Dole u Krucemburku. Nezahálejí ani vydavatelé časopisu Informilo, ten vychází každý měsíc pro 200 členů českých i zahraničních. Oslavy 125 let od vzniku esperanta využijí pardubičtí k propagaci tohoto jazyka mezi veřejností. Všichni funkcionáři těchto dvou organizací dělají svoji práci dobrovolně, bez nároků na honoráře, z lásky k jazyku, který jim umožňuje navazovat přátelství po celém světě, který v době rozšiřování internetu prožívá svou renesanci. Ale to není všechno, čím se pardubičtí esperantisté mohou pochlubit. V loňském roce přeložili historii 300 obcí a měst Pardubického kraje. Díky Josefu Hronovi se s ní mohou nyní v esperantské Wikipedii…


ODešla Eliška Levinská (1930 - 2012)

obrázek k článku

V roce, ve kterém si připomínáme 70. výročí transportů židovského obyvatelstva z Pardubic do Terezína, k nám dorazila smutná zpráva. Ve věku nedožitých 82 let po krátké nemoci zemřela paní Eliška Levinská, která v dětském věku přežila systematickou likvidaci evropských Židů. Eliška se narodila 20. října 1930 ve Vídni rodičům Hertě a Ervínu Weissovým. Rodina bydlela ve Walterskirchenu u Poysdorfu až do roku 1938, kdy došlo k anšlusu Rakouska. I když se tehdy rodiče rozhodli pro emigraci do Austrálie, nakonec k ní nedošlo a rodina zůstala v Československu. Druhou třídu tedy malá Eliška dochodila již v německé škole v Břeclavi, kde s rodiči bydlela u své babičky. Ještě v roce 1938 se rodina přestěhovala do Nemošic u Pardubic, kde Eliščin tatínek Ervín Weiss nastoupil jako správce statku, který měl židovského majitele. Přestože …


Velká pardubická před 100 lety

obrázek k článku

Díky kolegialitě badatelů – amatérů se mně dostal do ruky originální program Velké pardubické z r. 1912. Shodou okolností se jela právě 13. října, tedy díky letošnímu přesunu na sobotu, stejně jako o 100 let později. Co se v „Závodním programu Českého závodního spolku“ dočteme ? Předsedou ředitelstva byl hrabě Otokar Westphalen , členy hrabě Rudolf Ferdinand Kinský a hrabě Emanuel Mensdorff. Hendikapérem Jiří Ernst, pokladníkem, sekretářem a správcem totalizátoru Otto Capin, u váhy byl baron Norbert Broesigke, inspektorem dráhy Jan Jansa a ředitelem, tedy startérem Albert Budinský. Tohoto pána si pamatujeme jako jednoho z prvních závodních cyklistů v Pardubicích, vicemistra Zemí koruny české v roce 1893 ve sprintu. Za krásného počasí a veliké návštěvy bylo na pořadu šest jízd. Zajímavostí tohoto ročníku bylo, že na úplně…


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem