Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
21.04.2024 07:50

Alejí klenů kolem rybníků

 Krucemburk – Staré Ransko – Ždírec n. Doubravou. Délka 7 km. Odj. 7:53 ČD. Návrat 14:00, 16:06 ČD. Ved: Květa Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

21.04.2024 07:55

Meandry Struhy

Veselí - Lepějovice - Meandry Struhy - Bílý kopec - Kokešov – Opočínek. Délka trasy 8 km / 13 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 12:47 / 15:15 Bus MHD č.15. Ved: L. Kvapilová.  Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

Archiv aktualit

Zprávy KPP

Pomník zpod smuteční vrby

obrázek k článku

V místech dnešního IDEONu a plaveckého areálu na pardubických Olšinkách byla původně dvě fotbalová hřiště. Zadní, které končilo až u vily primáře Snopka, patřilo pardubickému Teamu, přední, zřízené již v roce 1903, fotbalistům Sportovního klubu Pardubice (SKP). Ti tu sehráli řadu slavných zápasů nejen s domácími ale i se zahraničními soupeři. Hřiště SKP bylo eldorádem nás kluků z Olšinek. I když nás správce pan Levínský z hříště vytrvale vyháněl, nezabránil našemu přelézání prkenného plotu ani akrobatické chůzi po natrouchnivělých klandrech kolem hrací plochy, nezabránil našemu pobíhání po dřevěné tribuně, na jejíž prkenné oblýskané lavice jsme křídami, sebranými ve škole, psali a kreslili různé blbovinky, jakými se kluci odnepaměti bavili a baví.


Čeští senioři v Americe

obrázek k článku

Chtěl bych v následujících řádcích vzpomenout a oživit památku členů rodiny, k níž patřím. Jde o vzdálené příbuzné, které jsem mnohdy ani nepoznal, neboť odešli z tohoto světa dříve, než jsem se narodil v Rosicích, zatímco občané František Hrubý a Magdalena Hrubá žili v obci Živanice a jen stáří dožili v Rosicích, kde jsou na tamním hřbitově pochováni. Moje babička, Marie Virthová byla jejich dcera; byli to chudí lidé, kteří se živili prací na polích a snad také v rosickém cukrovaru. Za prací tehdy lidé chodili do světa, babička na příklad byla za mlada několik let ve Slavónii (dnešní Slovinsko) a moje dětství formovala nejen láskou a dobrotou, ale zajímavým vyprávěním. Babička měla bratra Františka, který, když dospíval, vyučil se v pardubické petrolejce (Fantovy závody, nyní Paramo – rafinerie minerálních olejů) zámečníkem.…


Moje vzpomínky na Pardubice i léta válečná

obrázek k článku

Do svých šesti let jsem žila v Sarajevu. Narodila jsem se totiž ještě za c.k. Rakouska a Sarajevo jak známo bylo součástí monarchie. Pocházím totiž z rodiny Freiberků a Skálů. Obě dvě jména nejsou v Pardubicích neznámá. Moje babička původem Freiberková žila se svým manželem v Dašicích. Měli spolu pět dětí. Když dorůstali, rozhodli se, že se přestěhují do většího města kvůli větším možnostem na vzdělání ve školách pro děti. A tak zakoupili známý pardubický mlýn Valcha od rodiny Pernerů. Jenže na manžela mé babičky, který se jmenoval Šína, spadl mlýnský kámen a přerazil mu nohu. Ten pak umřel na sněť. Po smrti se dětí po Šínovi ujal můj děda. Ten měl hostinec někde v místech nedaleko pošty na dnešní třídě Míru. Posléze se přestěhoval k babičce na mlýn Valcha. Ale mlynářské řemeslo jim moc nešlo a tak mlýn prodali a v Trnové si…


Pardubice ve filatelii - Motocyklová plochá dráha

obrázek k článku

Zlatá přilba patří k Pardubicím stejně neodmyslitelně jako perník nebo Velká Pardubická či tenisová juniorka. Je to jeden z nejstarších a nejslavnějších plochodrážních závodů na světě. První ročník Zlaté přilby na travnaté ploše se konal v roce 1929 a do vypuknutí druhé světové války se jelo celkem devět ročníků. U příležitosti 6. a 7. ročníku (roky 1934 a 1935) vydala čs. pošta příležitostné poštovní razítko. Při 8. ročníku v roce 1936 bylo toto razítko dokonce trojbarevné. Vedle Zlaté přilby se od roku 1932 se na škvárové dráze městského stadiónu jezdila další plochá dráha pod názvem Lobkowiczův memoriál. Příležitostná razítka ze 6. a 7. ročníku (roky 1937 a 1938) tohoto druhého závodu uvádíme:


O třech sloupcích s bronzovými štítky

obrázek k článku

Stručný redakční článek ve Zprávách Klubu přátel Pardubicka z roku 2006 na str. 267 s povděkem přivítal nové označení pardubických památek formou bronzových štítků na žulových sloupcích, umístěných u památky. Na každém štítku o rozměru 21x15 cm je v horní části pardubický městský erb, pod ním název památky, níže jméno jejího autora, pod ním rok vzniku památky a zcela dole její evidenční číslo. Článek uvádí, že náklad na první fázi označení památek – tj. na zhotovení 37 žulových sloupků s bronzovými štítky a jejich zapuštění do země – se předpokládá ve výši 172 tis. Kč (!), a končí vírou, „že nové označení pardubických památek potěší občany města každého věku...“. Nevím, jak koho nové označení hodně potěšilo. Přiznám se, že mě ne, spíš jsem pocítil lítost. Nevím, kdo dal podklady pro textový obsah štítků, ale byly to podklady…


Prvorepubliková armáda pana Lubora Šušlíka

obrázek k článku

V čísle 11-12/2010 ZKPP jsme Vám v článku „Žijí mezi námi“ představili pana Lubora Šušlíka – skauta, odbojáře, charakterního a velice aktivního člověka. Jednou z jeho důchodových aktivit je především i díky rodinné tradici (otec bývalý legionář a aktivní důstojník čs. armády) – láska k naší předmnichovské armádě. Už jako kluk si hrával s vojáčky a tak se rozhodl, že vytvoří průřez činností naší armády, kterou lidé milovali, především pro postoj v roce 1938. A tak postupně začala vznikat miniaturní prvorepubliková čs. armáda, která dnes tvoří jádro expozice v provozní budově proti dělostřelecké pevnosti z r. 1938 na Dobrošově nad Náchodem a stala se magnetem pro malé i velké návštěvníky bez ohledu na národnost. Proto jsme také na pozvání pana L.Šušlíka rádi uskutečnili v září r. 2010 „exkurzi“ do této expozice ve složení J.…


50 let školy na Višňovce

obrázek k článku

Ve středu 1. prosince 2010 oslavila půl století trvání Základní škola na Benešově náměstí. Slavnostního setkání v tělocvičně školy se zúčastnil náměstek primátorky pan Jindřich Tauber, zástupci krajského úřadu i městského obvodu a samozřejmě bývalí i současní pedagogové. Pořad moderovala ředitelka ZŠ paní Ema Jičínská s jednou žákyní a vystoupili v něm žáci, druháky počínaje a deváťáky konče. Zahájily dívky se strhujícím kankánem, který později se stejnou vervou zopakovaly i jejich učitelky. Malí žáčkové a žákyňky pak vystoupili s dojemnými hranými a zpívanými pásmy pohádek i country tanci a vyspělí borci s akrobatickými přeskoky. Po prohlídce moderních učeben následovalo neformální setkání, kde vzpomínky nebraly konce. V průběhu slavnosti byli oceněni bývalí ředitelé Zdeněk Macl, Jaromír Hanik, Karel Žemlička a vzpomenuti i…


Osmdesát let od požáru Městského divadla

obrázek k článku

Na konci března tomu bude již osmdesát let, co zachvátil pardubické Městské divadlo ničivý požár. Když v neděli 29. března roku 1931 po skončení večerního představení zapadla malovaná opona mistra Urbana, nikdo tehdy z přítomných netušil, že je to naposledy, co oponu vidí na vlastní oči. Na druhý den v pondělí 30. března byla na programu Grűnova opereta Čeští muzikanti. Byla právě přestávka, dekorace pro další jednání již byla na scéně připravena. Těsně před tím, než však měla jít opona vzhůru, kdosi si všiml, kterak nad osvětlovacím reflektorem vyšlehl plamen, když chytl od rozpáleného reflektoru zadní prospekt. Ten proměnil v krátké chvíli jeviště v trosky. Všichni účinkující ihned přispěchali na pomoc, ale suché, zaprášené a mnohdy i olejem nasáklé dekorace hořely velmi rychle. V prostoru jeviště panoval velký žár, který …


Hříšní lidé města Pardubic - XVII. část

obrázek k článku

Rok 1932 Co se všechno krade! „Policií zadržen byl jistý R. Dvořák, klempířský pomocník, když mu při vytahování kapesníku vypadla červená kulečníková koule, kterou podle vyšetření odcizil v hostinci „Na Starém Perštýně.“ Na pachatele bylo učiněno trestní oznámení. Soustavné krádeže byly zjištěny u firmy Moric Pick a nástupci v Pardubicích na Zeleném předměstí. Krádeže byly páchány ve větším rozsahu personálem závodu v prodejnách na zboží galanterní i střižní. Při domovní prohlídce bylo nalezeno zboží přibližně za 11 000 Kč, kromě nezjištěných ztrát. Zaměstnanci byli propuštěni už na podzim, ale teprve teď vychází najevo, v jakém celkovém rozsahu byly krádeže prováděny. I když byla zatčena s těmito krádežemi zatím jen jedna osoba, počet zúčastněných byl větší!


80 let od výstavy tělesné výchovy a sportu - od nápadu k realizaci

obrázek k článku

V letošním roce si připomínáme již osmdesáté výročí od nejvelkolepější akce v historii Pardubic, kterou byla bezesporu Celostátní výstava tělesné výchovy a sportu republiky Československé konaná od 30. května do 4. října roku 1931. Bohužel se však kvůli velké konkurenci námětů nepodařilo prosadit vydání samostatné publikace z edice AB-Zet Pardubicka připomínající tuto významnou událost v letošním jubilejním roce, proto si připomeneme tuto událost alespoň v seriálu několika článků ve Zprávách KPP. V této části se budu věnovat popisu myšlenky uspořádání takto velkolepé akce a výstavbě areálu, druhá část bude jakousi procházkou po areálu výstaviště, třetí pokračování bude zaměřeno na akce, sjezdy a význačné podniky, které se na výstavišti v průběhu čtyř měsíců roku 1931 konaly a poslední pokračování bude dokončením celého…


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem