Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
21.04.2024 07:50

Alejí klenů kolem rybníků

 Krucemburk – Staré Ransko – Ždírec n. Doubravou. Délka 7 km. Odj. 7:53 ČD. Návrat 14:00, 16:06 ČD. Ved: Květa Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

21.04.2024 07:55

Meandry Struhy

Veselí - Lepějovice - Meandry Struhy - Bílý kopec - Kokešov – Opočínek. Délka trasy 8 km / 13 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 12:47 / 15:15 Bus MHD č.15. Ved: L. Kvapilová.  Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

Archiv aktualit

Zprávy KPP

Případ dvou záhadných vražd

obrázek k článku

Někdy na začátku padesátých let se stranovláda rozhodla udělat lidem Vánoce. Aby si občané mohli dopřát pravou zrnkovou kávu, kakao a jiné kapitalistické vymoženosti, ovšem v míře jen více než skromné, zorganizovali bolševici akci "vánoční balíčky". Každý pracující měl nárok si jeden takový balíček koupit, pokud ovšem nebyl soukromý zemědělec, živnostník nebo jiný nežádoucí živel. V Pardubicích tyto balíčky připravovali studenti středních škol. Někteří z nich, skauti, sokolové, křesťané začali do balíčků vkládat vlastnoručně sepsané letáčky. V nich lidem říkali, že tam, kde komunisti nevládnou, si lidé všechno to, co v balíčku je, mohou koupit všichni a kdykoliv. Zatčení následovalo okamžitě. Patnáctileté a šestnáctileté děti estébáci tloukli až do bezvědomí. Student Z.byl bit do hlavy tak, že na jedno ucho ohluchl. Jeho jméno neuvádím…


Odbojová činnost studentů pardubické reálky za druhé světové války

obrázek k článku

(K 50. výročí úmrtí studentů Jaroslava Pácla a Miloslava Potůčka, odsouzených k smrti v roce 1944) O protiněmeckém odboji studentů středoškoláků na bývalé pardubické reálce se nacházejí zmínky v několika publikacích vydaných reálným gymnáziem (1,2,3) a v publikacích Klubu přátel Pardubicka (4,5). O tomto odboji se zmiňují ve své práci i autoři Jičínský a Gottwald (6). Ve většině statí se však opakovaně vyskytují nesprávné údaje týkající se jmen studentů, dat jejich zatčení a pod.(1,2,4,5,6). Někdy jsou zase tyto události popisovány s poplatností tehdejšímu komunistickému režimu a jeho ideologii (3). Číslice mnou uváděné v závorkách odkazují na seznam literatury vzadu. Považuji proto za nutné uvést v tomto článku skutečná fakta a popis událostí na základě vzpomínek posledních dosud žijících účastníků této odbojové činnosti. Politické…


Epizoda z předválečné historie Explosie Semtín

obrázek k článku

V druhé polovině třicátých let se v Evropě rýsovala hrozba válečného napětí ze strany nacistického Německa. Vlády evropských zemí se stále více začaly zabývat otázkami obrany, přezbrojování i vzájemnou spoluprací. Československo pochopitelně bylo jedním z těchto států, které si uvědomilo, že z Německa nemůže očekávat nic dobrého. Jeho zbrojní průmysl i jeho kapacita byly na výši. Jistou slabinou však bylo letectvo. Je všeobecně známo, že se hledala spolupráce i na tomto poli, takže nakonec se zakoupily v SSSR dvoumotorové bombardéry SB 2 (1) a nakonec i licence na jejich výrobu u nás. (Pro zajímavost: byly rychlejší než naše stíhačka B 534). Letka č.73 těchto bombardérů byla např. v Chrudimi. Na druhé straně Anglie zakoupila licenci na výrobu kulometů od brněnské Zbrojovky, takže spojenecké i další armády za 2.světové války jimi byly…


Pardubický židovský hřbitov - 2. část

obrázek k článku

Po pravé straně dnes uzavřeného hlavního průchodu na hřbitov jak u zdi, tak i na druhé straně cesty se nachází část historie židovského podílu na rozvoji pardubického průmyslu a obchodu. Do výše čnící jehlanovité náhrobky z černého mramoru či leštěné žuly byly obvyklou součástí všech židovských hřbitovů s větším počtem členů obce a odpovídajícím vlivem a postavením v místě. Patřili k nim i představitelé náboženské obce. Na pardubickém židovském hřbitově je to především rodina Oesterreicherova. Rodina velkoobchodníků s potravinami a zvláště minerálními vodami vlastnila rohový dům na Pernštýnském náměstí, dnešní sídlo Okresní knihovny. Markus Oesterreicher stál v čele náboženské obce od jejího založení v roce 1859 až do roku 1901, více než čtyřicet let. Jiný z náhrobků patří rodině Winternitzových. Z nich Jakub Winternitz byl v…


500 let vinařů na Pardubicku

obrázek k článku

Letos 4.června tomu bude 500 let, kdy se v knihách pardubického panství poprvé objevilo jméno Vinař. Mezi 13 sedláky, kteří se přestěhovali z Podůlšan do Libišan, byl také Jan Vinař, který 4.6.1494 podle dohody zapsané v rybničních registrech směnil půl lánu a 2 pruty polí, 3 jitra a tři provazce luk a prut lesa v Podůlšanech za pole, která mu dal Vilém z Pernštejna od libišanského dvora. Tento Jan Vinař založil rod, jehož další příslušníci se v následujících staletích vyskytovali též v Platěnicích, Dvakačovicích, v Chrudimi, Dašicích, Borohrádku atd. Osudy tohoto rozvětveného rodu sepsal v pozoruhodné a obsáhlé kronice, jež vznikla v letech 1975-82, ing.Otakar Vinař, dlouholetý spolupracovník "Zpráv Klubu přátel Pardubicka", který 3.května t.r. oslavil neuvěřitelné 80. narozeniny. Duševně i tělesně neobyčejně svěží jubilant uvítal 7.…


Vinařství ve východních Čechách

obrázek k článku

Víno se v Čechách pěstovalo již v lO.století a možná I dříve. Pěstovalo se i tam, kde bychom je dnes nehledali, jako v jižních Čechách (například u Českého Krumlova je ves Vinná) nebo na Českomoravské vysočině - dokonce v nadmořské výšce 500 i 600 m. Dodnes je tam připomíná řada místních názvů. Nutno si ovšem uvědomit, že do 16.století bylo v Čechách tepleji než v pozdějších stoletích.-Víno se dostávalo do Čech především z Velké Moravy, jejíž součástí byla po určitou dobu s ní sousedící Panonie, kde došlo k velkému rozkvětu vinařství již ve 3.století n.l. za císaře Marca Aurelia Proba. Vliv na pěstování vína měla nepochybně postupující christianizace a s ní rostoucí potřeba mešního vína - ale také zvyšující se požadavky měnícího se životního stylu, zejména nově se formující a bohatnoucí šlechty.


Vývojové souvislosti Pernštejnských měst v Čechách a na Moravě

obrázek k článku

Spolu s Vilémem a jeho syny Vojtěchem a Janem z Pernštejna vstupují do naších zemí zcela nové městské a fortifikační budovatelské principy. U jejich zrodu stál nesporně královský architekt Benedikt Ried, jenž ve funkci projektujícího, ale neprovádějícího "werkmístra" zaujal ústřední pozici, jíž naposled vykonával Petr Parléř z Gmúndu a jeho syn Václav. Od roku 1490 se s Riedem "služebné" stýkal Vilém z Pernštejna jako nejvyšší hofmistr, od roku 1521 jeho syn Vojtěch, až do smrtí obou roku 1534. Ve funkcí zemského hejtmana na Moravě, povinného udržovat hradní a zemská opevnění, přicházel s Riedem do styku i Jan z Pernštejna. Tak hodnotí situací arch.Karel Braný, který se desítky roků věnoval výzkumu díla B.Ríeda u nás, aplikací jeho myšlenek a po dr.Heroutoví též soustavné dokumentací nálezů pernštejnských architektur v Pardubicích, Novém…


Pardubice - sídlo Spolku textilních chemiků a koloristů

obrázek k článku

Ačkoliv Pardubice nejsou textilním městem, staly se sídlem významného Spolku textilních chemiků a koloristů. Stalo se tak dík rektorovi VŠCHT a vedoucímu katedry chem.technologie vláknitých materiálů, kteří umožnili zřídit v prostorách této katedry kancelář Spolku. Spolek má dlouholetou a bohatou tradici. Již v roce 1908 byl ve Dvoře Králové nad Labem založen Spolek chemiků - koloristů (tehdy Verein der Chemiker - Coloristen). Jeho posláním bylo původně chránit zájmy koloristů, ale výroční schůze brzy přerostly ve významné odborné a vědecké kongresy.


Znovu o pomníku TGM v Pardubicích

obrázek k článku

Jak je širší veřejnosti známo, vznikla roku 1990 při Magistrátu města Pardubic komise pro obnovení pomníku prvního presidenta Československé republiky T.G.Masaryka v Pardubicích. Pamětníci vědí, že základní kámen pomníku byl položen r.1926, vlastní pomník-krásné umělecké dílo sochaře Otakara Španiela (1881-1955), profesora AVU-byl odhalen v říjnu 1921 za osobní účasti F.Udržala. První impuls k postavení pomníku vyšel v srpnu 1921 od rot-mistra ruských legií Václava Kodeta. V září 1921 bylo ustanoveno Družstvo pro postavení pomníku, v němž pracovali kromě V.Kodeta další rotmistři čs.armády. Od roku 1925 byli členy Družstva pod předsednictvím E.Hlavatého a později J.Kroužela i zástupci města a okresu. Město Pardubice přispělo tehdy k dobrovolným sbírkám občanů částkou 10 000 Kč.


Zpráva o činnosti KPP, 10.3.1994 přednesená na výroční členské schůzi ing. B. Novotným

obrázek k článku

Vážení přátelé, od poslední členské schůze klubu, která se konala v tomto sále 4.3.1993, uplynul rok a proto je na místě hodnotit, co se nám v uplynulém období podařilo i co by bylo potřeba vykonat v čase budoucím. Jak víte, na zmíněné členské schůzi byl zvolen 205 účastníky nový výbor klubu, a to na dvouleté období. V novém výboru zasedali noví členové: pí Procházková, Pavlišová, Samková, Ing.Vodová, manželé Vobořilovi a p.Žočék. Všichni přispěli k oživení činnosti a zlepšení práce výboru.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem