Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Anketa

Anketa
Zveme Vás
20.10.2018 14:00

Kam dráty nevedou

Zajímavá vyjížďa historickým autobusem po okrajových částech Pardubic. Odjezd zájemců z řad veřejnosti bude ve 14 hodin ze zastávky MHD Třída Míru.

typ akce: Výlety do historie

21.10.2018 07:00

Za Hagenem do obýváku

Karlštejn – lomy Mořina (prohlídka štol–baterky s sebou+možnost zapůjč.na místě) – Srbsko. Délka trasy 12 km. Odjezd v 7:01 z hl.n., návrat v 16:47, 17:02 h. Vedoucí P.Kožený. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka

typ akce: Turistické vycházky

27.10.2018 14:00

Výsadba lípy Klubu přátel Pardubicka

Koná se u příležitosti 100. výročí založení Československa v parčíku před sídlem ÚMO Pardubice 4 v Pardubičkách.

typ akce: Přírodovědné vycházky

28.10.2018 08:00

Jabkenická myslivna a zámek Loučeň

Luštěnice – Kosořice – Jabkenice (pam.B.Smetany) – Loučeň (zámek, labyrint). Délka trasy 12 km. Odjezd v 8:01 z hl.n., návrat v 18:02 h. Vedoucí Z.Řehák. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.10.2018 18:00

Pohřeb starého Rakouska

Přednáška pardubického historika Dr. Jiřího Kotyka připomene události, které se odehrály přesně před sto lety v říjnu roku 1918. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského nám. v Pardubicích. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Zprávy KPP

Pardubické firmy a jejich firemní značky VI. část

obrázek k článku

Ve své době byl velice známý a oblíbený obchodní dům ?U Merkura?, který patřil firmě Josef Franc a synové v Pardubicích. Firmu založil Josef Franc roku 1899 na dnešní Třídě Míru (naproti železářství). Obchodní dům Merkur byl stavěn na základě půjček, které se splácely až do roku 1938. Merkur byl římský bůh obchodu, obdoba starořeckého Herma.


KAPITOLY Z DĚJIN ČESKÉHO FAŠISMU V PARDUBICÍCH 15. část

obrázek k článku

Pardubice byly stále ?Mekkou českého fašismu?, o čemž svědčí návštěva R. Gajdy ve městě 9. ? 10. září. Přijel vlakem 9. září 1932, navštívil MUDr. Jaromíra Kučeru, u nějž se jako obvykle ubytoval (Smilova ul. čp. 307), večer se pak zúčastnil jednání Krajské fašistické rady v hotelu Palace a 10. 9. zase odcestoval do Prahy. 14)


F. Udržal a Pardubicko 4. DO PENZE

obrázek k článku

Ačkoliv byl Udržal v době svého předsednictví vlády kritizován i mnoha svými stranickými odpůrci a intrikány, po své demisi byl na sjezdu republikánské strany v roce 1932 již ??chválen za velkých ovací za vysilující práci a za vše, co?pro naše zemědělství a náš stát po dobu své odpovědné vládní působnosti konal??. V rámci agrární strany byla nově vytvořena ?Komise pro tělovýchovu a brannost?, jejímž předsedou se Udržal stal. Zdůrazňovala úkol národní obrany a nutnost ??soustředit mravní i hmotné síly k vybudování armády??. V roce 1935 se stal senátorem a zůstal jím až do roku 1938, kdy se mandátu vzdal ze zdravotních důvodů.


PARDUBICKÁ NÁDRAŽÍ

obrázek k článku

Letos uplynulo 45 roků od doby, kdy 1. května 1958 vyjel z nového nádraží slavnostně vyzdobený rychlík do Bratislavy a tím byla také předána k svému účelu nová nádražní budova. Je to již postupně třetí nádražní objekt od roku 1845. Každý má svůj vlastní osud. Připomeňme si v této souvislosti jejich historii.


Jan Perner, český železniční technik mlynářského původu

obrázek k článku

Pokud by se někdo postavil s mikrofonem v ruce v Pernerově ulici v Pardubicích a začal zjišťovat u kolemjdoucích chodců (ve stylu televizního zábavného pořadu Nikdo není dokonalý), kdo je Jan Perner a proč se v Pardubicích po něm jmenuje jedna z ulic, ústících do třídy Míru, nemusel by být výsledek takového zjišťování nutně smutný a truchlivý, jak bychom mohli očekávat v případě jiných osobností. Od mnoha občanů, zvláště starší generace, bychom se mohli nadít i uvedení nečekaných podrobností.


Živelné pohromy v obci NEMOŠICE

obrázek k článku

První zmínka o živelné pohromě v obci pochází z roku 1869, kdy odpoledne (přesné datum chybí) vypukl požár ve stodole čp. 3. Oheň se velmi rychle rozšířil na další stavení (čp. 4, 5, 6, 15, 17, 19, 20). Když přijeli hasiči, nemohli přes ohromný žár na náves. Zmíněná stavení lehla popelem a stejně tak i čp. 11, což byla místní kovárna.


Čtyřicáté výročí úmrtí pana ředitele Antonína Ullricha

obrázek k článku

Již v předminulém a minulém století byli nositeli vzdělanosti a výchovy v našem národě nejen učitelé, kněží, ale i lidé, jejichž životem procházela hudba. Tak i v našem městečku v Sezemicích se sešli dva, kteří zasvětili svůj život nejen hudbě, ale přinášeli do malého města a jeho okolí kulturu, vzdělávali nejen děti, ale i dospělé.


KREMATORIUM v Pardubicích - 80. výročí vzniku

obrázek k článku

První žádost o zřízení krematoria podalo již roku 1915 kuratorium Městského průmyslového muzea v Pardubicích, vídeňská vláda však tuto žádost zamítla. V našem státě byla zákonem z dubna 1919 kremace povolena. Mezi místními propagátory pohřbívání žehem čestné místo zaujímal velkoobchodník Josef Franc a městský lékař MUDr. Bedřich Novák, kteří společně s MUDr. Lvem Theinem a arch. B. Korbelem začali pracovat na myšlence vybudovati v Pardubicích krematorium.


LADISLAV HAŇKA aneb Jak, kdy a kvůli komu jsem byla unesena

obrázek k článku

Vědce, lovce, rybáře, odboráře, exulanta, fotografa, spisovatele a syna našich sousedů v nemošickém hřebčinci Ladislava Haňku jsem poznala v létě 1951. Sympatickému pomenšímu třicátníkovi říkala moje maminka pane inženýre, otec pane kolego a nevím, jestli jsem ho já vzala s sebou na koupání v Chrudimce nebo on mne, ale faktem zůstává, že jsem se toho horkého dne koupala třikrát na třech různých místech.


O JEDNOM UŽ TÉMĚŘ ZAPOMENUTÉM HUDEBNÍM SOUBORU, JENŽ MĚL PARDUBICE VE SVÉM NÁZVU

obrázek k článku

Rozhovor se zakladatelem a dobrým duchem souboru COLLEGIUM MUSICUM PARDUBICENSE ing. Lubomírem Moravcem Potkám-li svého spolužáka z pardubického válečného gymnázia ing. Lubomíra Moravce, stočí se řeč obvykle na hudbu, které se věnuje nepřetržitě již plných 60 let. Souběžně se studiem pražské VŠCHT se pilně vzdělával ve hře na violoncello a mohl se tedy dobře uplatnit v předních pardubických amatérských tělesech, jmenujme alespoň Pardubické kvarteto a Pardubickou filharmonii. Jeho specialitou je navíc záliba v historických hudebních nástrojích, která ho v roce 1968 vedla k založení souboru COLLEGIUM MUSICUM PARDUBICENSE. Tímto směrem se také nesl náš rozhovor.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem