Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
21.09.2019 14:00

Arboretum na Dukle

Komentovaná vycházka pod vedením dendrologa V. Haupta. Vycházku doplní symbolická výsadba stromu. Sraz účastníků před KD Dukla.

typ akce: Přírodovědné vycházky

22.09.2019 07:40

Český ráj - Trosky

Rovensko pod Troskami – Čechova vyhl. – ryb. Vidlák – Borek – Trosky – Ktová. Délka trasy 11 km. Odjezd v 7:41 hod. vlakem z hl.n., návrat v 18:26 hod. (16:26) vlakem. Vedoucí Z. Řehák. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.09.2019 07:10

Praha stověžatá

Praha-Václavské nám. – Františkánská zahr. – Národní divadlo – Újezd. Délka trasy 11 km. Odjezd v 7:11 hod. vlakem z hl.n., návrat v14:21; 14:46; 15:02 hod. vlakem ČD. Vedoucí Jaroslav Benda. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

01.10.2019 18:00

Východními Čechami v pěti videofilmech

Krátkými nahlédnutími do historických center měst Opočna, Dobrušky a N. M. nad Metují začíná první cestopisný dokument. Ten pak pokračuje návštěvou fotogenické přehrady Les Království                 a nedalekého keltského stromového kalendáře. Film končí prohlídkou exteriérů špitálu Kuks.

Ač nedaleko od Pardubic, málokdo ví o atraktivní procházce většinou bývalými lomy Žulové stezky na Skutečsku. Zato skanzen v Hlinsku viděl už kdekdo. Ale za prosluněného počasí je to obrovský zážitek.

Unikátní dřevěný kostel v nedalekých Velinách a především dnes zcela zmodernizovaný svatostánek v podhorském Neratově, doplní pěší výstup k nové rozhledně na Anenském vrchu hřebene Orlických hor.

Dva půldenní výšlapy především do oblasti Broumovských stěn začínají v Polici nad Metují. Průchody úžasnými skalními městy pak končí u známé kapličky Hvězda.

Hospital Kuks, tentokrát to budou i interiéry a to s průvodcem, navštívíme v posledním filmu. Projdeme si i okolní park, který stejně jako špitál prošel nákladnou rekonstrukcí. Znovu se zastavíme i u přehrady Les království.

Celková stopáž pěti filmů od autora Jaroslava Nováka je 110 minut a můžete ji zhlédnout v úterý 1. října od 18 hodin v Kašparově sále Staré reálky, dnešního Krajského úřadu.

typ akce: Hovory o Pardubicku

16.10.2019 18:00

Pardubice na starých pohlednicích

Koná se v sále Jana Kašparav ve staré reálce. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Zprávy KPP

Čtyřicáté výročí úmrtí pana ředitele Antonína Ullricha

obrázek k článku

Již v předminulém a minulém století byli nositeli vzdělanosti a výchovy v našem národě nejen učitelé, kněží, ale i lidé, jejichž životem procházela hudba. Tak i v našem městečku v Sezemicích se sešli dva, kteří zasvětili svůj život nejen hudbě, ale přinášeli do malého města a jeho okolí kulturu, vzdělávali nejen děti, ale i dospělé.


KREMATORIUM v Pardubicích - 80. výročí vzniku

obrázek k článku

První žádost o zřízení krematoria podalo již roku 1915 kuratorium Městského průmyslového muzea v Pardubicích, vídeňská vláda však tuto žádost zamítla. V našem státě byla zákonem z dubna 1919 kremace povolena. Mezi místními propagátory pohřbívání žehem čestné místo zaujímal velkoobchodník Josef Franc a městský lékař MUDr. Bedřich Novák, kteří společně s MUDr. Lvem Theinem a arch. B. Korbelem začali pracovat na myšlence vybudovati v Pardubicích krematorium.


LADISLAV HAŇKA aneb Jak, kdy a kvůli komu jsem byla unesena

obrázek k článku

Vědce, lovce, rybáře, odboráře, exulanta, fotografa, spisovatele a syna našich sousedů v nemošickém hřebčinci Ladislava Haňku jsem poznala v létě 1951. Sympatickému pomenšímu třicátníkovi říkala moje maminka pane inženýre, otec pane kolego a nevím, jestli jsem ho já vzala s sebou na koupání v Chrudimce nebo on mne, ale faktem zůstává, že jsem se toho horkého dne koupala třikrát na třech různých místech.


O JEDNOM UŽ TÉMĚŘ ZAPOMENUTÉM HUDEBNÍM SOUBORU, JENŽ MĚL PARDUBICE VE SVÉM NÁZVU

obrázek k článku

Rozhovor se zakladatelem a dobrým duchem souboru COLLEGIUM MUSICUM PARDUBICENSE ing. Lubomírem Moravcem Potkám-li svého spolužáka z pardubického válečného gymnázia ing. Lubomíra Moravce, stočí se řeč obvykle na hudbu, které se věnuje nepřetržitě již plných 60 let. Souběžně se studiem pražské VŠCHT se pilně vzdělával ve hře na violoncello a mohl se tedy dobře uplatnit v předních pardubických amatérských tělesech, jmenujme alespoň Pardubické kvarteto a Pardubickou filharmonii. Jeho specialitou je navíc záliba v historických hudebních nástrojích, která ho v roce 1968 vedla k založení souboru COLLEGIUM MUSICUM PARDUBICENSE. Tímto směrem se také nesl náš rozhovor.Vzpomínka k 100. výročí narození evangelického faráře pana Josefa Závodského, ThB.

obrázek k článku

Bývalý přeloučský farář církve českobratrské evangelické pan Josef Závodský ? bakalář theologie ? pocházel ze starého evangelického rodu z jihovýchodní části Českomoravské vrchoviny. Místem jeho narození dne 20. března 1903 byly moravské Dačice, kam se jeho rodiče navrátili z Vídně. Jeho otec byl knihař, matka za svobodna vedla domácnost v rodinách vídeňských aristokratů. Po několika letech pobytu v Dačicích se rodina přestěhovala do Brna, kde již zůstala do konce života.


JUDr. Jaroslav Tomášek (* 10. 5. 1922, + 24. 7. 1961)

obrázek k článku

Jaroslav Tomášek se stal naším spolužákem teprve v září 1939, tedy v septimě. Na Státní reálné gymnasium přišel z Brna, když byl jeho otec, plukovník čs. armády, přeložen do Pardubic. Se svými novými spolužáky se rychle sžil a brzo získal kamarádskou přezdívku ?Charlie? ? asi proto, že jsme v něm tehdy tušili snad budoucího diplomata či podobně angažovaného člověka.


F. UDRŽAL A PARDUBICKO

obrázek k článku

3.2. Udržal přebírá předsednictvo vlády V roce 1928 již bylo zřejmé, že předseda agrární strany Antonín Švehla již nemůže nadále vykonávat funkci předsedy vlády ze zdravotních důvodů. Republikánská strana se dohodla na jeho zástupci, dosavadním ministrovi národní obrany Udržalovi.35


Pardubické firmy a jejich firemní značky V. část.

obrázek k článku

Jednou z nejznámějších a největších poválečných firem se stala firma Explosia, akciová továrna na výbušné látky v Semtíně u Pardubic. 3. 1. 1920 udělilo ministerstvo financí spolu s ostatními úřady Živnobance povolení založit novou společnost pro výrobu výbušných látek, neboť nová republika potřebovala pro svou armádu zbraně a munici.


Jaroslav Wiesner a jeho letadla

obrázek k článku

1. Jaroslav Wiesner (1898-1943) 28. května 2003 uplynulo 60 let od tragické smrti Jaroslava Wiesnera, významné osobnosti pardubického i chrudimského letectví v meziválečném období. Narodil se v Chrudimi 8. června 1898. Již před 1. světovou válkou udržoval kontakty s pardubickými aviatiky.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem