Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Anketa

Anketa
Zveme Vás
13.12.2018 18:00

Lechtálské Alpy

Cestopisný 121 minutu dlouhý dokument začíná v bavorském letovisku Ga-Pa průchodem soutěskou Partnachklamm. Z rakouské obce Bach za krásného počasí se druhý den vydáváme do letoviska Lechu. Lanovkou vyjíždíme nejprve na vrchol Rüfikopf do nadmořské výšky 2350 m. Už během jízdy se otvíraly nádherné výhledy, které vygradovaly nahoře a podobně tomu bylo i při výjezdu na protější stranu k Sádrovým dírám. Následoval přechod 200 m dlouhé visuté lávky přes sto metrů vysoko nad terénem. Po prohlídce malovaných domů v Reutte přišel průchod dvanácti temnými tunely až k chatě Sulzl. Z rakouské strany vyjedeme na hraniční vrchol nejvyšší německé hory Zugspitze. Poslední dva dny přijde mnoho dalších atraktivních výhledů na vrcholky i do dolin této části Rakouska a vše vyvrcholí prohlídkou pohádkových bavorských zámků Neuschwanstein a Hohensswangau. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

14.12.2018 17:00

Vánoční koncert Pěveckého sboru J. B. Foerster z Přelouče

Koná se v základní škole Korunovační v Praze 7 — Letná

typ akce: Pražská pobočka KPP

16.12.2018 08:05

Zimní Polabí

Smiřice – Lochenice – Předměřice – Hradec Králové. Délka trasy 14 km. Odjezd v 8:06 z hl.n., návrat v 14:55 hod.. Vedoucí O. Svobodová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

22.12.2018 07:30

Rozhledna MILÍŘ

Vysoká nad Labem – rozhl. Milíř – Roudnička – ryb. Cikán a Datlík – Třebeš. Délka trasy 8 km. Odjezd v 7:30 h BUS z autob. nádraží., návrat v 14:00 hod na hl.n. Vedoucí J. Benda. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

30.12.2018 07:30

Vánoční vycházka

Valy u Přelouče – Klenovka – Lepějovice – Veselí – Jedousov – Choltice. Délka trasy 12,5 km. Odjezd v 7:34 z hl.n., návrat ve 14:02  hod. Vedoucí D. Čapková. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Zprávy KPP

Odešla herečka Valerie Kaplanová

obrázek k článku

Smutná zpráva - Po téměř sedmdestáti letech práce pro divadlo vystoupila naposledy 26. března v představení Jiráskovy Lucerny. Pardubice - Divadelní a filmová herečka Valerie Kaplanová zemřela včera ráno po dlouhé nemoci ve věku nedožitých dvaaosmdesáti let v pardubické nemocnici.


Za Karlem Šmídem

obrázek k článku

Ve čtvrtek 20. května 1999 zemřel po delší nemoci náš redakční kolega a přítel p. Karel ŠMÍD, v letech 1983 - 91 člen redakční rady Zpráv Klubu přátel Pardubicka.


Z mé kroniky - 5. část

obrázek k článku

Ten, kdo prožívá večer života v pohodě a klidu, ten může mluvit o velikém štěstí, zvláště má-li v blízkosti někoho, s kým si může pohovořit, postýskat si na určité neduhy, které stáří málokdy minou. Takové štěstí prožívali plných 18 let dva lidé mně blízcí. Jsou oba mrtvi a vše, co prožili, odešlo do ztracena. Jsem dnes jediná, kdo pamatuje historii, ve které celkem nevinná lež mohla být příčinou k veliké tragedii.


O jednom vojákovi

obrázek k článku

Jméno plukovníka Jaroslava Šustra (*18. 3. 1908) si připomínáme s uplynulým 10. výročím jeho úmrtí v USA. Byl to význačný voják našeho 2. odboje a navíc Pardubice sehrály v jeho životní pouti nezanedbatelnou úlohu.


Stavitel Jaroslav Krupař by se dožil 110 let

obrázek k článku

Pan Jaroslav Krupař byl prvním předsedou Klubu přátel Pardubic, později Pardubicka, od jeho založení r. 1965. Připojil se k záměru mladších iniciátorů s určitou počáteční nedůvěrou. Jeho prvá slova, když jsem se s ním seznámil, byla: ?Jen jestli to k něčemu bude?. Měl své zkušenosti...


Netradiční historická pohlednice Bohdanče okolo r. 1930

obrázek k článku

V přítomnosti starých bohdanečských občanů slyšíme při různých setkáních o tom, jak se dříve žilo, jaká dýchala ze všeho atmosféra, jaká to byla idyla. Doba uplynulého mládí k tomu svádí a zapomíná na těžkosti, které tehdy nesli rodiče. Doba dřívější byla jiná než dnešní, byla jednodušší. Nebyla decimována technikou a informacemi, kterými je bičována doba dnešní. Noviny se sporadicky kupovaly, rádio měl ?jen někdo? a televize nebyla. Chodilo se ?na táče?, na jaře a v létě na lavicové besedy pod štít některého domu, do spolků a hospod. Lidé tehdejší měli k sobě blíž, vzájemně se více znali než nyní. Někdy to bylo dobré, někdy zase ne. Život tehdy běžel v živnostech, obchodech, řemeslech, v zemědělství a malých nebo větších podnicích, které se projevovaly na dálku různými vůněmi a pachy. Toto konstatování není ovšem výsadou Bohdanče, tak…


Vlci na pardubickém panství

obrázek k článku

V posledních létech stále častěji pronikají na naše území divoké šelmy, které již před několika mnoha léty byly u nás vyhubeny. Jedním z těchto zvířat je vlk (canis lupus), který se k nám dostává ze Slovenska a Polska a u mnoha obyvatel vzbuzuje obavy. Vlk je nebezpečný dravec, vyzbrojen výborným čichem i zrakem. Přepadá zvěř srnčí, jelení, zajíce, ale i ovce a dobytek a může se stát nebezpečným i pro lidi, obzvlášť v zimě, kdy se odvažuje i k lidským obydlím. I když vypadá nebezpečně, nebyl u nás zatím zaznamenán případ, že by usmrtil člověka.


Labská ramena a okolí

obrázek k článku

V rámci grantového řízení fondu ekologické výchovy a osvěty, které každoročně vyhlašuje odbor životního prostředí na Magistrátu města Pardubic, byl řešitelským kolektivem z Integrované střední školy v Poděbradské ulici v Pardubicích zpracován projekt zachycující stav slepých ramen Labe v Pardubicích z hlediska kvality vody a stavu fauny a flory. Z výsledků tohoto projektu vybíráme:


Akad. malíř a grafik Josef SALAVEC se narodil před 100 lety

obrázek k článku

4. června 1999 jsme si připomenuli sté výročí narození pardubického rodáka, ak.malíře a grafika Josefa Salavce. Po absolvování zdejší reálky odešel do Prahy, kde byl na UMPRUM žákem profesorů J. Schussera, V.H.Brunnera a J. Schikanedera, podle umělcových slov ?velkého básníka a nenapodobitelného mistra světelných nálad.? Zároveň také studoval na filozofické fakultě UK. Jako středoškolský profesor kreslení působil potom J. Salavec na Kladně, v Lounech, v letech 1926-1928 v Pardubicích a nějaký čas i na Slovensku v Rimavské Sobotě, odkud se brzy do rodných Pardubic vrátil a začal se věnovat tvůrčí umělecké činnosti.O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Aktuality
Další

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem