Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
30.06.2019 08:00

Ekocentrum Huslík a minipivovar Poděbrady

Velký Osek – ekocentrum Huslík – Poděbrady. Délka trasy 13 km. Odjezd v 8:01 hod. vlakem z hl.n., návrat v 16:02 h vlakem. Vedoucí P. Kožený. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka

typ akce: Turistické vycházky

07.07.2019 07:30

Toulky okolím Sečské přehrady

Horní Bradlo – Paseky – Vršov – Bojanov – Padrtský Mlýn – Markova skála-pod Ohebem – Seč. Délka trasy 16 km. Odjezd v 7:30 hod. BUSem z aut. nádr., návrat v 17:31 nebo 18:58 BUS. Vedoucí Z. Řehák. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

14.07.2019 07:30

PP Kačina

Záboří nad Labem – Svatá Kateřina – Kačina – Nové Dvory – Kutná Hora. Délka trasy 15 km. Odjezd v 7:34 hod. vlakem z hl.n., návrat v 16:02 vlakem. Vedoucí O. Svobodová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

20.07.2019 06:45

Arboretum a rybník Olšovec

Křtiny-arboretum – Jedovnice-rybník Olšovec. Délka trasy 10 km. Odjezd v 6:48 hod. vlakem z hl.n., návrat v 16:55 vlakem. Vedoucí J. Benda. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.07.2019 06:30

Skleněný kostel a pivovar v Neratově

Rokytnice v Orl.h. – Hanička – Neratov. Náročný terén! Délka trasy 13 km. Odjezd v 6:34 hod. vlakem z hl.n., návrat v 16:55 vlakem. Vedoucí P. Kožený. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Zprávy KPP


BOMBARDOVÁNÍ PARDUBIC Za druhé světové války

obrázek k článku

Pardubice byly a jsou významným východočeským městem, a to nejen pro svou polohu, pro svůj počet obyvatel a zajímavou historii. V Pardubicích jsou i významné průmyslové závody, k nimž m. j. patří rafinerie ropy PARAMO (dříve Fantovy závody), TESLA (dříve Telegrafia) a SYNTEZIA Semtín (dříve Explozia). Dnes jsou Pardubice nejen sídlem vysoké školy, ale i významným kulturním centrem pro rozsáhlou oblast, tvořící základ budoucího Pardubického kraje.


Ke vzniku Uherska

obrázek k článku

V letošním roce si připomíná obec Uhersko rozkládající se na východním okraji Pardubicka nad pravým břehem středního toku řeky Loučné 690. výročí první písemné zprávy. Touto zprávou je údaj Dalimilovy kroniky k roku 1308 o Ctiborovi z Uherska, který vynikl v boji s německým (švábským) vojenským oddílem, při němž získal mnoho německých šlechtických zajatců 1). K srážce došlo podle Dalimila mezi Opočnem a Turovem (tedy někde v místech dnešního nádraží ČD Uhersko). U Uherska poražený švábský oddíl patřil k těm vojenským oddílům, které po smrti krále Rudolfa I. Habsburského v r. 1307 za pomoci královny - vdovy Elišky Rejčky (Habsburk Rudolf I. byl jejím druhým manželem po králi Václavovi II.) hájily v Čechách habsburské zájmy proti nárokům Jindřicha Korutanského. Hlavní základnou těchto vojenských oddílů byla východočeská věnná města…


Národní přírodní památka Šejval

obrázek k článku

V rybníčku u silnice severně od obce Radhošť byla již v roce 1973 nalezena velmi vzácná vodní rostlina prustka obecná (Hippuris vulgaris), která byla v té době u nás považována za vyhynulou. V roce 1982 byla lokalita vyhlášena podle tehdejších právních předpisů jako chráněný přírodní výtvor.


Národní přírodní památka Semínský přesyp

obrázek k článku

V obci Semín u Přelouče byla v roce 1980 nalezena na písčité návsi a na svahu za pivovarem nenápadná bylina, která byla do té doby považována v Čechách za vyhynulou. Jmenuje se kozinec písečný (Astragalus arenarius) a šťastným nálezcem byl známý pardubický amatérský botanik pan Milan Marek. Protože šlo o nález v té době unikátní a okolnosti byly příznivé, již za několik dní po nálezu se podařilo lokalitu prohlásit za chráněnou.


PARDUBICE A HRADEC KRÁLOVÉ - VĚČNÍ RIVALOVÉ

obrázek k článku

?Sláva! Zas jedna bitva vítězně dobojována. Konec nedůstojné závislosti na Hradci!? Tak a podobně mohou Pardubáci a jejich sympatizanti dávat najevo své uspokojení nad tím, že při ustavování vyšších územně správních celků nebyly Pardubice přehlédnuty a bylo jim znovu navráceno postavení krajského města.


Vzestup Pardubic na krajské město

obrázek k článku

Dne 23. 11. 1997 schválila Poslanecká sněmovna ČR zákon o vytvoření vyšších územních celků. Bude jich 14 a budou se jmenovat kraje. Zákon z 3. 12. 1997 schválil senát a 16. 12. 1997 jej podepsal prezident republiky. Sídlem jednoho z krajů jsou i Pardubice. Tak se do roku 2000 dočkáme Pardubického kraje, který již několikráte byl.


SOUPIS VÝCHODOČESKÝCH URBÁŘŮ

obrázek k článku

Další významný příspěvek k bližšímu poznání dávných dějin našeho regionu. Vloni vyšla další z publikací Státního oblastního archivu v Zámrsku, která jistě potěší všechny zájemce o historii, zvláště pak rodopisce, jimž poskytne neocenitelné informace pro pátrání po předcích.


ZA LEOPOLDEM MAZÁČEM (1902 - 1997)

obrázek k článku

27. listopadu 1997 zemřel ve věku nedožitých 96 let dlouholetý neúnavný a obětavý vlastivědný pracovník řídící učitel v Doubravníku p. Leopold Mazáč. Je takřka symbolické, že se tak stalo při akci brněnských památkářů na hradě Pernštejně, tedy na místě, které pan řídící hluboce miloval a jehož historie jej stále inspirovala.


Pardubické vzpomínky

obrázek k článku

Nejvíce jsem ocenila svoje členství v Klubu přátel Pardubicka, když mně v roce 1979 zemřel manžel a já zůstala sama. Odpoutala jsem se ze smutné přítomnosti psaním článků pro naše Zprávy KPP a vyplňovala si volné chvíle touto činností. Abych byla během dne mimo domov, kde chyběl můj muž, nalezla jsem si brigádu v Plynostavu. Pracovala jsem v odboru řízení a kontroly jakosti a mým vedoucím byl pan Jiří Sýkora. Byl to nejlepší vedoucí, jakého jsem poznala. Přesný, velmi pracovitý a laskavý k lidem. Když zjistil, že mám sbírku fotografií starých Pardubic, poradil mně, abych dělala přednášky, což mi psychicky pomůže. První přednášku jsem dělala v roce 1980 s mými fotografiemi, jež se ale v epidiaskopu ničily. Půjčila jsem celou svoji sbírku panu Sýkorovi a on společně s Ing. Martinkem se postaral o zhotovení diapositivů, které jsem pak mohla…


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem