Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
10.11.2020 18:00

Pardubice černobíle

Projekce unikátních černobílých filmů zachycujících Pardubice na filmovém pásu. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

25.11.2020 18:00

Cestopisné putování po Švýcarsku

Cestopisné promítání Jaroslava Nováka. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

09.12.2020 18:00

Regulace řeky Labe na Pardubicku v první polovině dvacátého století

Přednáška T. Jandy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Zprávy 11-12 / 2003

TŘI REKLAMNÍ BETLÉMY Z PARDUBICKA A JEŠTĚ DVA PODOBNÉ

obrázek k článku

Jistě si každý z nás dovede představit betlém jako takový, hlavně v období vánočních svátků. Z této popularity vznikly poprvé v období první republiky betlémy reklamní, kdy četní podnikatelé mezi nejširšími lidovými vrstvami si objednávali hlavně u výtvarníků betlémy, jejichž postavy propagovaly v podobě darů Ježíškovi výrobky firem.Padesátiny Mgr. Františka JURAČKY

obrázek k článku

Mgr. František Juračka je svébytná osobnost s nepředstavitelnou škálou zájmů a širokým spektrem výtvarných technik. Je obdivuhodné, co v předvečer svých padesátin stačí obsáhnout. Člověk skutečně neví, kde je centrum jeho umělecké činnosti.


Malířka a sochařka Eva Filemonová

obrázek k článku

Malířské a sochařské dílo Evy Filemonové pramení z vlastních namnoze trpných životních zkušeností, z hlubokých kontemplací a upřímného vztahu k přírodě i všem živým bytostem. Neustálé propojení mezi mnohovrstvými vnitřními zážitky a pocity z nejrůznějších dob s vnějšími podněty dalo vzniknout dílu vyznačujícímu se opravdovostí lidské a umělecké výpovědi.


MIKULÁŠ ALEŠ A PARDUBICE

obrázek k článku

In: Vlastivědný sborník Pardubický kraj č. III / 1958, s. 57 ? 58 Všeobecně nejznámější Alšovou prací pro Pardubice je návrh na výzdobu Zelené brány, kolorovaný akvarel speciálně pro Pardubice objednaný, ?Ješek z Pardubic před Milánem?.Živelné pohromy v obci Litošice

obrázek k článku

První zpráva o požáru v Litošicích je z roku 1912 (24. 6.), kdy vyhořel v sousedství školy (zrušené v r. 1953) dům čp. 3, patřící truhláři Josefu Holečkovi. Tento dům sloužil v letech 1880 ? 1881 jako místo k vyučování. Kdo hledá informace o živelných pohromách, přijde si jistě ?na své? v r. 1929. Téměř každá kronika věnuje tomuto roku mimořádné místo na svých stránkách.


Milé setkání s Oldřichem Novým

obrázek k článku

V letošním roce pardubický Filmový klub vstoupil do své již čtyřicáté sezóny, a v rámci průběžných besed a také připravované výstavy si připomíná významná setkání s herci filmového plátna. V dubnu 1968 k výročí 70 let čs. kinematografie byl uveden film podle románu Félixe de la Cámara pod názvem ?Dívka v modrém? v hlavní úloze s Oldřichem Novým.


Pardubické firmy a jejich firemní značky VI. část

obrázek k článku

Ve své době byl velice známý a oblíbený obchodní dům ?U Merkura?, který patřil firmě Josef Franc a synové v Pardubicích. Firmu založil Josef Franc roku 1899 na dnešní Třídě Míru (naproti železářství). Obchodní dům Merkur byl stavěn na základě půjček, které se splácely až do roku 1938. Merkur byl římský bůh obchodu, obdoba starořeckého Herma.


KAPITOLY Z DĚJIN ČESKÉHO FAŠISMU V PARDUBICÍCH 15. část

obrázek k článku

Pardubice byly stále ?Mekkou českého fašismu?, o čemž svědčí návštěva R. Gajdy ve městě 9. ? 10. září. Přijel vlakem 9. září 1932, navštívil MUDr. Jaromíra Kučeru, u nějž se jako obvykle ubytoval (Smilova ul. čp. 307), večer se pak zúčastnil jednání Krajské fašistické rady v hotelu Palace a 10. 9. zase odcestoval do Prahy. 14)


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem