Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
31.03.2024 09:00

Přes střechu Evropy

Pustá Kamenice - Žižkov - Borová u Poličky. Délka trasy 10 km. Odjezd 9:02 ČD. Návrat 16:56 ČD. Ved: P. Kožený. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.03.2024 09:30

Velikonoce v Polabí

Valy – Mělice – Lohenice - Přelouč. Délka trasy 5,5 km. Odjezd 9:30 ČD (LETNÍ ČAS). Návrat 12:37 – 14:37 ČD Os, 13:05 – 14:05 R. Ved: M. Timarová. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

03.04.2024 18:00

Archeologický průzkum v Pardubičkách

Přednáška Mgr. Tomáše Čurdy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

06.04.2024 14:00

Komentovaná prohlídka Automatických mlýnů

Pročleny Klubu přátel Pardubicka. Sraz před areálem Automatických mlýnů. Vstupné 200 Kč / 140 Kč zlevněné. Přihlásit k účasti je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v úterý nebo ve čtvrtek 10-12 a 14-17 hodin.

typ akce: Výlety do historie

17.04.2024 18:00

Nálety na Pardubice

Přednáška k 80. výročí spojeneckých náletů na Pardubice v roce 1944. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenckého náměstí. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Zprávy 11-12 / 2015

OSOBNOSTI KPP Pardubický rodák - prof. MUDr. Jan E.Jirásek, DrSC. (*29.7.1929)

obrázek k článku

Jan Evangelista pochází z lékařské rodiny. Jeho dědeček (rovněž Jan Evangelista) byl praktickým lékařem v Humpolci (v letech 1893-1912) a pak pracoval jako internista v Pardubicích. Tatínek byl odborným ženským lékařem a měl ordinaci ve Sladkovského ulici (1936-1940). Jan se narodil hned za rohem ? v domě své babičky ? v Hronovické ulici. Tatínek zemřel, když Janovi bylo 11 roků a bratrovi Jaroslavovi tři. Maminka vychovávala v době války obě děti sama. Do obecné školy chodil v Pardubicích na Novém Městě (1936-1940). Ve druhé třídě obecné školy přivedl řídící učitel Josef Musílek (1886-1941) Jana ke koníčku ornitologie. Za odměnu pozval do svého bytu tři žáky a ukázal jim svoji sbírku vycpaných ptáků, která v Evropě neměla obdoby. Bylo to sibiřské ptactvo, které nasbíral jako legionář v době anabáze po Sibiřské magistrále. Jan potom…


NÁŠ ROZHOVOR s evangelickým farářem Danielem Ženatým

obrázek k článku

1/ Nedávno jste byl zvolen synodním seniorem Vaší církve. Jaké budou Vaší priority v nové funkci? Děkuji. Do nové funkce nastoupím 23.listopadu 2015. Do té doby zůstávám pardubickým farářem. Znamená to, že se budeme stěhovat do Prahy. Nechce se nám, v Pardubicích se nám líbí? Hlavním úkolem každého církevního vedení je, aby pochodeň víry, kterou přijímá od těch, kdo končí, dokázalo předat těm, kdo přijdou po nás. A pěkně planoucí! Podotýkám, že funkční období je na šest let. Také bych chtěl přispívat k odstraňování předsudků, které má společnost vůči křesťanům. Pokud u nás vzrůstá strach z fundamentalismu, pak podotýkám, že dobrá církev umí fundamentalismus tlumit a rozpouštět. Má v tom tisícileté zkušenosti, které nemá nikdo jiný... A pak, samozřejmě hledat kladnou, přejnou a moderní misi, která by zastavila ubývání křesťanů v naší…


NÁLEZ OHNIVÁČKA ČERNOČÁRNÉHO NEDALEKO KUNĚTICKÉ HORY

obrázek k článku

Na začátku srpna jsem procházel zanedbaným polem, zarostlým převážně rostlinou podobnou heřmánku ? rmenem, bodláčím a šťovíky, nedaleko zastávky autobusu MHD č. 16 - Němčice, chaloupky. Všiml jsem si tam poletujícího motýla s nápadně červenými křídly. Jednalo se o chráněného ohniváčka černočárného (Lyceana dispar). Motýl patří do velké čeledi modráskovitých. Je to náš největší ohniváček s rozpětím předních křídel 28 až 42 mm. Z vrchu je sameček nápadný ohnivě červenou až oranžovou barvou, která jej činí nepřehlédnutelným, samička má líc křídel tmavě prokreslený. Z rubové strany jsou stejní, přední křídla mají oranžový odstín se světle hnědým lemem, zadní křídla jsou šedomodrá až hnědomodrá. Obě křídla jsou pokryta tmavými skvrnami, viz fotografie. Hostitelskými rostlinami housenek jsou šťovíky.


Pardubická sokolovna po generální opravě znovu otevřena

obrázek k článku

V roce 2013 oslavil Sokol Pardubice I 150 let svého trvání a zároveň 90 let od otevření sokolovny na Olšinkách. V témže roce byla sokolovna uzavřena, aby prodělala generální opravu. Po mnoha úskalích byla sokolovna slavnostně znovu otevřena 4. září letošního roku. Vraťme se stručně k historii vzniku a trvání tohoto ojedinělého zařízení. Již v roce 1893, tedy 30 let po založení tělocvičné jednoty sokolské, bylo ustaveno první Družstvo pro postavení tělocvičny. Cílem Družstva bylo vytvořit základní finanční fond pro výstavbu i vybrání vhodného pozemku. Po mnoha úvahách a návrzích (např. místo za divadlem, kde dnes stojí budova, v které sídlila banka) bylo vybráno místo na ?Olšinkách?, které mělo být Sokolu věnováno městem zdarma.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem