Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
31.03.2024 09:00

Přes střechu Evropy

Pustá Kamenice - Žižkov - Borová u Poličky. Délka trasy 10 km. Odjezd 9:02 ČD. Návrat 16:56 ČD. Ved: P. Kožený. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.03.2024 09:30

Velikonoce v Polabí

Valy – Mělice – Lohenice - Přelouč. Délka trasy 5,5 km. Odjezd 9:30 ČD (LETNÍ ČAS). Návrat 12:37 – 14:37 ČD Os, 13:05 – 14:05 R. Ved: M. Timarová. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

03.04.2024 18:00

Archeologický průzkum v Pardubičkách

Přednáška Mgr. Tomáše Čurdy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

06.04.2024 14:00

Komentovaná prohlídka Automatických mlýnů

Pročleny Klubu přátel Pardubicka. Sraz před areálem Automatických mlýnů. Vstupné 200 Kč / 140 Kč zlevněné. Přihlásit k účasti je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v úterý nebo ve čtvrtek 10-12 a 14-17 hodin.

typ akce: Výlety do historie

17.04.2024 18:00

Nálety na Pardubice

Přednáška k 80. výročí spojeneckých náletů na Pardubice v roce 1944. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenckého náměstí. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Zprávy 1-2 / 2016

Pardubický pitaval z doby protektorátní (VIII. část) (z černé kroniky Večerního Českého slova) Rok 1943

obrázek k článku

Duben- pokračování Zmizelo 6 pytlů mouky (předtím zmizelo 12.000 K). Do mlýnice mlynáře Josefa Pondělníčka v Měticích u Pardubic se vloupali zloději, kteří po důkladné prohlídce mlýnice odcizili 6 pytlů nejlepší mouky o váze 500 kg. Podle nalezených stop použili zloději k odvezení mouky jízdních kol! Škoda je přes 2 000 K. Podle všeho jde o stejné pachatele, kteří u tohoto mlynáře odcizili před nějakou dobu částku 12. 000 K. Opět vyloupena výkladní skříň v Pardubicích! V noci na středu (14. 4., poznámky autora) se vloupal neznámý pachatel za pomoci nástrčkového klíče do výkladní skříně obchodníka Bedřicha Váši v Pardubicích. Odcizil tu různé kasety. Po krádeži skříň opět uzamkl a s lupem zmizel.


PŘÍRŮSTEK DO PARDUBICKÉHO SLAVÍNA

obrázek k článku

Z nové publikace Mgr. Pavla Kobetiče, významného chrudimského regionálního historika, ?Josef Ressel a Chrudim? (42. Svazek edice ?Chrudim?, vyd. 2014, s.57) jsme se dozvěděli, že na staré části Městských hřbitovů v Pardubicích (oddíl C, řada IXV, hrob č.8) je uložena urna pravnuka vynálezce lodního šroubu ing. Rudolfa Ressla (1902-1960). Na hrobě je pamětní deska z června 2013. Připojujeme genealogickou tabulku a foto.


BUSTA JANA PERNERA NA DOPRAVNÍ FAKULTĚ

obrázek k článku

Úvodem Rok 2015 byl rokem Jana Pernera, vynikajícího projektanta a stavitele železnic. Od jeho narození 7.září 1815 v Bratčicích u Čáslavi uplynulo 200 let, od jeho tragického úmrtí 10.září 1845 v Pardubicích pak 170 let. Jeho jméno nese od svého založení Dopravní fakulta Univerzity Pardubice. Idea busty Přípravy na tato výročí započaly již na podzim roku 2013. Uskutečnila se první setkání zástupců zainteresovaných institucí, vznikla pracovní skupina pro přípravu výročí, vytvářely se první představy scénářů, jak výročí připomenout a důstojně oslavit. Jednou z prvních myšlenek také bylo zhotovit sochu Jana Pernera a umístit ji před hlavním nádražím v Pardubicích. Brzy se ukázalo, že tato představa není z různých důvodů reálná, mj. proto, že v územním plánu se zde s prostorem pro sochu nepočítalo, problém rekonstrukce přednádraží…


NOVÉ POZNATKY O JANU PERNEROVI

obrázek k článku

Jako důsledek uplynulého pernerovského roku 2015 můžeme s radostí konstatovat i nové objevy: zjištění autorství obrazu J.Pernera deponovaného na pardubickém nádraží a ujištění příbuzenských souvislostí mezi rodinami Pernerů a Machoňů. Podle sdělení ing. Martina Netolického, ředitele ČD v Pardubicích, jde o portrét z dílny významného českého malíře Antonína Machka (nar. 31.10.1775 v Podlažicích na Chrudimsku, zemř. 18.11.1844 v Praze). Tento syn chudého krejčího a hudebníka zaujal pozornost 14. biskupa královéhradeckého J.L.Haye (1735-94, biskupem byl od roku 1780), kterého na něj upozornil kanovník Joann Venuto, známý český vedutista žijící v Chrasti u Chrudimě (Zprávy KPP používaly v minulosti na obálce Venutovu vedutu Pardubic). Machkovým vzorem byl V.V.Reiner (1689-1743). Machek pobýval od roku 1813 převážně v Praze, kde maloval…


"vojna do bot!"

obrázek k článku

Při pátrání po osudech mých předků dostal se mi do rukou příběh Rudolfa Bureše(1).K dokončení rozepsaného článku jsem se odhodlal až v den 100 výročí zahájení 1.sv. války, které se nyní s oblibou říká Velká válka. Možná je na místě právě v této době připomenout osud obyčejného člověka, pocházejícího z velmi chudých poměrů, jednoho z tisíců, který v hodnosti vojína prošel bojišti I.sv. války. Jeho cestu nezdobí hrdinské činy, ale už jen to, že byl válečného běsnění účasten a snažil se přežít se ctí, ho řadí po bok známějších osobností tohoto slavného období v československých dějinách.


STARÉ DOMY VYPRÁVĚJÍ - Mincemi a medailemi naplněný život Bedřicha Skrbka

obrázek k článku

Ve dvou kočárech vyrazili do Čáslavi i zástupci pardubických vlasteneckých organizací v čele s dr. Antonínem Formánkem, pozdějším pardubickým starostou, a dr. Františkem Cibulkou, zakládajícím členem Spolku pro postavení divadelního domu v Pardubicích. Vlakem se za nimi vypravili i tři mladí kamarádi Alois Skrbek, studující stavebního inženýrství v Praze, jeho bratr Bedřich účetní v Hoblíkově tiskárně v Pardubicích, a František Dvořák, budoucí majitel pardubické továrny na hospodářské stroje. Mládenci pozorně vyslechli všechny slavnostní proslovy, se zájmem si prohlédli odhalený pomník a když se nabažili slavnostního ruchu, vydali se na prohlídku památek a zajímavostí tohoto staroslavného královského města. V jednu chvíli, aniž by si to uvědomil, se od kamarádů v jedné uličce oddělil Bedřich Skrbek. Za sklem jedné výkladní…


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem