Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Zprávy 1-2 / 1995

Vybrané kapitoly z kroniky Pardubického filmového klubu - 1. část

obrázek k článku

1 .část - Co předcházelo vzniku Klubu přátel filmového umění První prolog: V průběhu roku 1950 vznikla v tehdejších Východočeských chemických závodech Rybitví krásná myšlenka na pořádání různých seminářů, které měly za cíl v uzavřených cyklech přibližovat význačné osobnosti a události v jednotlivých oblastech i hudby, výtvarného umění a filmu.


Rozhovor s Josefem Janišem

obrázek k článku

s členem výboru KPP a redakční rady Z KPP Josefem JANIŠEM V lednu letošního roku jste se dožil 75 let. Patříte k zakládajícím členům KPP r. 1965. Jak byste zhodnotil uplynulých 30 let ? Nemohu dobře hodnotit práci KPP za uplynulých 30 let, neboť až do roku 1977 jsem byl čistě konzumním členem, který se pilně zúčastňoval všech pořádaných přednášek na historická témata. Těch bylo tenkrát dost a měly úroveň. Do vlastní práce v klubu jsem se zapojil, lépe řečeno byl zapojen teprve v roce 1977, a to v souvislosti s vydáváním Vlastivědné abecedy dr. Theina. Tato abeceda začala vycházet v lednu 1973 v pardubických novinách ZÁŘ pod titulkem " Z pardubické kroniky ". Vyšlo celkem 67 pokračování, v srpnu 1973 však vše skončilo z důvodů, které neznám. Dne 5. července 1976 JUDr. Pavel Thein zemřel. Zůstal po něm materiál obsahující 516 stran…


Je to k nevíře, malíři Zdeňku Sigmundovi je 70 let

obrázek k článku

V Pardubicích, ve městě nebo na silnici k Heřmanovu Městci můžete potkat na kole jedoucího muže s neposlušnou šedivou kšticí. Každým rokem najezdí alespoň půl tisícovky kilometrů. Snad proto vypadá na "pětapadesát", ale zdání klame. Malíři Zdeňku Sigmundovi je dnes, 29.října 1994 právě sedmdesát let. Oslaví je v pátek 4.listopadu ve foyeru Východočeského divadla v Pardubicích zajímavou výstavou. Napsal nám o ní Ivan Ladýř. Budou to vlastně v jeden večer, v jednom divadle, hned dvě premiéry. Prvnímu uvedení nově nastudované hry Arthura Millera "Smrt obchodního cestujícího" bude ve foyeru divadla předcházet vernisáž výstavy "Setkání s mrtvými". Zdeněk Sigmund, malíř zátiší a krajin, před lety i vynikající keramik, tady v 70.letech vlastně poprvé vystaví portréty. Technikou pastelů, temper či barevných tuší, na kresbách proškrabovaných…


Rozhovor se Zdeňkem Sigmundem

obrázek k článku

1/ Když vyslovím Tvé jméno Zdeněk Sigmund, tak většina lidí v Pardubicích ví, o koho jde, vždyť i Tvůj otec tady patřil ke známým umělcům. Ale mnozí si Tě pamatují z minulosti spíš jako úspěšného keramika a o této Tvé činnosti už dlouho není nic slyšet Proč...? Těch důvodů je celá řada. Já bych tu keramiku, v tom svém pojetí, vycházejícím z klasické hrnčířské tradice, já bych ji asi musel skladovat, vůbec nemám šanci se s tím uživit. V konkurenci té dnešní, rádoby módní vlny, to jsou věci prakticky neprodejné. A tomuto vkusu já se přizpůsobovat nechci. Navíc keramika je dneska luxusní záležitost, mluvíme-li o výrobě, proud do pece, hlína, glazury, všechno je dnes mnohem dražší. Ale to by snad ani nebyl ten nejhlavnější důvod, i když je nesporně významný, ale jde ještě o něco jiného. Je to ta vtíravá otázka, mám já bdít v noci hodiny u…


Žili mezi námi - Lékař - lidumil MUDr Miloš Bašek.

obrázek k článku

Teprve s obnovením demokracie v zemích střední Evropy si můžeme připomenout, že 14. září 1977 zemřel ve věku 60 let po krátké nemoci v Kolumbijském presbyterním nemocničním středisku v New Yorku bývalý český lékař MUDr. Miloš Bašek. Byl věhlasným specialistou v oboru nemocí ušních, nosích a krčních, uznávaným expertem na Meniérovu chorobu, způsobující poruchu lidské rovnováhy. Právě jemu se připisuje zásluha o vývoj léčení této nemoci, především uplatňováním ultrasonických přístrojů. Zároveň byl Dr. Bašek profesorem svého oboru na Columbijské universitě. MUDr. Miloš Bašek se sice narodil ve Světlé n./S. (3.6. 1917), avšak své mládí prožil s rodiči v Benešovicích u Přelouče a později u starší sestry v Přelouči. Po gymnasijních studiích v Pardubicích, zakončených v r.1936 maturitní zkouškou s vyznamenáním, pokračoval na UK v Praze ve…


Za PhDr. Vlastimilem ZIKMUNDOU

obrázek k článku

(26.10.1925-5.10.1994) Dne 5.října 1994 zemřel náhle ve věku 69 let známý pardubický vlastivědný badatel PhDr.Vlastimil ZIKMUNDA, dlouholetý pracovník VČM v Pardubicích (1959-90). Znali jsme ho jako výborného znalce regionálních dějin Pardubicka, hlavně období Pernštejnů a v poslední době období 19. a počátku 20.století. V letech 1976 - 1987 byl také členem redakční rady "Zpráv Klubu přátel Pardubicka". V paměti Pardubáků zůstane natrvalo zapsán jako výborný přednašeč a pohotový debatér se smyslem pro humor. Často též rád prováděl zájemce památkovou rezervací. Byl spoluautorem 3 regionálních publikací (s J.Frajdlem "Listy z dějin vých.Čech" 1965), s F.Šebkem "Pardubicko" (1985) a s V.Hrubým "Pardubice" (1990). Známo bylo jeho úzké osobní přátelství s archivářem Z. Bičíkem, práce s obecními kronikáři i mladými badateli. Roku 1990…


In memoriam Činda

obrázek k článku

Je tomu pět let (3.11.1989), co nás opustil Karel JIČÍNSKÝ, významná osobnost kultury našeho města, mezi jehož rodáky byl již od studentských let po celý svůj plodný život familiérně přezdíván "ČINDA". Narodil se 24.prosince 1903 v Pardubicích v měšťanské rodině obchodníka Ladislava a Růženy JIČÍNSKÝCH. Vystudoval pardubické gymnázium a promoval na fakultě všeobecného lékařství University Karlovy v Praze. V našem městě působil jako lékařporodník. Vypracoval se do funkce okresního gynekologa a soudního lékaře. Do historie Pardubic se zapsal jako dlouholetý funkcionář Klubu přátel Pardubicka, jemuž posléze dlouho předsedal. Patřil do okruhu aktivní skupiny intelektuálů, kteří tvůrčím způsobem spoluvytvářeli duchovní a umělecké milieu pardubické společnosti. Mnoho let práce obětoval vlastní aktivní účasti na životě ochotníků, ale také…


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem