Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Zprávy 1-2 / 1998

Po třicetileté válce

obrázek k článku

Třicetiletá válka tak jako každá válka přinesla s sebou řadu negativních vlivů. Nebyly to jen vypálené a vydrancované selské grunty, neobdělaná pole, morové epidemie a zdecimovaná populace, ale i uvolněná morálka a všeobecný úpadek mravů. Generace, která prožila třicetiletou válku, viděla po celý svůj život násilnosti, řádění soldatesky, loupeže, pálení, vydírání, přežila válku často zápasem o pouhé žití s otupělými city a s lhostejností k utrpení bližního. Konec třicetileté války a vestfálský mír neznamenal ale období klidu a míru, válečné konflikty znovu vzplanuly. Byli to hlavně Turci a Francouzi, se kterými se císařská vojska potýkala v mnoha válečných taženích. Válečné konflikty se sice vyhnuly našim zemím, ale nepřímo zasáhly citelně i do života obyvatelstva na venkově i ve městě. Největší oběti přinášelo civilní obyvatelstvo,…


Opět o památce na pernštejnský špitál

obrázek k článku

Ve dvojčísle 3 - 4 Zpráv z roku 1991 jsem na s. 86 - 88 pod titulem ?Znovu o památce na pernštejnský špitál? rozvedl tehdejší poznatky o hermě1 pernštejnského velmože, která je umístěna od roku 1977 uvnitř zděného oplocení kostelíku Sedmibolestné Panny Marie v Pardubicích. Tehdejší poznatky2 jsem shrnul takto: V roce 1866 nechala pardubická obec zhotovit na návrh starosty Václava Bubeníka na paměť zakladatelů špitálu u sv. Jana pomník Vojtěchovi z Pernštejna. V roce 1892, když došlo k demolici špitálu, byl pomník přestěhován k novému chudobinci u Kostelíčka (dnešnímu Domovu důchodců). Tam stál až do padesátých let, kdy přišel příkaz ?shora? k jeho likvidaci (k čemu v socialistickém Domově důchodců socha feudála?). Řádové sestry, které zde tehdy působily, poprsí tajně ukryly v kůlně na nářadí, odkud je v roce 1977 vydala sestra Vilíma…


Odkud pochází mramor, z něhož je zhotoven náhrobek pana Vojtěcha z Pernštejna?

obrázek k článku

Při archeologickém výzkumu, který se prováděl v chrámu sv. Bartoloměje v Pardubicích, byla položena otázka, odkud byl přivezen mramor, z něhož byl vytesán náhrobek pro pana Vojtěcha z Pernštejna. Předpokládalo se, že z některého mramorového lomu na jižní Moravě, které se nacházely na panství pánů z Pernštejna, ale z kterého? Odpověď na tuto otázku není snadná z několika důvodů: Předně nelze z náhrobku odebrat vzorek, který by byl podroben zkoumání, dále bylo potřeba porovnat výsledky mineralogického a chemického výzkumu kamene s pokud možno reprezentativními kameny z těch moravských lomů, které by z historického hlediska přicházely v úvahu. První problém vyřešil nález zlomku jiného náhrobku, který ležel rozbitý pod podlahou kostela a jehož další části byly vidět v odkrytém zdivu. Podle dobrozdání kameníka pana Františka Pleskota (Kámen…


Tajemství jednoho domu

obrázek k článku

Již mnoho let mě zajímal dům čp. 1611 v Gorkého ulici na Dukle. Jednopatrová budova, mírně zasunutá za dům čp. 2170, se zcela vymyká stylu všech domů na tomto sídlišti. V minulosti byla v tomto domě Lidová škola umění. V současné době má zde sídlo Okresní výbor komunistické strany Čech a Moravy. V archivu Magistrátu města ve Štrossově ulici jsem v deskách pro toto popisné číslo zjistil jediný doklad. Je to průklep sdělení, že tento dům odkoupil dne 3. 12. 1957 NV od pana Krejčího Frant. Je to pravděpodobně onen major Krejčí, o kterém píši dále.


Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník a rybník Matka

obrázek k článku

Zahrnuje dva rybníky (Bohdanečský a Matka) a jejich okolí na severozápadním okraji Lázní Bohdaneč. Soustava těchto dvou rybníků s okolními rákosinami a vlhkými loukami byla v minulosti jednou z nejbohatších botanických lokalit. Přirozeným stárnutím rybníků a hospodářskými zásahy v okolí došlo během let k určitému ochuzení bylinného krytu, přesto jde dodnes o lokalitu botanicky významnou. Z nejvzácnějších rostlinných druhů se zde vyskytuje hlízovec Loeselův, bublinatka menší, zevar nejmenší, z dalších významných druhů prstnatec májový a pleťový, smetánka bahenní, pupečník obecný, česnek ostrohranný, skřípinka smáčknutá, růžkatec ponořený, rozpuk jízlivý, zábělník bahenní, šáchorek hnědý, suchopýr širolistý a úzkolistý, bezosetka štětinolistá, vachta trojlistá, stulík žlutý, jazyk hadí, tolie bahenní, 24 druhů vesměs vzácných ostřic aj.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem