Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
31.03.2024 09:00

Přes střechu Evropy

Pustá Kamenice - Žižkov - Borová u Poličky. Délka trasy 10 km. Odjezd 9:02 ČD. Návrat 16:56 ČD. Ved: P. Kožený. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.03.2024 09:30

Velikonoce v Polabí

Valy – Mělice – Lohenice - Přelouč. Délka trasy 5,5 km. Odjezd 9:30 ČD (LETNÍ ČAS). Návrat 12:37 – 14:37 ČD Os, 13:05 – 14:05 R. Ved: M. Timarová. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

03.04.2024 18:00

Archeologický průzkum v Pardubičkách

Přednáška Mgr. Tomáše Čurdy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

06.04.2024 14:00

Komentovaná prohlídka Automatických mlýnů

Pročleny Klubu přátel Pardubicka. Sraz před areálem Automatických mlýnů. Vstupné 200 Kč / 140 Kč zlevněné. Přihlásit k účasti je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v úterý nebo ve čtvrtek 10-12 a 14-17 hodin.

typ akce: Výlety do historie

17.04.2024 18:00

Nálety na Pardubice

Přednáška k 80. výročí spojeneckých náletů na Pardubice v roce 1944. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenckého náměstí. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Zprávy 5-6 / 2014

Nový návštěvnický okruh na zámku

obrázek k článku

Na zámku chystají nový návštěvnický okruh zaměřený na období pánů z Pernštejna Hostem lednových Hovorů o Pardubicku byl ředitel Východočeského muzea Pardubice Mgr. Tomáš Libánek. Ten v rámci svého vyprávění připomněl, že zámek spolu se zámeckými valy jsou jedinečnou památkou ve střední Evropě jako přechod mezi středověkou a novou epochou. Jak se návštěvníci Hovorů dozvěděli, chystá se v příštím roce výstavba nových depozitářů muzea, které se budou nacházet v Ohrazenicích. Po jejich dobudování bude možné vytvořit nový návštěvnický okruh ?Vítejte na dvoře Pernštejnů?. Zde by měl být prezentován hodovní stůl, jak vypadal právě za doby pánů z Pernštejna, pomocí 3D technologií a hologramů pak budou představeny oděvy za pánů z Pernštejna, v nově zamýšleném návštěvnickém okruhu také dobové hry a hračky, na zámeckých valech pak vývoj…


PAMĚTIHODNOSTI SLOVAN A STUDÁNKY Část III.

obrázek k článku

Pomník PADLÝM BRATRŮM s poprsím TGM Pomník Padlým bratrům s poprsím T.G. Masaryka stojí na křižovatce ulic Pod zahradami a Pod lipami. Byl vybudován z iniciativy ?Vzdělávacího pokrokového kroužku pro Studánku a Familii?, někdy psaného též prostě ?Pokrok?. Kroužek se ustavil dne 13.6.1925 a následně byl ohlášen i na hejtmanství pardubickém, jak kázal tehdy ještě od dob rakouského mocnářství platný zákon čsl. 134 z roku 1867 o právu spolkovém. Sami členové spolku, z nichž někteří byli i členy obecního zastupitelstva, byli sledování policií. Dobové hlášení vyšetřujícího strážmistra Ondřeje Růžičky vyjadřuje obavu, že ?byť jsou předáci kroužku sociálními demokraty, není vyloučen jejich možný příklon ke komunistům?. Jisté je, že někteří členové vedení kroužku měli s tehdejšími pardubickými komunisty styky.


VZPOMÍNKY NA VOJMÍRA VOKOLKA

obrázek k článku

S panem Vojmírem jsem se poprvé setkal někdy na jaře v roce 1987, v době tragické smrti našeho kamaráda Ivy H., který v lednu téhož roku spáchal sebevraždu. K té ho dohnaly dlouholeté a neléčené deprese. Dokud žil, věrně a oddaně panu Vokolkovi pomáhal a sloužil. Jak jsme žertem říkávali, byl jedním z jeho ?otroků?! Jeho ?otroctví? jsem po jeho smrti ?zdědil? já? Pan Vokolek spolu se sestrou Květou obývali prostorný byt v jednom z činžáků v ulici Za Pasáží v Pardubicích. Z návštěv u nich si vybavuji světlou a úsporně zařízenou místnost s dlouhým pracovním stolem. Na něm bývalo vždy několik pokreslených papírů, nůžky a pár tužek. Bílé stěny kupodivu nezdobil žádný obraz. V rohu místnosti stával nějaký jeho objekt. (V odborném tisku, katalozích atp. se používá slovo PLASTIKA pro umělecká díla formovaná z kamene, mramoru, dřeva,…


STARÉ DOMY VYPRÁVĚJÍ - 3. DÍL

obrázek k článku

DŮM F. K. POTĚŠILA ČP. 679 V UL. BRATRANCŮ VEVERKOVÝCH Kráčíme-li ulicí bratranců Veverkových (dříve Svatojanskou) směrem k železniční trati, pak nedaleko známého Reschova domu naproti přes ulici stojí vcelku nenápadný dům čp. 679, v němž strávil podstatnou část svého nesmírně tvůrčího života (léta 1906?35) jeden z otců ? zakladatelů pardubické vlastivědy a regionální historiogra? e řídící učitel František Karel Potěšil. Narodil se 26. ledna 1864 v budově staroměstské školy v Pardubicích v rodině školníka Václava Potěšila a služky Rozálie, rozené Charbuské. Školní prostředí snad předurčilo malého Františka k tomu, aby se po studiích na pardubické reálce a na učitelském ústavu v Příbrami stal sám učitelem. Kromě venkovských škol v Kostěnicích a Rovni vystřídal ještě tři pardubické školy, bývalou obecnou školu na Novém městě (stávala v…


DEVADESÁT LET PARDUBICKÉ JUNIORKY

obrázek k článku

2. POKRAČOVÁNÍ První poválečná juniorka se hraje již v srpnu roku 1945 s novými míči československé výroby. Zúčastní se celkem 150 tenistů a tenistek, z toho rekordních 28 pardubických. Hráčka domácího LTC Zdena Dalecká si porážku ve ? nále dámské dvouhry vynahradí výhrou ve smíšené čtyřhře, tentokrát s vítězným singlistou Janem Svobodou. Obnoven byl i Březinův pohár, dle tradice stále hraný redukovaně, do pořadu se stále nevrátila čtyřhra juniorek. O rok později dosáhne počet zúčastněných chlapců rekordních 160, celkem je odehráno 690 utkání. Zdena Dalecká, která hrála juniorku osm let po sobě a vyrovnala tím rekord Josefa Stehna z let 1925 ? 1933, získala další stříbro v mixu. Mezi účastníky najdeme i hokejisty Augusta Bubníka, Vladimíra Kobranova, Oldřicha Zábrodského, v Březinově poháru začíná Jiří Javorský. Soutěže řídí Antonín…


Pozvánka do Bohdanče

obrázek k článku

Nerad bych, aby došlo k omylu. Nejedná se o návštěvu známých lázní léčících pohybové ústrojí. Pohybovat se však budeme také, ale po naučné stezce okolo známého Bohdanečského rybníku a rybníku Matka. Zanechali nám je tady stavitelé pánů z Pernštejna a napájí je rovněž jimi vybudovaný Opatovický kanál. Rybářství tady bylo slavné a v menší míře je tu slavné dodnes, ale co je neméně slavné, je to, že tady postupem času vznikl unikátní biotop, který je prohlášen za Národní přírodní rezervaci. V našem kraji jsou pouze dvě a ta druhá je na Kralickém Sněžníku. Tady se jedná o komplex vodních ploch, mokřadů, rákosin, křovišť a mokrých luk a k tomu se vážící ? oru i faunu. Vše určitě stojí za vidění a určitě zjistíte, že je nutné se sem vracet a vidět proměny během ročních období. Zjara najdeme na vlhkých loukách naše orchideje ? prstnatce neboli…


HŘÍŠNÍ LIDÉ MĚSTA PARDUBIC (XXXVI. ČÁST)

obrázek k článku

Rok 1938 ? dokončení Žáci v barech! ?V Pardubicích je zvykem, že žáci některých škol, jmenovitě obchodní, navštěvují velmi často noční bary, kde tráví celé noci až do ranních hodin. Je to s podivem, že se to trpí. Kam vlastně vede taková výchova? Bezděky to srovnáváme s výchovou staré školy. Ta byla jistě lepší než škola dneška, která dovoluje žákům trávit celé noci v barech!?1 K žákům, vysedávajících v nočních barech se vrátil Východočeský Republikán hned v následujícím čísle. ?K naší zprávě o návštěvě žáků v barech, kterou jsme uveřejnili minule, dodáváme, že žákům tyto noční návštěvy nejsou nikterak trpěny. Žáci mají zakázáno bezpodmínečně navštěvovati noční podniky a návštěva barů v Pardubicích není dovolena ani v doprovodu rodičů. Některé školy, zejména obchodní škola, vydaly již několikráte důrazné oběžníky, ve kterých se návštěva…


Jak jsem létal a padal

obrázek k článku

2.vyd. SNDK Praha 1965, kap. 28 (ke 160.výročí narození Artura barona KRAUSE) Myšlenky na dvousedadlový letoun jsem se ani po havárii nevzdal a netrvalo dlouho, co ?pasažérský? letoun byl opět v pořádku. Zkoušel jsem to ovšem ještě notnou dobu bez cestujícího, protože vozit někoho byla velká odpovědnost. Když jsem si byl dostatečně jist, oznámil jsem Východočeskému aviatickému družstvu, že hledám cestujícího. Jako první se přihlásil baron Kraus, který byl ovšem v předsednictvu této korporace. Místo pro cestujícího bylo za mnou, kde jsem nechal pro ?pasažéra? větší prostor. Bylo totiž třeba, aby cestující na můj pokyn za letu bud? ke mně přisedal, nebo odsedal. Sedátko se dalo lehce posouvat.


ZAJÍMAVÝ RUKOPIS O ČINNOSTI J. KAŠPARA ZA ?VELKÉ VÁLKY?

obrázek k článku

(PRVNÍ EDICE) V pozůstalosti plk. ing. T. Petryšína, již Společnost J. Kašpara v Pardubicích převzala roku 2013 od jeho syna Theodora, jsem našel zajímavý rukopis, který odhaluje nová místa z válečného období života prvního českého aviatika. Rukopis přepisuji doslovně: ?Vážení, rád bych Vám osvětlil postavu Ing. Jana Kašpara, 1. českého aviatika. (Ing. Kašpar nebyl letec, byl aviatik. Slovo letec stvořili až za I. republiky vojáci ve skvělé spolupráci se znalci českého jazyka. Tehdy (na základech Sokola. legií) vzniklo letectví, letka, peruť, letoun a vůbec celé vojenské názvosloví.) Ne jako letec ? o tom napsali už mnozí povolanější ? ale tak, jak se mi jevil spíše v soukromí jako člověk. Koncem prvého desetiletí tohoto století, kdy přicházely zprávy z Francie, Ameriky i odjinud o prvých krůčcích v letectví, došel jsem ve svých dětských…


Osoby a osobnosti leteckého dávnověku Pardubic - IX.

obrázek k článku

HIERONIMUS, Ing., Otto V létech 1908 ? 1911 šéfkonstruktér mladoboleslavské automobilky Laurin a Klement, úspěšný automobilový závodník. Kdysi jsem se pokoušel ověřit, zda se Ing. Jan Kašpar mohl za pobytu v Německu v roce 1908 setkat s Ing. Hieronimem na automobilových závodech. Je to nepravděpodobné, Ing. Hieronimus tehdy již několik let, snad od roku 1902, žil v Rakousku1 a automobilových závodů v Německu se pravděpodobně nezúčastňoval. Patrně se seznámili až na jaře 1909, když Ing. Kašpar nastoupil do ?Laurinky?. Otto Hieornimus se narodil v roce 1879 v Kolíně nad Rýnem. Jak bylo uvedeno, v roce 1908 přišel do Mladé Boleslavi.2 Od roku 1909 se vedle automobilů věnoval také letectví. Zde budeme věnovat pozornost především jeho vazbám k Pardubicům.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem