Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Zprávy 5-6 / 2020

Pardubický Slavín - JUDr. Vojtěch Horák st., MUDr. Karel Vojáček

obrázek k článku

Stojíme u Ohradní zdi t. zv. Nové části Městských hřbitovů v Pardubicích, k níž se dostáváme portálem od krematoria zahnutím doprava (v sousedství se nacházejí hroby MUDr. Jaromíra Kučery, starosty JUDr. Jana Frýby a stavitele Stanislava Manycha). Rodinná hrobka Horákových na sebe upoutává postavou anděla Milosrdné smrti. Nápisová deska vpravo od tohoto anděla připomíná zemského poslance sněmu Království českého JUDr. Vojtěcha Horáka, který podle sdělení Národních listů promluvil „v předvečer Husova dne“ (t. j. 5.7.) roku 1900 před pardubickou radnicí o významu M. Jana, jehož busta byla postavena před Vejrychovou radnicí. Ten večer proběhl lampionový průvod, do jehož čela se postavil starosta JUDr. A. Formánek s městskou radou. Slavnostní řečník JUDr. V. Horák měl 2 syny (dvojčata), narozená 24.dubna 1899 – Vojtěcha ml. a…


DVĚ PŘELOUČSKÉ POSTAVY Z OBDOBÍ REFORMACE

obrázek k článku

K městu Přelouč se vážou dvě pozoruhodné postavy českého reformačního hnutí, jimž je třeba i do budoucnosti věnovat naši pozornost. Ta první – husitský kněz Antoch – je zahalen v jakési mlze vytvořené nedostatkem historických údajů, o něž se lze bezpečně opřít, ačkoliv autoři historických románů či povídek (od A. Jiráska po M. V. Kratochvíla) ho obvykle řadí mezi táborské radikály. O Antochovi (podle prof. P. Vorla Antonínovi) z Přelouče je pouze známo, že jako pomocný kněz (oltářník) získal tuto funkci v chrámu sv. Jakuba při pobočním oltáři světic Markéty a Kateřiny. Z roku 1417 (dva roky po upálení M. Jana Husa) pochází latinský rukopis Kalendáře a breviáře, jenž je dnes uložen v Národní knihovně v pražském Klementinu pod sign. XII F 29. (sbírka rukopisů a starých tisků). Antochův breviář se stal ve 30.letech 20.století předmětem…


STUDENTSKÁ ODBOJOVÁ ORGANIZACE Z LITOMYŠLE POPRAVENÁ NA PARDUBICKÉM ZÁMEČKU

obrázek k článku

Za nacistické okupace existovalo mezi studenty rozsáhlé odbojové hnutí. Zapojeni do něj byli i učitelé. Posilou pro toto hnutí byl v roce 1939 příchod studentů z vojenského gymnázia z M. Třebové. V roce 1940 byly organizovány malé skupiny. Do čela se postavil student Josef Kůžela. Byl členem ÚVOD (Ústřední vedení odboje domácího). Jeho nejbližšími spolupracovníky byli Jaroslav Zima, Jiří Šperl 1/, Jan Bureš, Jaroslav Šimáček a další. Většina členů vlastnila zbraně: loveckou pušku, 5 malorážek, 3 kulovnice. Měli spojení na Prahu. Pokyny k akcím vydával J. Kůžela podle rozkazů z ÚVOD v Litomyšli (velitel E. Král), další pokyny šly z Prahy (redaktor Jaroslav Hanka).


Náš rozhovor s Romanem Marčákem

obrázek k článku

Dnes hovoříme s p. Romanem Marčákem, předsedou FK v Pardubicích a vedoucím redaktorem pondělníku Pernštejn Jste předsedou Filmového klubu v Pardubicích. Připomeňte, prosím, stručně jeho historii a cíle. Pardubický Filmový klub patří k nejstarším v České republice. Příští rok vstupuje do své 57. sezony, což znamená, že naši předchůdci zahájili jeho činnost v roce 1963. Tehdy, v době pozvolného uvolňování společenských „šroubů“, včas zachytili signály spontánně vznikajících iniciativ a hledali způsob, jak začít nabízet divákům trochu jiné filmy, než byly ty, které se hrály v běžných kinech. Coby nejpraktičtější se po krátké době ukázala možnost zastřešení Filmového klubu oficiální Městskou správou kin. Počátky našeho klubu jsou neoddělitelně spjaty s osobami Miloše Zahradníka či Miroslava Hanuše a řady dalších, pro něž bylo typické,…


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem