Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
10.11.2020 18:00

Pardubice černobíle

Projekce unikátních černobílých filmů zachycujících Pardubice na filmovém pásu. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

25.11.2020 18:00

Cestopisné putování po Švýcarsku

Cestopisné promítání Jaroslava Nováka. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

09.12.2020 18:00

Regulace řeky Labe na Pardubicku v první polovině dvacátého století

Přednáška T. Jandy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Zprávy 9-10 / 2008

Žili mezi námi - akad. malíř prof. Ladislav Pejchl

obrázek k článku

(rodinná vzpomínka) Dne 8. května 1973 navečer všude zněly dělové salvy, připomínající výročí konce 2. světové války. Pro naši rodinu to však zárověň zvonila hrana za mého strýce, akademického malíře prof. Ladislava Pejchla, který právě zemřel.


Žili mezi námi - Ladislav Pejchl

obrázek k článku

LADISLAV PEJCHL (4.3.1901 ? 8.5.1973) Uplynulo 35 let od úmrtí ak. malíře Ladislava Pejchla. Malíře, který nepodlehl opakovaným nabídkám vstupu do KSČ, ani se nepropůjčil k angažované tvorbě v duchu socialistického realismu. On totiž předběhl dobu. Už od dvacátých let minulého století byl zaujat sociálními náměty, které zobrazil na svých plátnech.
Kapitoly z činnosti Společnsoti pro rozvoj Pardubicka - Kapitola 2.

obrázek k článku

Vracím se ještě k některým snahám Klubu a jeho odboru pro výstavbu podnítit intenzivnější rozvoj Pardubic před r. 1989. Většina tehdejších připomínek, týkajících se převážně omezování plánů Pardubického kraje, r. 1960 zrušeného zůstalo bez odezvy. Mnohé tehdejší záměry nejsou realizovány dodnes a zůstávají trvale v programu ?Společnosti pro rozvoj Pardubicka?.
Ideologický program B. Opletala a APF

obrázek k článku

V poslední době roste zájem části mládeže o ideologii neonacismu. Světem jde vlna radikalismu a nezralého mládí, které nic podstatného o fašismu neví. Je velmi správné, že dobří publicisté se zaměřují na problematiku dnešních dnů. Ve dvojčísle 1-2/2008 Zpráv Klubu přátel Pardubicka byl zveřejněn článek, zaměřený na Bedřicha Opletala, v minulosti známého východočeského fašisty. Jeho názory jsou skryté a bylo by vhodné je připomenout. Ve Zprávách klubu vychází již delší dobu seriál PhDr. Jiřího Kotyka o vývoji fašismu na Pardubicku, opřený o záslužnou práci s archivními dokumenty, kvalitně pojatý a jasně vysvětlený.


Sladká historie Pardubic

obrázek k článku

Cukrárny, výroba dobré zmrzliny, zmrzlinářské vozíky, provokující chuťové buňky pardubické drobotiny (a nejen jí) a výrobny trvanlivého pečiva patří neodmyslitelně k bohatému, průmyslovému koloritu Pardubic. Zatímco čest pardubického perníku hájily firmy Melartos, Mellekta, Šimonova perníkárna, Langr, Panis, o přízeň ?mlsných Pardubičanů? soutěžila například továrna na cukrovinky Liška a spol., firmy Vondráček a Hošek, Stanislav Reichl, Václav Blažek apod.


Vyšehradský hřbitov v Praze a Pardubicko

obrázek k článku

Pardubický rodák z rodiny stavitele železniční dráhy Pardubice?Liberec vstoupil do povědomí kulturní veřejnosti hlavně jako učitel slepců a hudební skladatel. Sám slepý (od nešťastné manipulace s rozbuškou na otcově stole používanou k odstřelu skalních masívů) přesto s úspěchem vystudoval v Praze reálku a potom techniku. Nezdařená operace jej však připravila i o druhé oko. V této životní situaci se upjal k hudbě a roku 1881 byl přijat do 2. ročníku varhanické školy. Po absolutoriu studoval skladbu u Z. Fibicha. Začal sám komponovat ve stylu pozdního romantismu (písně, melodramy, sbory, chrámová díla, taktéž klavírní, houslová i komorní).


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem