Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

ZELENÁ BRÁNA - ERBY

obrázek k článku Zelená brána, pozůstatek městského opevnění, je významným symbolem našeho města. V dnešní goticko renesanční podobě pochází z první poloviny 16. století.

V roce 1662 místní zedník a stavitel Václav Reysyk, který se zabýval zdobením domovních průčelí, namaloval na východní i západní stranu věže erby. Dlouho nebylo jasno, o jaké obrazce tu šlo. Záhadu těchto maleb objasnil Dr. Josef Tichý, CSc. z národního muzea v Praze. Zprávu o tom zveřejnil v časopise „Společnost přátel starožitností“, roč. LIV./1946. V jeho článku se uvádí, že J. Reysyk namaloval na východní stranu zelený věnec a nad něj v kruhu císařského orla. Na západní stranu městský znak s latinským nápisem. Roku 1843 byly tyto malby vlivem povětrnostních vlivů tak poškozeny, že je dal arch. Mocker zakrýt maltou.1)

Roku 1912 bylo zdivo trupu věže obnaženo a hlavice svírajících železných kleští byly zakryty erby ve výši cca 20 metrů nad zemí. Na každé straně vytvořil akad. sochař M. Baše vždy dva erby.

Při zpracování fotodokumentace „Domovní znamení, reliéfy a plastiky na pardubických domech“ jsem se rovněž začal intensivně zajímat o tyto erby. V žádné odborné literatuře, ale i v archivech však tyto erby nejsou uvedeny. Myslím si, že značná část naší veřejnosti o nich ani neví. Jejich definice je však vzhledem k velké výšce a okolní zástavbě značně obtížná. Snadno lze určit dva erby na východní strany věže směrem do Pernštýnského náměstí. Erby na severní straně jsem musel fotografovat se střechy banky a na jižní straně z lešení, které bylo u býv. antikvariátu přistavěno. Erby na západní straně jsem definoval pomocí dalekohledu až z prostoru u hotelu Grand. Jednotlivé erby jsem konsultoval podle svých fotografií s PhDr. Vorlem z Východočeského muzea.

Na přiloženém schematu jsou uvedeny jednotlivé erby:

1. Zubr - erb pánů z Pernštejna

2. Městský znak

3. Kateřina ze Šternberka (bába Vil. z Pernštejna, matka Jana z Pernštejna)

4. Bohunka z Lomnice (matka Vil. z Pernštejna)

5. Moravská orlice

6. Český lev

7. Johanka z Liblic (manželka Vil. z Pernštejna)

8. Kdulincová z Ostroměře (matka Johanky z Liblic)

Použitá literatura:

1. Vlastivědná abeceda dr. Theina

    Heslo: Zelená brána III, IV


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem