Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
20.03.2024 18:00

Pardubice Pernštýnské

Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského nám. v Pardubicích

typ akce: Hovory o Pardubicku

24.03.2024 08:05

Přírodní památka Hřídelecká Hůra

Nová Paka Aut.st. - PP Hřídelecká Hůra - Lázně Bělohrad. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:05 Arriva + Bus. Návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

24.03.2024 08:05

Naučná stezka Krajem Chrudimky

Lukavice – Skalka – Svídnice – Škrovád (jez) – Slatiňany. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:05 Bus st, 13. Návrat 14:59 - 15:33 ČD Os, 14:55 Bus. Ved: Květa Janáčková. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.03.2024 09:00

Přes střechu Evropy

Pustá Kamenice - Žižkov - Borová u Poličky. Délka trasy 10 km. Odjezd 9:02 ČD. Návrat 16:56 ČD. Ved: P. Kožený. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.03.2024 09:30

Velikonoce v Polabí

Valy – Mělice – Lohenice - Přelouč. Délka trasy 5,5 km. Odjezd 9:30 ČD (LETNÍ ČAS). Návrat 12:37 – 14:37 ČD Os, 13:05 – 14:05 R. Ved: M. Timarová. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Historie KPP

Stručná historie Klubu přátel Pardubicka

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945 - 1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky až dodnes. 
Od dubna 1967 přešel KPP pod Východočeské muzeum Pardubice, současně došlo k přejmenování na Klub přátel Pardubicka. Tehdy vznikl také historický kroužek KPP, později i turistický odbor KPP. 
Druhým předsedou spolku byl 24.2.1970 zvolen A.J.Kubeš, o rok později došlo opět ke změně zřizovatele. Od roku 1971 patřil Klub přátel Pardubicka pod Městskou informační službu. 
Smutnou a nečekanou událostí bylo 6.7.1976 náhlé úmrtí JUDR. Pavla Theina, který byl duší a hnacím motorem nejen Klubu přátel Pardubicka, ale zejména klubového časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubicka. Redakce se po něm ujal Dr. Kotyk. 
Od roku 1977 začala ve Zprávách KPP vycházet kartotéka pod názvem "Vlastivědná abeceda Dr. Theina". 
25.1.1977 byl předsedou KPP zvolen MUDr. Karel Jičínský. 
Od roku 1984 začal Klub přátel Pardubicka začal působit pod Parkem kultury a oddechu a využíval prostory PKO na třídě Míru. 
2.3.1988 byl pedsedou KPP zvolen Bohuslav Novotný. 
Ke změnám došlo po roce 1989. Od roku 1990 činnost klubu částečně přesídlila do kulturního střediska Na Drážce a od roku 1992 Klub přátel Pardubicka působil pod KD Dubina. Po krátkém působení na Pernštýnském náměstí Klub přátel Pardubicka na nějakou dobu od listopadu 1993 působil v areálu sokolovny na Olšinkách. 
Významným mezníkem byl rok 1997. Od tohoto roku totiž Klub přátel až do dnešních dní působí jako samostatná organizace. 10.3.1998 pak byl předsedou zvolen ing. Jan Linhart, který svou funkci vykonává dodnes. 
Od června 1999 sídlí klub v prostorách nově zrekonstruovaného Evropského spolkového domu. 
Klubový časopis Zprávy Klubu přátel Pardubicka vychází šestkrát ročně a informuje o historických zajímavostech, vzpomínkách pamětníků, o osobnostech regionální historie, ale zveřejňuje také zajímavé vlastivědné články z okolí Pardubic včetně materiálů o přírodě či rozvoji regionu. 
Kromě toho vydává Klub přátel Pardubicka edici brožur AB - Zet Pardubicka. Ty jsou zaměřeny na konkrétní zajímavá témata. Z téměř padesáti brožur, které dodnes vyšly, a které jsou k zakoupení v Kanceláři Klubu přátel Pardubicka jmenujme například brožuru věnovanou Zelené Bráně, další z brožur se pak věnují historii Pernštýnského náměstí, Třídy Míru, válečné nemocnici Karanténa, hotelu Veselka či pardubickému perníku. 
Kromě toho pořádá Klub přátel Pardubicka pravidelné besedy z cyklu Hovory o Pardubicku, který se věnuje nejen zajímavým historickým tématům, ale také současným aktuálním problémům města.  
Klub přátel Pardubicka pořádá také každý týden po celý rok turistické vycházky do blízkého či vzdáleného okolí města, pořádá také přírodovědné vycházky. 
Na internetových stránkách Klubu přátel Pardubicka naleznou zájemci zajímavosti z historie, podstatnou část obsahu Zpráv Klubu přátel Pardubicka, aktuální přehled akcí pořádaných KPP nebo informace o sešitech AB - Zet Pardubicka. 
K tomu je nutno dodat, že Klub přátel Pardubicka disponuje také knihovnou regionální literatury a může se pochlubit také svou pražskou pobočkou, která sdružuje pražské členy KPP. 
Členský příspěvek 200 Kč ročně zahrnuje předplatné za klubový vlastivědný časopis Zprávy klubu přátel Pardubicka.


Zprávy Klubu přátel Pardubicka

Klubový časopis vychází od 30. října 1965. První čísla měla spíše podobu zpráv, jež vycházely jedenkrát za měsíc ve formátu A4 o rozsahu jedné až čtyř stran a rozmnožovali se cyklostylem. 
V polovině roku 1966 prodělal časopis dvě větší změny. Jeho 7. číslo, vycházející k 1. červenci 1966, mělo již formát A5, tzn. dnešní velikost a bylo tištěno ofsetem. Od 10. čísla téhož roku získal časopis grafickou barevnou hlavičku a byl rozšířen na šest stran. V publikaci se objevují především zajímavosti z oblasti kultury, sportu, výstavby města, přírody, průmyslu, hospodářství, a to ze současnosti i historie.

 

O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem