Údolím Chrudimky
Přírodovědná vycházka z Nasavrk údolím Krkanka, k Hradišskému vodopádu a rozhledně Boika pod vedením Jiřího Rejla. Odjezd bude autobusem v 8:05 hodin ze stanoviště 13 autobusového terminálu B v Pardubicích a následně s přestupem v Chrudimi do Nasavrk. Začátek vycházky v Nasavrkách je v 9 hodin u autobusové zastávky Nasavrky, náměstí.
typ akce: Přírodovědné vycházky
Kryštofovy kameny
Rtyně v Podkrkonoší – Kryštofovy kameny – Červený Kostelec. Délka trasy 13 km. Odjezd 8:29 hod. vlak ČD, návrat 17:18 hod. ČD. Ved. L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.
typ akce: Turistické vycházky
Podél Divoké Orlice
Litice n. Orlicí – Brná – Potštejn. Délka trasy 7,5 km. Odj. 8:29 ČD, návrat 15:28 h ČD. Ved. A. Kulišová. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné turisty. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.
typ akce: Turistické vycházky
Příběh zvonů
Přednáška Lukáše Pešky o historii zvonů na kostelích nejen v Pardubicích. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského nám. Vstup zdarma, veřejnost zvána.
typ akce: Hovory o Pardubicku
CHKO Železné hory
Trhová Kamenice – Modrý lom – Kamenný vrch – Upolínová louka – rybníky – Trhová Kamenice. Délka trasy 7,5 km. Odj. BUS v 8:05 h st. 13, návrat BUS + ČD v 15:01/16:05 hod. Ved: K. Janáčová. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné turisty. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.
typ akce: Turistické vycházky
Kategorie Květen 2011
Cestopisné putování po Kubě
V posledních předprázdninových Hovorech o Pardubicku se vydáme až na Kubu. Ve středu 1. června se totiž bude v rámci tohoto cyklu určeného pro širokou veřejnost konat promítání cestopisného dokumentu o Kubě, které by tak mohlo být inspirací pro letní dovolenou. Akce se koná od 17 hodin v zasedací místnosti v prvním patře bývalého okresního úřadu na náměstí Republiky, pořadatelem je Klub přátel Pardubicka. Vstup je zdarma.
Klub přátel Pardubicka požaduje u zamýšleného dopravního terminálu upřednostnění MHD
Klub přátel Pardubicka, občanské sdružení, které sdružuje 800 členů, převážně pardubických patriotů, se na své výborové schůzi zabýval připravovanými investicemi, které by měly rozhodujícím způsobem ovlivnit vzhled Pardubic. Výbor potvrdil své předchozí stanovisko a konstatoval, že nesouhlasí s navrženým masivním kácením v Tyršových sadech, kterému by měly padnout za oběť i spousty krásných a cenných stromů. Výbor má rovněž zásadní výhrady k navržené úpravě prostoru přednádraží v současné formě. Členové výboru vítají vytvoření multimodálního prostoru před nádražím ale s tím, že zde musí být jednoznačně upřednostněna městská hromadná doprava před vybudováním nástupních hran pro dálkové autobusy. Zásadně nesouhlasí, s likvidací zeleně a vodotrysku před nádražím, ale především s vybudováním silnice za lihovarem, která je směřována v…
Obrázky ze starých Pardubic – Bílé předměstí, Židov
Klub přátel Pardubicka připravil další přednášku z cyklu Hovory o Pardubicku. Tentokrát se bude hovořit o oblasti Bílého předměstí, někdejšího Vystrkova či Židova. Chybět nebude projekce více jak stovky historických a mnohdy i unikátní ch fotografií. Akce se koná ve středu 18. května 2011 od 17 hodin v zasedací místnosti v prvním patře bývalého okresního úřadu na náměstí Republiky. Vstup je zdarma.
Městské řeky, mlýny a mosty
Klub přátel Pardubicka vydal v těchto dnech další publikaci z edice AB-Zet Pardubicka. Tématem již v pořadí 57. sešitu jsou zejména vodní toky, které dotvářely z dnešního pohledu v minulosti malebný vzhled města. Publikace Josefa Hrstky a Jana Řeháčka ?Pardubické městské řeky, mlýny a mosty? se věnuje pernštejnským kanálům Halda, Městská řeka či Městská strúha, jejichž voda poháněla mnohá zařízení a vodní díla. Před sto lety se však ráz města zcela změnil a tak zcela zanikl například mlýn Valcha, hamr, Císařský mlýn či hned několik mlýnů podél toku Chrudimky, jejíž okolí dostalo regulací toku před sto lety zcela jinou podobu. Publikace se na 40-ti stranách věnuje také historii vybraných pardubických mostů, které překonávaly či dodnes překonávají vodní toky. To vše je na 40-ti stranách doplněno zajímavými historickými fotografiemi.
Vyšlo třetí letošní číslo Zpráv KPP
Zajímavým článkem tohoto čísla je například studie, jak bylo prostranství náměstí Republiky v minulosti zneužito totalitními režimy. Pokračuje i seriál o výstavě tělesné výchovy a sportu v roce 1931. Z dalších článků pak upozorňujeme na článek o oboustranném radiovém provozu Libuše a VRÚ v Londýně, nechybí ani článek Mgr. Štěpánka o pardubickém Zámečku, věnujeme se i pardubickému poštovnictví za druhé světové války, ředitelka holickému muzea Marcela Jeřábková dodala článek o historii vzniku Památníku Dr. Emila Holuba, ing. Novotný pak článek o stém výročí povýšení Horního Jelení na město. Celé číslo možnou zakoupit v kanceláři KPP nebo v E-shopu Klubu přátel Pardubicka za 30 Kč.