Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
08.12.2019 07:40

Advent na zámku

Stěžírky – Přímský les – zámek Hrádek u Nechanic – Nechanice. Délka trasy 11,5 (8) km. Odjezd v 7:41 hod. vlakem z hl.n., návrat 15:27 hod. (16:27 hod.) vlakem ČD. Vedoucí Z. Heranová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.12.2019 18:00

110 let Městského divadla

Přednáška připomene historii snah o výstavbu divadelního domu v Pardubicích. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského nám. v Pardubicích. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

15.12.2019 09:30

Přes Lepějovice na Bílý kopec

Valy u Přelouče – Lepějovice – Bílý kopec – Štaré Čívice – Svítkov. Délka trasy 13 km. Odjezd v 9:34 hod. vlakem z hl.n., návrat v 15:30 h MHD. Vedoucí O. Svobodová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

22.12.2019 09:30

Kostel sv. Prokopa v Záboří n. Labem

Záboří nad Labem – Bernardov – Chvaletice. Délka trasy 12,5 km (10 km). Odjezd v 9:34 hod. vlakem z hl.n., návrat v 16:29 h MHD. Vedoucí Z. Heranová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

29.12.2019 12:10

Minipivovar Medlešice

Nemošice – Mikulovice – Medlešice. Délka trasy 10 km. Odjezd v 12 :12 hod. MHD (st.č.3), návrat v 16:00 hod. Vedoucí P. Kožený. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Kalendárium

Za Pardubice ještě krásnější

Naše město rychle mění svou tvář a rozrůstá se všemi směry. Jen severní část, sevřená Labem, kromě vnitřních staveb a úprav nemohla se dále rozvinout. Nový moderní most však již překlenul Labe a příští rok přeskočí výstavba města i na jeho pravý břeh. Plán nového sídliště za Labem, vystavený za výlohou na Stalinově třídě, dává tušit, že to bude jedno z nejkrásnějších míst Pardubic. To však nezanmená, že by hlavní část našeho města měla nedobře kontrastovat s touto novou, moderní čtvrtí. Vždyť i „staré“ Pardubice jsou krásné a chceme je mít ještě krásnější. O to se starají jak sami občané, tak i městský národní výbor a jeho komise pro zvelebení města, která připravila plán dalších akcí na úpravu města a zpříjemnění prostředí našim lidem. V plánu je například zpřístupnění zámeckých valů, kde hezká procházka po kolonádě bude vítanou…


Město zachránilo Poseidon

Zastupitelstvo Pardubic zachránilo na pondělním večerním mimořádném zasedání družstvo Poseidon, stavící v Pardubicích na sídlišti Závodu míru čtyři výškové polyfunkční domy s 260 byty. Zastupitelé dali souhlas se vstupem města do družstva Poseidon, a otevřeli tak cestu k poskytnutí hypotečního úvěru družstvu. Podle informací náměstka primátora Jiřího Razskazova (ODS) je ochotna Raiffeisen Bank poskytnout Poseidonu hypoteční úvěr jen v případě, že město do družstva vstoupí a zaručí se za úvěr svým majetkem. V katastrofické variantě by město muselo z rozpočtu uvolnit až 83 milióny. "Je třeba je brát jako maximální výši a zaplacení by přicházelo v úvahu jen v případě, že by nebyla na stavbu poskytnuta zbývající část státní dotace. Na 260 lidí do Poseidonu vložilo peníze, a pokud by město nepomohlo, stavba by se asi zastavila, hodně lidí by…


Křižovatka u Kauflandu před dokončením

Dne 10. prosince bude otevřena křižovatka u Kauflandu v podobě kruhového objezdu. jejím otevřením dojde k podstatnému zlepšení a rychlejší průjezdnosti tímto místem. Poděkování patří hlavně firmě Chládek a Tintěra, která tuto křižovatku stavěla a zkrátila termín uzávěry na nejnižší možnou dobu. V letošním roce se měla také stavět silnice vedoucí z Trnové ke Globusu. Zde jsou však problémy s majetkovým vypořádáním. S touto komunikací se však počítá v územním plánu města, protože tato komunikace by měla vyřešit napojení obyvatelů Polabin nejen ke Globusu, ale i na silniční síť na Chlumec nad Cidlinou a Hradec Králové. Zároveň by tak mohlo dojít k odlehčení křižovatky Potůčka - Poděbradská u restaurace U Kalvodů.


Radní doporučují levnější variantu přestavby stadionu

O tom, jakou podobu získá zimní stadion do konce příštího roku, rozhodovali pardubičtí zastupitelé. Doporučená varianta by měla být upřesněna do 18. prosince, protože o den později by mělo o tom rozhodnout zastupitelstvo. Původní varianta počítala s obestavěním celé haly, což by však bylo velice finančně náročné. Radní však doporučují variantu B1, která počítá s výměnou dosloužilých rozvodů a vzduchotechniky. Na severní, jižní a východní straně dojde k rozšíření haly. V těchto prostorách by se objevily šatny, zázemí sportovců a občerstvení pro diváky. Předpoklad je, že tím získá stadion na atraktivitě a bude využíván i pro další komerční účely. Rekonstrukce stadionu nebude vůbec jednoduchá. Na stávající konstrukci totiž již není nožné nic dalšího zavěsit. Budou se muset postavit nové nosníky, přičemž zakládající podmínky budou složité,…


Univerzita má čtvrtou fakultu

Od středy má Univerzita Pardubice čtvrtou fakultu. Po ročních jednáních o tom rozhodla akreditační komise vlády České republiky. Čtvrtá fakulta vzniká z Ústavu jazyků a humanitních studií. Ke stávajícímu studijnímu programu přibudou obory: angličtina a sociální antropologie a regionalistika. S výlukou se začne v říjnu 2001.


Parkovací dům Na Karlovině bude již za rok možná hotov

Jednání rady města Pardubic minulý týden se zabývalo projektem parkovacího domu na sídlišti Karlovina. Šestipodlažní objekt by měl stát na městských pozemcích v místech dnešního parkoviště. Objekt bude financovat soukromý subjekt, který má tuto plochu již několik let v pronájmu. Město však hodlá odkoupit dvě podlaží a být tak vlastníkem jedné třetiny objektu. Pokud zastupitelstvo tuto variantu schválí, mohlo by se na počátku jara začít se stavebními pracemi a ke konci roku by pak mohl parkovací dům zahájit provoz. Sídlo pardubického kraje by mělo být i s jednacím sálem hotovo v srpnu příštího roku.


Nový salesiánský ústav v Pardubicích

V neděli 10. t.m. o 3 hod. odpolední bude položen základní kámen k novému salesiánskému ústavu a k budoucímu kostelu v Pardubicích na Skřivánku. Jedná se o I. etapu velkolepého projektu, který bude v budoucnu zabírati celou frontu volného prostranství při chrudimské třídě proti železničním kasárnám na Zborovském náměstí. V první etapě celkového stavebního programu má býti postavena prostorná kaple, která bude vlastně již součástí budoucího kostela, a sice tak, že její dílka bude šířkou presbytáře budoucího kostela. Mimo to…O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem