Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
23.01.2022 09:35

Zaniklá obec Lepějovice

Valy u Přelouče – Lepějovice – Choltice – Svojšice – Heřmanův Městec. Délka trasy 12 (7) km. Odjezd v 9:38 vlakem ČD z hl.n, návrat 15:55 hod. (14:41 hod.) vlakem ČD. Vedoucí: L. Kvapilová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

26.01.2022 18:00

Pernštejnové a Opatovický kanál

Přednáška doplněná projekcí filmového dokumentu.

Z hygienických důvodů je kapacita sálu omezena. Vstup pouze se zakrytými dýchacími cestami a s dokladem o dokončeném očkování COVID-19 nebo dokladem o prodělaném onemocnění COVID-19 v době kratší než 180 dní.

typ akce: Hovory o Pardubicku

30.01.2022 08:45

Zámek Kovanice

Poděbrady – Kovanice – Nymburk. Délka trasy 11 km. Odjezd v 8:45 vlakem ČD z hl.n, návrat 15:55 hod. ČD. Vedoucí P. Kožený. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

09.02.2022 18:00

Cestopisné putování po Švýcarsku

Projekce cestopis J. Nováka.

Z hygienických důvodů je kapacita sálu omezena. Vstup pouze se zakrytými dýchacími cestami a s dokladem o dokončeném očkování COVID-19 nebo dokladem o prodělaném onemocnění COVID-19 v době kratší než 180 dní.

typ akce: Hovory o Pardubicku

23.02.2022 18:00

Krátké filmy o Pardubicích

Projekce série krátkých filmů D. Bartáka.

Z hygienických důvodů je kapacita sálu omezena. Vstup pouze se zakrytými dýchacími cestami a s dokladem o dokončeném očkování COVID-19 nebo dokladem o prodělaném onemocnění COVID-19 v době kratší než 180 dní.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Kalendárium

Jez na Chrudimce

V českomoravské strojírně blíží se svému dohotovení železná konstrukce tohoto jezu a v brzku přikročí se k dopravování jednotlivých součástí na místo samé. Minulou středu konala se pochozí komise u jezu, již zúčastnili se pp.: starosta Prokop, in. Koten, zástupci regulační komise a státního dozoru a podnikatelství, jakož i zástupce strojírny, aby učinili dispozice ohledně dovozu, uložení a montování jezové konstrukce.


Novinka zvláštního druhu

Novinku zvláštního druhu přináší na trh obchodní dům „Merkura“, a to pro zábavu i sport malých i dospělých: brusle, na kterých možno jezditi bez ledu pouze po sněhu. Novinka tato ve výkladě obchodu mezi jinými dárky a praktickými náčiními vyložena.


V Zelené bráně byla na svátek Tří králů odpoledne jízdní dráha předlážděna

Předláždění to bylo nutné, ježto v těchto místech dlažba byla silně poškozena a brána trpěla otřásáním při jízdě těžkých povozů a pošt. autobusů. Předláždění jest ovšem jen prozatímní, neboť příštím jarem bude brána důkladně opravována a zároveň jízdní dráha bude vydlážděna Předláždění to bylo nutné, ježto v těchto místech dlažba byla silně poškozena a brána trpěla otřásáním při jízdě těžkých povozů a pošt. autobusů. Předláždění jest ovšem jen prozatímní, neboť příštím jarem bude brána důkladně opravována a zároveň jízdní dráha bude vydlážděna dřevěnými špalíky, aby byla pružná a any brána chráněna byla před otřásáním.dřevěnými špalíky, aby byla pružná a any brána chráněna byla před otřásáním.


Matiční kluziště

Místní odbor Ústřední Matice Školské maje na mysli důležité a šlechetné úkoly této ryze národní jednoty, hledí rozmnožiti příjmy a obohatit její pokladnu z různých zdrojů. Z důvodu těchto také zřídili jsme kluziště na rameni staré Chrudimky za městskými sady. Kluziště ze všech stran jest ohraženo, chráněno proti štíplavému severáku, opatřeno sedadly, ohřívárnou, jakož i posilujícími pochutinami a teplými nápoji. Při večerní návštěvě jest osvětleno. Též o požitek hudební jest postaráno. Vzhledem k vlasteneckému a šlechetnému účelu apelujeme na naše uvědomělé vlastenecké občanstvo, aby na naše „Kluziště matiční“ nezapomínalo, a zábavu svojí a svých dítek spojili s vlasteneckou národní povinnosti. Mládež platí 10 h, dospělí 20 h. Lístek pro celou saisonu u mládeže 1.20 K, u dospělých 2,40 K.


Vlaky na státní dráze

Pardubice – Praha začínají jezditi zase přesně. JE to opravdu potěšitelný úkaz. Obecenstvo nemusí utrácet čas dlouhým čekáním, zvláště na našich venkovských zastávkách, kde není čekáren a čekání je nejen obtížné, ale i zdraví nebezpečné. Do nedávna jezdily vlaky velmi nepřesně, což zaviněno bylo hlavně špatným uhlím. Doufejme, že nynější přesná jízda zůstane trvale.


Dějiny Pardubic a Pardubicka

Jak se dovídáme, započato bude příští měsíc s tiskem druhé části prvého dílu „Dějin Pardubic“ pardubického historika prof. Sakaře. Tato druhá část obsáhne dobu od roku 1648 – 1900 a vedle města zasahuje hluboce do historie našeho venkova po všech stránkách. Dějiny prof. Sakaře líčeny jsou věrně na základě bedlivých studií, při tom však nejsou suchopárné, tak že po nich každý rád sáhne. První část je z velké části rozebrána.


Nový sál v Pardubicích

Pardubice neměly žádného většího sálu, teprve postavením sálu „U zlaté štiky“ bylo citelné nouzi po této stránce odpomoženo. Letošním rokem má dojíti ku stavbě nového sálu na Veselce, který má býti na místě dnešního biografu a části dvora a rozlehlosti bude převyšovati sál U zlaté štiky. Biograf má býti umístěn pod sálem v podzemí.Filmaři v Pardubicích

Natáčení filmu Medkova „Plukovníka Švece“ dálo se na různých místech a část jeho natáčena byla před časem též v Pardubicích. V těchto dnech natáčeny byly některé interiéry pro tento film ve Vídni. V Pardubicích natáčeny byly hlavně jezdecké scény. Film tento bude předváděn v únoru v Praze a jistěže brzy potom přijde i do Pardubic.


Nález kostry

Dne 6. t.m. nalezena byla při kopání v Pardubičkách na poli blízko hřbitova kostra muže, která dle komisionelního zjištění je stará na 200 let. Patrně tu byl pohřben nějaký zemřelý vojín.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem