Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Anketa

Anketa
Zveme Vás
09.12.2018 08:05

Adventní Opočno

Opočno – Broumar – rod.dům Fr.Kupky – Zámek. Délka trasy 10 km. Odjezd v 8:07 z hl.n., návrat v 15:27 hod. (17:16 hod.). Vedoucí Z. Heranová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

13.12.2018 18:00

Lechtálské Alpy

Cestopisný 121 minutu dlouhý dokument začíná v bavorském letovisku Ga-Pa průchodem soutěskou Partnachklamm. Z rakouské obce Bach za krásného počasí se druhý den vydáváme do letoviska Lechu. Lanovkou vyjíždíme nejprve na vrchol Rüfikopf do nadmořské výšky 2350 m. Už během jízdy se otvíraly nádherné výhledy, které vygradovaly nahoře a podobně tomu bylo i při výjezdu na protější stranu k Sádrovým dírám. Následoval přechod 200 m dlouhé visuté lávky přes sto metrů vysoko nad terénem. Po prohlídce malovaných domů v Reutte přišel průchod dvanácti temnými tunely až k chatě Sulzl. Z rakouské strany vyjedeme na hraniční vrchol nejvyšší německé hory Zugspitze. Poslední dva dny přijde mnoho dalších atraktivních výhledů na vrcholky i do dolin této části Rakouska a vše vyvrcholí prohlídkou pohádkových bavorských zámků Neuschwanstein a Hohensswangau. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

14.12.2018 17:00

Vánoční koncert Pěveckého sboru J. B. Foerster z Přelouče

Koná se v základní škole Korunovační v Praze 7 — Letná

typ akce: Pražská pobočka KPP

16.12.2018 08:05

Zimní Polabí

Smiřice – Lochenice – Předměřice – Hradec Králové. Délka trasy 14 km. Odjezd v 8:06 z hl.n., návrat v 14:55 hod.. Vedoucí O. Svobodová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

22.12.2018 07:30

Rozhledna MILÍŘ

Vysoká nad Labem – rozhl. Milíř – Roudnička – ryb. Cikán a Datlík – Třebeš. Délka trasy 8 km. Odjezd v 7:30 h BUS z autob. nádraží., návrat v 14:00 hod na hl.n. Vedoucí J. Benda. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Kalendárium

Za Pardubice ještě krásnější

Naše město rychle mění svou tvář a rozrůstá se všemi směry. Jen severní část, sevřená Labem, kromě vnitřních staveb a úprav nemohla se dále rozvinout. Nový moderní most však již překlenul Labe a příští rok přeskočí výstavba města i na jeho pravý břeh. Plán nového sídliště za Labem, vystavený za výlohou na Stalinově třídě, dává tušit, že to bude jedno z nejkrásnějších míst Pardubic. To však nezanmená, že by hlavní část našeho města měla nedobře kontrastovat s touto novou, moderní čtvrtí. Vždyť i „staré“ Pardubice jsou krásné a chceme je mít ještě krásnější. O to se starají jak sami občané, tak i městský národní výbor a jeho komise pro zvelebení města, která připravila plán dalších akcí na úpravu města a zpříjemnění prostředí našim lidem. V plánu je například zpřístupnění zámeckých valů, kde hezká procházka po kolonádě bude vítanou…


Město zachránilo Poseidon

Zastupitelstvo Pardubic zachránilo na pondělním večerním mimořádném zasedání družstvo Poseidon, stavící v Pardubicích na sídlišti Závodu míru čtyři výškové polyfunkční domy s 260 byty. Zastupitelé dali souhlas se vstupem města do družstva Poseidon, a otevřeli tak cestu k poskytnutí hypotečního úvěru družstvu. Podle informací náměstka primátora Jiřího Razskazova (ODS) je ochotna Raiffeisen Bank poskytnout Poseidonu hypoteční úvěr jen v případě, že město do družstva vstoupí a zaručí se za úvěr svým majetkem. V katastrofické variantě by město muselo z rozpočtu uvolnit až 83 milióny. "Je třeba je brát jako maximální výši a zaplacení by přicházelo v úvahu jen v případě, že by nebyla na stavbu poskytnuta zbývající část státní dotace. Na 260 lidí do Poseidonu vložilo peníze, a pokud by město nepomohlo, stavba by se asi zastavila, hodně lidí by…


Křižovatka u Kauflandu před dokončením

Dne 10. prosince bude otevřena křižovatka u Kauflandu v podobě kruhového objezdu. jejím otevřením dojde k podstatnému zlepšení a rychlejší průjezdnosti tímto místem. Poděkování patří hlavně firmě Chládek a Tintěra, která tuto křižovatku stavěla a zkrátila termín uzávěry na nejnižší možnou dobu. V letošním roce se měla také stavět silnice vedoucí z Trnové ke Globusu. Zde jsou však problémy s majetkovým vypořádáním. S touto komunikací se však počítá v územním plánu města, protože tato komunikace by měla vyřešit napojení obyvatelů Polabin nejen ke Globusu, ale i na silniční síť na Chlumec nad Cidlinou a Hradec Králové. Zároveň by tak mohlo dojít k odlehčení křižovatky Potůčka - Poděbradská u restaurace U Kalvodů.


Radní doporučují levnější variantu přestavby stadionu

O tom, jakou podobu získá zimní stadion do konce příštího roku, rozhodovali pardubičtí zastupitelé. Doporučená varianta by měla být upřesněna do 18. prosince, protože o den později by mělo o tom rozhodnout zastupitelstvo. Původní varianta počítala s obestavěním celé haly, což by však bylo velice finančně náročné. Radní však doporučují variantu B1, která počítá s výměnou dosloužilých rozvodů a vzduchotechniky. Na severní, jižní a východní straně dojde k rozšíření haly. V těchto prostorách by se objevily šatny, zázemí sportovců a občerstvení pro diváky. Předpoklad je, že tím získá stadion na atraktivitě a bude využíván i pro další komerční účely. Rekonstrukce stadionu nebude vůbec jednoduchá. Na stávající konstrukci totiž již není nožné nic dalšího zavěsit. Budou se muset postavit nové nosníky, přičemž zakládající podmínky budou složité,…


Univerzita má čtvrtou fakultu

Od středy má Univerzita Pardubice čtvrtou fakultu. Po ročních jednáních o tom rozhodla akreditační komise vlády České republiky. Čtvrtá fakulta vzniká z Ústavu jazyků a humanitních studií. Ke stávajícímu studijnímu programu přibudou obory: angličtina a sociální antropologie a regionalistika. S výlukou se začne v říjnu 2001.


Parkovací dům Na Karlovině bude již za rok možná hotov

Jednání rady města Pardubic minulý týden se zabývalo projektem parkovacího domu na sídlišti Karlovina. Šestipodlažní objekt by měl stát na městských pozemcích v místech dnešního parkoviště. Objekt bude financovat soukromý subjekt, který má tuto plochu již několik let v pronájmu. Město však hodlá odkoupit dvě podlaží a být tak vlastníkem jedné třetiny objektu. Pokud zastupitelstvo tuto variantu schválí, mohlo by se na počátku jara začít se stavebními pracemi a ke konci roku by pak mohl parkovací dům zahájit provoz. Sídlo pardubického kraje by mělo být i s jednacím sálem hotovo v srpnu příštího roku.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Aktuality
Další

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem