Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
03.03.2024 07:40

Novobydžovsko

Smidary - Loučná Hora - Skřivany - Sloupno - Nový Bydžov. Délka trasy 13 km, odjezd 7:40 ČD. Návrat 16:27 ČD. Ved: L. Kvapilová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

03.03.2024 10:05

Podle Labe po trase Svatojakubské cesty

Lochenice - Smiřice. Délka 7,5 km, odj 10:06 ČD, Návrat 13:54 - 15:54 ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

06.03.2024 18:00

Průzkum hrobky Vojtěcha z Pernštejna v kostele sv. Bartoloměje

Přednáška PhDr. Jana Frolíka. Koná se v sále Jana Kašpra ve staré reálce na Komenského nám. v Pardubicích

typ akce: Hovory o Pardubicku

10.03.2024 07:50

Hrad Rychmburk

 Předhradí - hrad Rychmburk - Nad Krounkou - Malhoštěcká vyvěračka – Skuteč. Délka trasy 10 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat 15:00 ČD. Ved: A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

10.03.2024 09:05

Naučná stezka Borohrádek

Čermná n.O, - Hájovna – vodní tůň Na Králce - Borohdádek. Délka trasy 6 km. Odjezd 9:07 ČD R. Návrat 14:56 - 15:56 ČD R, 15:18 ČD Os. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Všechny aktuality

Autobusový výlet s KPP

obrázek k článku

Dobrý den, dovolte, abych Vás jménem výboru KPP pozvala na autobusový výlet, který se tentokrát bude konat ve středu 8. 5. 2024. Cíle budou dva - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně (včetně horní nádrže) a Ruční papírna Velké Losiny. Odjezd je v 6,30 ze Zborovského náměstí (kasárna), návrat je počítán mezi 19,30 a 20,00 hodin. V ceně výletu (900,- Kč člen KPP, 1.200,- Kč nečlen) je doprava autobusem (ujedeme dohromady přes 350 km), oběd, veškeré vstupné a průvodci v elektrárně a v papírnách.


Cestopisné putování po Turecké riviéře

obrázek k článku

V pořadí 355. pokračování cyklu Hovory o Pardubicku, který pořádá Klub přátel Pardubicka, projekci cestopisného dokumentu Jaroslava Nováka o památkách Alanye, Zeleného kaňonu, Bodrumu s okolím i řeckém ostrovu Kos. Devadesáti minutový cestopisný videodokument začíná na Turecké riviéře v Alanyi. Známému letovisku vévodí hradní pevnost, od níž jsou unikátní výhledy na město i hornaté okolí. Severovýchodně od stotisícového města se do moře vlévá řeka Manavgat, která nedaleko od pobřeží vytváří uprostřed Zeleného kaňonu unikátní přehradní jezero. Tříhodinová plavba po jeho hladině nás zavede do obou cípů přehradního jezera i ke třetímu nejmohutnějšímu vodnímu prameni na planetě.


Hradec nebo Pardubice?

obrázek k článku

V pořadí 354. pokračování cyklu Hovory o Pardubicku, který pořádá Klub přátel Pardubicka, nabídne projekci několika starších videofilmů. Ten nejstarší pochází z roku 1949 a věnuje se odvěké rivalitě mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. I následující snímek z roku 1994 se věnuje stejnému tématu. Další snímek z roku 1965 pak dokumentuje kulturní události, kterými žily Pardubice v roce 1965 Akce se koná ve středu 7. února od 18 hodin v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup je zdarma, veřejnost je zvána.Videokronika Pardubic roku 1994

obrázek k článku

V pořadí 353. pokračování cyklu Hovory o Pardubicku, který pořádá Klub přátel Pardubicka, se bude věnovat událostem, kterými žily Pardubice před třiceti lety v roce 1994 tak, jak je zachytila kamera někdejší lokální televize Zubr. V tomto roce došlo např. k přeměně Vysoké školy chemicko-technologické na Univerzitu Pardubice nebo k založení společnosti Přístav Pardubice. V roce 1994 byly také poprvé uděleny významným osobnostem Medaile města. Akce se koná ve středu 24. ledna od 18 hodin v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup je zdarma, veřejnost je zvána.


Pardubické události čtyřkových let

obrázek k článku

V pořadí 352. pokračování cyklu Hovory o Pardubicku, který pořádá Klub přátel Pardubicka se bude věnovat událostem, kterými žily Pardubice v letech, jejichž letopočet končí číslicí čtyři. Řeč tak bude např. o spojeneckých náletech z roku 1944, o výstavbě jezdeckých kasáren v roce 1894 nebo o zahájení výstavby vojenské nemocnice Karanténa v roce 1914. Přednášejícím bude Jan Řeháček. Akce se koná ve středu 10. ledna od 18 hodin v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup je zdarma, veřejnost je zvána.


Krátké filmy o Pardubicích na sklonku 20. století připomenou Fandu Zemana nebo Krychliče

obrázek k článku

V pořadí 351. pokračování cyklu Hovory o Pardubicku, který pořádá Klub přátel Pardubicka, nabídne projekci zajímavých filmů zachycujících Pardubice na počátku 90. let 20. století. Bude se jednat o filmy z produkce někdejšího TV Zubr, které připomenou např. pardubické postavičky Fandu Zemana nebo Krychliče, ale také např. film o Semtexu. Projekce se koná ve středu 6. prosince od 18 hodin v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup je zdarma, veřejnost je zvána.


Cestopisné putování po Maroku

obrázek k článku

V pořadí 349. pokračování cyklu Hovory o Pardubicku, který pořádá Klub přátel Pardubicka, nabídne přednášku Lucie a Lukáše Zemanových o svých zážitcích z cest po Maroku. Přednáška se koná ve středu 15. listopadu od 18 hodin v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup je zdarma, veřejnost je zvána.


Zakarpatí

obrázek k článku

V pořadí 348. pokračování cyklu Hovory o Pardubicku, který pořádá Klub přátel Pardubicka, nabídne přednášku Dominika Bartáka o svých cestách do Zakarpatí na Ukrajině. Přednáška se koná ve středu 1. listopadu od 18 hodin v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup je zdarma, veřejnost je zvána.


PÁTREJME PO SVÝCH PŘEDCÍCH

obrázek k článku

V rámci našeho klubu pracuje v Pardubicích genealogický kroužek. Jeho přednášky se konají vždy poslední pondělí v měsíci. Naši genealogové současně spolupracují s ústředím České genealogické společnosti (ČGHS) v Praze. V rámci této dobré spolupráce jsme dojednali zorganizování přednášky samotného předsedy ČGHS, pana Martina Slabocha. Vedle zajímavých informací a aktuálních novinek z práce české genealogie bude přednáška rovněž obsahovat praktickou část – pan předseda Slaboch to nazval jednoduše "Pátrejme po svých předcích". Posluchači se dozví, kde a jak pátrat po svých předcích, jak sestavit rodokmen, jak napsat rodovou kroniku, jak se orientovat v archivech a matrikách a další zajímavostí, které genealogie přináší.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem