Údolím Chrudimky
Přírodovědná vycházka z Nasavrk údolím Krkanka, k Hradišskému vodopádu a rozhledně Boika pod vedením Jiřího Rejla. Odjezd bude autobusem v 8:05 hodin ze stanoviště 13 autobusového terminálu B v Pardubicích a následně s přestupem v Chrudimi do Nasavrk. Začátek vycházky v Nasavrkách je v 9 hodin u autobusové zastávky Nasavrky, náměstí.
typ akce: Přírodovědné vycházky
Kryštofovy kameny
Rtyně v Podkrkonoší – Kryštofovy kameny – Červený Kostelec. Délka trasy 13 km. Odjezd 8:29 hod. vlak ČD, návrat 17:18 hod. ČD. Ved. L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.
typ akce: Turistické vycházky
Podél Divoké Orlice
Litice n. Orlicí – Brná – Potštejn. Délka trasy 7,5 km. Odj. 8:29 ČD, návrat 15:28 h ČD. Ved. A. Kulišová. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné turisty. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.
typ akce: Turistické vycházky
Příběh zvonů
Přednáška Lukáše Pešky o historii zvonů na kostelích nejen v Pardubicích. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského nám. Vstup zdarma, veřejnost zvána.
typ akce: Hovory o Pardubicku
CHKO Železné hory
Trhová Kamenice – Modrý lom – Kamenný vrch – Upolínová louka – rybníky – Trhová Kamenice. Délka trasy 7,5 km. Odj. BUS v 8:05 h st. 13, návrat BUS + ČD v 15:01/16:05 hod. Ved: K. Janáčová. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné turisty. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.
typ akce: Turistické vycházky
Kategorie Květen 2009
Tipy na prázdniny
V pořadí 127. Hovory o Pardubicku, které pořádá Klub přátel Pardubicka, budou jakousi pozvánkou k návštěvě zajímavých míst v průběhu letních prázdnin. Budete moct shlédnout cestopisný film o Francii od Lenky Čepčářové, ve kterém navštívíme například Pyreneje nebo pevnost Boyard, v dalším filmu se pak vydáme do obce Svinčany a jejího okolí. Spolupořadatelem je informační centrum Pardubice Region Tourism. Poslední předprázdninové Hovory o Pardubicku se konají ve středu 3. června od 17 hodin v přednáškovém sále Pardubického kraje v prvním patře informačního centra vedle Zelené brány.
Vyšla publikace o Evropském spolkovém domě a Občanské záložně
Klub přátel Pardubicka vydává v těchto dnech v pořadí již 49. sešit z edice AB ? Zet Pardubicka. Autoři brožury se tentokrát věnují budově bývalé Občanské záložny, ve které dnes sídlí Evropský spolkový dům, v přízemí pak hojně navštěvovaná Kavárna Evropa. Jedním z podnětů ke vzniku publikace bylo desáté výročí vzniku Evropského spolkového domu, které si v těchto dnech připomínáme. Čtenáři se dočtou mnohé o historii ojedinělého projektu spolkového domu, naleznou zde ucelené informace o všech pětadvaceti spolcích a institucích, které v budově sídlí. Brožura také popisuje bohatou historii Občanské záložny, která byla mimo jiné i významnou podporovatelkou rozvoje města. Není bez zajímavosti, že se značné finanční podpoře od Občanské záložny těšily mnohé pardubické školy, které si tak mohly nakoupit učební pomůcky, Občanská záložna…
Kolik je v Pardubicích náměstí?
I na tuto otázku se dozvíte odpověď ve 126. Hovorech o Pardubicku, které budou nejen historickou procházkou po Pardubicích. Součástí bude projekce celé řady unikátních fotografií pardubických náměstí včetně těch, které dnes již neexistují. Dozvíte se také, která náměstí byla na plánech města zakreslena ještě dávno před svým vybudováním. Hovořit bude Jiří Paleček, který se v těchto dnech dožívá významného životního jubilea, a který stál u zrodu Klubu přátel Pardubicka již v roce 1965 a dodnes je jednou z jeho hlavních osobností. Spolupořadatelem je informační centrum Pardubice Region Tourism. Hovory o Pardubicku se konají ve středu 20. května od 17 hodin v přednáškovém sále Pardubického kraje v prvním patře informačního centra vedle Zelené brány.
Jak se vám líbí pardubická náměstí?
Které pardubické náměstí považujete za nejhezčí a které za naopak nejodpudivější? V Pardubicích včetně okrajových částí se dnes nachází téměř dvacítka náměstí a náměstíček. Asi za nejobdivovanější je považováno Pernštýnské náměstí se svým renesančním vzhledem, který narušuje pouze budova radnice z roku 1895. Obdivován je Dům U Jonáše s plastikou biblického výjevu od Jakuba Teplého, obdivován je také morový sloup s rokokovou balustrádou od stejného autora. Asi nejlépe je náměstí viditelné z ochozu Zelené brány. Tento pozůstatek středověkého opevnění města je zároveň spojnicí s dalším náměstím – s náměstím Republiky. To je naprostý opak toho poklidného historického Pernštýnského náměstí. Náměstí Republiky dominuje především architektura 20. století. Ať již je to budova někdejšího hotelu Grand od architekta Gočára, od téhož autora je i…
Pardubické drážky a železniční pluk
V těchto dnech vyšla publikace o pardubických drážkách a železničním pluku, kterou vydal Klub přátel Pardubicka jako v pořadí 48. sešit z edice AB ? Zet Pardubicka. Autorem brožury ?Pardubické drážky a železniční pluk? je ing. Ladislav Podivín, který čtenáře seznamuje nejen s působením železničního pluku v Pardubicích. Ten zde sídlil od počátku roku 1919 až do roku 1994, kdy bylo železniční vojsko na našem území zrušeno. Brožura se věnuje zejména unikátním úzkorozchodným vojenským drážkám, kterými bylo ve své době protkáno město a jeho okolí a jejichž pozůstatky jsou dodnes na několika místech patrné. Mnozí možná dnes ani netuší, že úzkorozchodné vojenské dráhy vedly nejen dnešní ulici Na drážce, ale pražce a železniční koleje byly položeny například v oblasti Pardubiček, Nemošic, Židova či Skřivánku.
Nezapomeňme na Ležáky !
V pořadí 125. Hovory o Pardubicku přiblíží některé málo známé skutečnosti o ležácké tragédii. Součástí bude i projekce historického filmového dokumentu z roku 1947, který dokumentuje první poválečnou vzpomínku na tragedii z 24. června 1942 spolu se záběry vypálené vesnice. Promítnut bude také film Jaroslava Nováka „Nezapomeňme na Ležáky“, který připomíná ležáckou tragédii z dnešního pohledu. Spolupořadatelem je informační centrum Pardubice Region Tourism. Hovory o Pardubicku se konají ve středu 6. května od 17 hodin v přednáškovém sále Pardubického kraje v prvním patře informačního centra vedle Zelené brány.