Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Pardubické firmy a jejich firemní značky (VIII. část)

obrázek k článku V roce 1912 byla založena firma Bratři Horákové ? továrny na zužitkování ovoce a zeleniny. Původní sídlo firmy bylo na Fáblovce, ale vzrůstající obliba této firmy donutila k umístění továrny do Pardubic na Lažanka. Firma se specializovala na výrobu ovocných šťáv, jemné marmelády, švestková povidla, zeleninové konzervy apod.

Firma Bratři Horákové používala ochrannou známku v podobě oválného rámečku, který byl vertikálně šrafován a ve kterém byla umístěna větévka s lístky a třemi švestkami. V prostřední švestce byl kruh s vertikálním sloupcem písmen BHP (Bratři Horákové, Pardubice), při čemž  prostřední písmeno H bylo největší a nejširší. Nápis ochranná známka byl používán pouze na firemních papírech, kde byla ochranná známka umístěna ve středu papíru, pod firemní hlavičkou. Na starších firemních papírech se ochranná známka nevyskytuje. Prvně je doložena z roku 1932. Firemní značka se objevila též jako reklama v dobovém tisku, ale spíše výjimečně, jinak byla reklama bez jakéhokoliv obrazového doprovodu. Je pravděpodobné, že se tato ochranná známka společně s firemní značkou objevovala též na výrobcích firmy, tj. na konzervách, avšak žádný z těchto výrobků se nepodařilo doložit. Nejstarší písemný pramen firmy pochází z 8. února 1924 (firemní papír).

Další známou pardubickou firmou byla firma Hübner a Opitz, továrna na mlýnské kameny. Továrna byla založena roku 1866 továrníkem Juliem Hübnerem a továrníkem K. Opitzem. Patřila k nejstarším pardubickým podnikům. Stávala v ulici Jana Palacha, naproti Akciovému pivovaru, v blízkosti první traktorové stanice v Pardubicích. Později zde byly dvory Městského stavebního podniku. Továrna se specializovala na výrobu francouzských mlýnských kamenů. Lomy na kámen, sloužící k výrobě mlýnských kamenů, byly v Horních Rašicích. V době své největší slávy zaměstnávala firma až 250 zaměstnanců. Z obou jmenovaných továrníků byl veřejně činnější K. Opitz, který si v roce 1906 koupil jako jeden z prvních v Pardubicích osobní automobil. Až do vzniku Prokopových závodů firma Hübner a Opitz prosperovala, avšak daleko progresivnější výrobní metody konkurenčního závodu Prokop a synové způsobily, že továrna musela svoji výrobu zastavit.

Firma Hübner a Opitz používala firemní značku v podobě jmen obou zakladatelů firmy. Firemní značka byla umístěna v podobě firemního štítku přímo na výrobku. Na štítku bylo i sídlo firmy. Početná reklama firmy je zastoupena hojně v dobovém tisku a dále v nejrůznějších publikacích jako např. Východočeská výstava v Pardubicích, 1903. Reklama byla téměř vždy doplněna o ukázku některého z výrobků. Firemní papíry jsou doloženy z počátku našeho století.

Alois Jelínek, další ze známých pardubických podnikatelů, založil jedno z nejstarších mydlářství v Pardubicích, poblíž Zelené brány čp. 71. Firma vznikla již v roce 1884 a specializovala se kromě výroby mýdla též na výrobu „Saponitu“ s fialkovou vůní, který se vyvážel i do zahraničí.

Firma A. Jelínek používala ochrannou známku. Tato ochranná známka je typickým příkladem výjimky, která byla povolena zvláštním zákonem o úpravě používání městského znaku jako firemní značky a ochranné známky. Jméno firmy i ochranná známka byly zapsány v Obchodní a živnostenské komoře v Praze, pod kterou Pardubice spadaly, pod číslem 1109/2943.

Ochrannou známkou v podobě bílého půlkoně ve svisle šrafovaném poli štítu, s bohatě zdobeným lemem v podobě kartuše, nebyl označen jen nejznámější Jelínkův „Saponit“, ale i ostatní výrobky z bohatého mydlářského a parfumérského sortimentu firmy. V dobovém tisku se reklama firmy objevuje poměrně často, avšak jen s jediným doloženým vyobrazením ochranné známky (Osvěta lidu, roč. XII., č. 132, 1907). Ve zbývajících reklamách je pouze uvedeno, že firma vlastní tuto ochrannou známku, dále je uvedeno registrační číslo známky a stručný popis podoby ochranné známky. Žádný z výrobků bývalé firmy A. Jelínek se nepodařilo nalézt a doložit tak ochrannou známku konkrétně na výrobku firmy.

 

Použitý materiál:

1) Krajem Pernštýnův, II. roč., článek F. K. Rosůlka „Zatopené lomy“, s. 38 – 41.

2) Východočeská výstava v Pardubicích 1903, Pardubice.

3) Český svět Pardubicům, Pardubice 1924.

4) Osvěta lidu, roč. XII., č. 132, 1907.

5) SOA Pardubice, skartovaný materiál (firemní papíry).

6) Vzpomínky Karla Vinaře, vyprávění dne 6. 7. 1994 v Pardubicích.

7) Soukromý archiv autora.

 


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem