Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Doklad z pardubické věznice Gestapa

obrázek k článku Mezi filatelisty zabývajícími se dokumentováním 2. světové války mají sběratelskou a historickou hodnotu dopisy či lístky z nacistických věznic a koncentračních táborů. Sám některé vlastním a další jsem nejednou viděl na filatelistických výstavách. Věděl jsem, že i v Pardubicích bylo vězení gestapa, ale nějakou celistvost odtud jsem zatím neměl příležitost vidět.


Nedávno jsem však dostal od partnera v Německu vyobrazení podobných dopisů, které otiskl jeden z mnoha aukčních katalogů jisté filatelistické

firmy. A kupodivu zde byl otištěn dopis vězně odeslaný z Pardubic. Bezesporu je užitečné si ujasnit tehdejší historickou situaci. V Pardubicích byl už od doby monarchie areál budov Zemské donucovací pracovny. Po okupaci pochopitelně německá správa umísťovala na našem území různé úřady a nechyběly zde ani represivní a policejní složky, především německá státní tajná policie – gestapo (Geheime Staatspolizei). V Pardubicích mělo gestapo úřadovny v budově okresního úřadu (dnes budova magistrátu) a podobně tak v Hradci Králové byla další venkovská služebna gestapa. A právě jako vězení využívalo gestapo už zmíněnou Zemskou donucovací pracovnu. Celý název této neblahé instituce zněl: Geheime Staatspolizei – Polizeigefängnis – Pardubitz (Tajná státní policie – policejní věznice – Pardubice). Tolik tehdejší skutečnost.

Vyobrazený čtverečkový dopisní papír nese už shora uvedený název represivní německé instituce a další potřebné atributy pro dopisní papír používaný vězni. Tedy tam ještě bylo (a pouze německy) uvedeno: Jméno, cela. Posléze upozornění „Lebensmittel sowie Rauchwaren werden nicht angenommen...“ (Potraviny, jakož i kuřivo nebudou přijaty...) Bylo to jedno z běžných upozornění pro adresáty, aby vězňům neposílali věci, které jsou zakázány. Na uvedené ukázce je možné přečíst, že šlo o vězně jménem Beneš, který psal zřejmě manželce 28. 6. 194?. Psát se muselo pouze německy a dopisy byly cenzurovány. Parafa gestapáckého dohlížitele s datem 10. 7. je patrná nahoře. Z torza textu lze přečíst, že píše mj. „Má nejmilejší Maruško“ a dále pak lze soudit, že oznamuje, že čas běží rychle jako voda a že srdečně děkuje za dopis. Bylo by zajímavé znát, jestli někdo nevlastní něco podobného. Je možné předpokládat, že tyto dopisní papíry se mohly tisknout v některé pardubické tiskárně. Avšak v každém případě je to zajímavý doklad z válečné historie Pardubic dokumentující smutné a tragické okupační časy. Tyto je třeba si stále připomínat.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem