Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Kapitoly z dějin českého fašismu 38. část

obrázek k článku 18. listopadu 1938 byla pravicovými stranami v ČSR vytvořena t.zv. Strana národní jednoty (SNJ). S ní se hned 19. listopadu sloučila NOF, Rudolf Gajda se stal jedním z místopředsedů nové strany. Koncem roku 1938 podal pak Gajda na dr. Edvarda Beneše trestní oznámení s žádostí o jeho vydání Velkou Británií, kam emigroval. 28/ Jednou ze složek SNJ se stalo i bývalé Národní sjednocení (NS), jehož pardubický list ?Východ? přinesl na konci října a začátkem listopadu 1938 články poslance dr. Františka Novotného, bývalého činitele NOF.



V článku „Proč jste nás nenechali mluviti?“ (č. 41 – 42 z 24. 10. 1938 ) Novotný m.j. napsal: „Když jsem v těžce vydobytém, s tisícerými obětmi vybudovaném státě začal se poohlížet, jak se s hřivnou, osudem nám svěřenou, hospodaří, šel jsem mezi prostý venkovský lid (časté přednášky na schůzích NOF – pozn. J. K.) Žaloval jsem. Plakala všechna srdce. Sibiřský generál Gajda šel s námi a zástupy rostly. “Zaplať pán Bůh za fašismus“, řekl tehdy stříbrovlasý kmet – ve službách národa a vlasti zešedivělý dr. Karel Kramář. Už se zatahovala smyčka kol hrdla leckterého „spasitele“ národa. Nacionalismus nekompromisně tlačil se z přízemí srdcí ke slunci. Zelenali zlostí Stránští a Čapkové, strachem bledli Peroutkové a Nejedlí. Hodina súčtování se blížila. Muselo něco přijít.

A přišlo. (dále cenzurováno – pozn. J. K.) Pamatují se „spasitelé“ národa na prohlídky našich tichých domovů? Pamatují se všichni ti levičáčtí vůdcové, jak si oddychli, když viděli odvádět nacionalismus za mříže ? Pamatuje se p. Brath, dopisovatel „Českého slova“, jak se snažil před senátem Krajského soudu v Chrudimi stálým překrucováním pravdy získati mou hlavu pro své chlebodárce a jak mohl děkovati jen režimu, který já 19 let potíral, že neuvázl v nastražené kličce sám? Pamatují se čtenáři tohoto listu, jak se sadistickou rozkoší vrhali levičáčtí žurnalisté na každého, kdo (cenzurováno – pozn. J. K.) ...Národ... ocitá se na vrcholu Golgothy. Jen proto, že jste nás nenechali mluviti, když jsme vám vykládali o té nadtřídní, nadstavovské v pravdě národní demokracii, prosté jedů internacionálních -ismů.“ V č. 43 ze 4. listopadu 1938 vyšel další Novotného článek s příznačným názvem „Je třeba vzíti bič do ruky“. Článek ostře útočil

na levicové avantgardní umělce první republiky včetně Voskovce a Wericha („jak takoví V+W urážející na prknech divadla neomaleně cit českého člověka, div že nebyli realistickou pervezí prohlášeni za svaté“) a vyjadřoval obdiv

k Hitlerovi za potlačení projevů hudebního kubismu (zákaz foxtrotu, chimi a tanga) a Mussolinimu za jeho nenávist ke kubismu a impresionismu.

Odsoudil umění moderny včetně výpravy F. Kysely ke Smetanově „Prodané nevěstě“.Článek končil radikálně: „Jen si pěkně uvědommež realisticko-marxistickou převýchovu národa, která otravovala mozky a srdce česká rozkladem,

žurnalistikou, „učenými přednáškami, výchovou ve školách, tělocvičnách a pak přestane se diviti i takový „Obzor Chrudimska“, proč „Regime fascista“, přední italský list,... mluvil o „zkapounovatělém Sokolu“. Já i o tom Sokolu ještě jednou promluvím. Ne s despektem! Třebas že mne, bývalého funkcionáře sokolského, ve zněmčelém území za vlády Habsburků, sokolská klatba náčelníka Jelínka vyloučila v demokratické naší „svobodě“ pro mé fašistické názory z chrudimského Sokola, aby mohla přijati na mé místo vlastenecké židy. Tak, tak – na všecko i všecky dojde! Zapadne rudá záře, která osvětlovala gloriolu tak mnohých „osvoboditelů“ a vichr mrazivé skutečnosti rozptýlí neproniknutelnou clonu dýmu bengála, v němž by tak rádi se mnozí hrdinové ztratili v zákulisí, když dav je začíná vypískávat! Když jeden dostal kuráž vzíti do rukou bič (Hitler? – pozn. J. K.), snad se probudí i jiní vozkové, aby líné spřežení uvedli do pohybu.“

Tato silná slova jistě plně charakterizují svého autora 28a/ i dobu a atmosféru t.zv. druhé republiky. Z děr vylézali političtí hadi a štíři...



Poznámka:

28/ Klimek – Hofman, cit. dílo, s. 273.

28a/ MUDr. F. Novotný (nar. 18. 9. 1884 v Chrasti u Chrudimi) se po okupaci r. 1939 stal

náměstkem předsedy KV Národního souručenství. 14. května 1945 byl zatčen a 7. února

1946 odsouzen Národním soudem v Praze na 20 let vězení. Trest si odpykával v Plzni Na

Borech, kde pracoval na výrobě brašen. 4. března 1949 zemřel ve vězeňské nemocnici,

jeho ostatky byly 7. 3. t. r. pohřbeny v rodné Chrasti. Více o něm K. Řeháček, Internace

představitelů protektorátního režimu v městské trestnici na Borech po r. 1945, In: Mezi

Hradcem a Plzní (sborník in memoriam prof. PhDr. Z. Mackovi, CSc.), vyd. HÚ FHS

Univerzity H. Králové 2006, s. 154 – 162, o F. Novotném hl. s. 101.

Přílohy: kopie článků dr. F. Novotného („Východ” č. 41 – 42 a č. 43)

Pokračování


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem