Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Přátelství začínalo na jihu

obrázek k článku Náš seriál o partnerských městech Pardubic pokračuje dnes partnerem nejstarším - italským městem Rosignano Marittimo, kde smlouva o spolupráci byla podepsána už v roce 1964. Ta zpočátku měla výrazně politický charakter a byla zaměřena hlavně na mládež, jak svědčí i každoroční účast na „Táborech družby" financovaných Evropským společenstvím.
V posledním čase se styky zaměřily zvláště na oblast kulturně osvětovou a především sportovní. Krásy přímořského Rosignana poznaly desítky pardubických sportovců od gymnastek a běžců až po košíkáře.
Ke kulturním událostem družby patřila i návštěva čestného občana města Rosignana Marittima, slavného italského filmového herce Marcella Mastroianniho, který přijel do Pardubic na oslavu 20. výročí družby v červnu roku 1984.

Několik zajímavých informací o partnerském městě Rosignano Marittimo nám v rozhovoru poskytl bývalý starosta Pardubic JUDr. Milan Mikula.
Mezi městy, jejichž partnerské vztahy jste zděíil při svém nástupu na pardubickou radnici, bylo také italské Rosignano Marittimo. Můžete nám ho trochu přiblížit ze svého pohledu? Jedním slovem je to krásné město. Leží na západním pobřeží Itálie při Tyrhenském moři jižně od Livorna. Nejde vlastně ani o město, spíše o „souměstí", skupinu sedmi měst, z nichž tři jsou bezprostředně na pobřeží. Je to Castiglioncello, kouzelné místo piniových hájů, krásných vil a statků. Má asi 3 500 obyvatel, ale 35 hotelů a dobře udržované pláže. Mimo jiné osobnosti tady má své sídlo i známý italský filmový herec Marcello Mastroianni. Je to součást tak zvané „krajiny Etrusků" vyhledávané zahraničními turisty, kteří sem přijíždějí za svědky dávných kultur.
V pořadí druhým je pobřežní město Rosignano Solvay také s mořskými plážemi a nejrůznějšími zařízeními pro koupání. Jsou tu i výrony sopečných tutových polí z doby někdejšího vrásnění. Nejjižnější část Rosignana tvoří Vada, kde sice nalezneme také ještě mořské pláže, ale voda tady nese už značné množství nečistot z chemického průmyslu. Díváme-li se s vrchu s Rosignana Marittima, vidíme, že dole do moře vytékají úplně jiné odstíny barev než azurové, což výrazně kontrastuje zvláště večer při západu slunce. Z toho souměstí sedmi částí Rosignana jsme si zatím řekli o třech, které jsou ty další...? Další čtyři už nemají pláže, ale spíše vinohrady na stráních zvolna se zvyšujícího podhůří Apenin. Vedle samotného Rosignana Marittima těmi dalšími jsou na severu Gabbro a Nibbiaia a uprostřed Castel nuovo della Misericordia, což v překladu znamená Nový klášter milosrdenství. Ve vesnických domech obklopených vinicemi tady bývaly kdysi řádové sestry. Ty zde dnes už nepůsobí a celý tříetážový komplex v krásné subtropické zahradě je majetkem rosignanské radnice. Občas zde ubytují i některé z oficiálních hostů, ale také třeba i herce, zpěváky, tanečníky či sportovce z družebních měst. Spal jste tam sám také někdy...?
Já osobně jsem měl možnost se do této části Rosignana podívat až v září roku 1991 jako vedoucí autokarového zájezdu pardubické oblastní organizace Akademie Jana Ámose Komenského. To bylo už v době, kdy jsem na radnici nepůsobil. Náš zájezd reagoval na opakované pozvání starosty Simoncinniho, který měl zájem o rozšíření styků i na kulturně osvětové půdě...
A jak to bylo s vaší spoluprací s Rosignanem v době, kdy jste ještě starostou byl..? I Začalo to hned potom, jak jsem přišel na radnici, tedy na jaře 1990. Přijížděla k nám řada návštěv, často zcela neoficielních. Kdo měl cestu do Československa a zastavil se na doporučení rosignanské radnice, byl přijat. Celé řadě návštěv jsme tady pomáhali navázat kontakt s hledanými partnery na školách, kulturních zařízeních i ve sportovních oddílech. Takovým hlavním bodem spolupráce v době mého působení na radnici byla v roce 1990 zářijová návštěva šestičlenné oficielní delegace města Rosignana v Pardubicích. V čele delegace byl nově zvolený starosta Francesco Simoncinni, který nás potom za rok přijal doma při autokarovém zájezdu Akademie.
Jako obvykle měla také italská delegace u nás bohatý program. Po prohlídce městské památkové rezervace, Zámečku i nových čtvrtí města, zúčastnili se hosté jak koncertu v Domě hudby, tak v neděli 16.září potom finále mistrovství světa plochodrážních družstev ve Svítkově. V rámci návštěvy jsme v Pardubicích přivítali štafetu rosignanských běžců. V říjnu pak odjela do Rosignana z Pardubic výprava našich sportovců. Za radnici se zájezdu zúčastnil můj zástupce, náměstek ing. Zdeněk Sýkora. Součástí tamního programu byl i mnohonárodnostní „Běh přátelství". Při návštěvě došlo k upevnění přátelských styků doslova mnohostranně, zvláště mezi sportovci. Rosignano má totiž těch partnerských měst na severu, západě i východě Evropy celou řadu.
Po volbách byli činitelé pardubické radnice pozváni do Rosignana na jaro 1991 na první návštěvu představitelů nově zvoleného magistrátu. Ovšem o tom já už detaily neznám." Myslím, že ani pro nás ty další detaily, kdy tam byl pan dr. Stránský či paní ing. Demlová, nejsou už tak aktuelní. My jsme chtěli čtenářům našich .Zpráv" partnerské město Rosignano Marittimo jen trochu přiblížit. To se nám snad s Vaší pomocí zčásti podařilo. Děkuji Vám za rozhovor.
My se ještě krátce vrátíme k jedné z největších událostí této družby, jakou Pardubice zažily, když na 20. výročí jejího trvání přijel k nám z Rosignana v červnu 1984 i čestný občan tohoto města, nepopulárnější herec italského filmu - Marcello Mastroianni. Díky členu redakční rady „Zpráv" Miroslavu Hanušovi o této události ještě dnes něco víme a máme z ní i obrázek. M. Hanuš byl totiž tenkrát místopředsedou pardubického filmového klubu a vzácného hosta doprovázel.
Součástí programu návštěvy devítičlenné italské delegace, v čele se starostou Guiseppe Denessinou, byl i „Týden italského filmu", zahajovaný ve zbrusu nové Kinokavárně v sídlišti Karla IV.. To ovšem nebylo jediné kino, kde festival probíhal, v Jasu například byl uveden snímek Ettora Scoly „Zvláštní den" oceněný „Oscarem" americké Akademie filmových věd a umění. Kromě autogramiády se v kině konala i beseda členů výboru Pardubického filmového klubu s tímto velkým hercem. Zodpověděl řadu dotazů nejen o spolupráci s režiséry jako byl F. Fellini, L. Visconti, E. Scola či M. Antonioni, hovořil o své touze vrátit se na divadelní prkna a vzpomínal na své velké filmové partnerky, jako byla S. Lorenová, C. Deneuveová či S. Signoretová.
Návštěva M. Mastroianniho v Pardubicích v roce 1984 byla velkým zážitkem nejen pro přátele italského filmu. Řekl prý tenkrát, že v rámci družby obou měst to jistě není jeho návštěva poslední. Nechrne se tedy překvapit.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem