Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

MATYÁŠ LEVHARTICKÝ Z LEVHARTIC

obrázek k článku 14. července 1562 obdržel královéhradecký měšťan Matyáš a jeho příbuzní bratři Ondřej a Václav Hlaváčové od císaře Ferdinanda I. erb a predikát „z Levhartic“. Jejich předkem byl Pavel Hlaváč, který se v roce 1532 zúčastnil vojenské výpravy do Uher jako proviantmistr. Oba bratři působili v městské radě, Ondřej byl v letech 1563 až 1567 hradeckým primasem. Zatímco Václav zemřel bez potomků, po Ondřejovi zůstal syn Adam, radní písař a od roku 1578 člen hradecké městské rady. Adam zemřel roku 1589 a jeho syn Pavel byl posledním mužským představitelem Hlaváčů z Levhartic. Majetek (dům čp. 61 nedaleko děkanství v Hradci Králové) přešel na jeho sestru Dorotu, provdanou Růžovskou z Růžova.

Matyáš Levhartický

z Levhartic koupil v roce 1554 za 500 kop míšeňských v Pardubicích dům na Pernštýnském náměstí (čp. 9, tzv. Pernštýnská apatyka) a s manželkou Magdalenou z Veitmile, vdovou po Jiřím Nemošickém z Kunětic, vyženil dům v Karlově ulici (čp. 41 a 42, tzv. Karlův dvůr). Na pardubickém panství zastával místo důchodního písaře, což byla poměrně důležitá pozice, protože měl přehled o všech příjmech panství a měl na starost úhradu výdajů. Do funkce nastoupil ještě za éry Pernštejnů   a zastával ji až do roku 1567, kdy byl odvolán poté, co bylo zjištěno, že v pokladně chybí poměrně velké množství peněz. Ze stejného důvodu byl později (v roce 1572) odvolán             i sirotčí písař Šimon Bumbal. Když Matyáš v roce 1569 zemřel, povinnost splatit odcizenou částku přešla na vdovu Magdalenu, které byl posléze (1571) zabaven dům a všechny cennosti po manželovi.

Matyáš byl pohřben v kostele sv. Jana Křtitele, jeho mramorová náhrobní deska byla při výměně kostelní dlažby roku 1881 vyjmuta z podlahy a v roce 1903 umístěna na vnější straně zdi, kde zůstala až do devadesátých let, kdy byla přenesena do lapidária městského muzea. Deska je poměrně dobře zachovalá a kromě nápisu, který je umístěn po jejím obvodu a v horní třetině plochy, ji zdobí znak Levhartických z Levhartic. Ten tvoří napříč rozdělený renesanční štít s levhartem, který má na krku obojek, kolčí přilba s přikryvadly a točenicí        a rostoucí levhart v klenotu. Podle privilegia z roku 1562 je štít v horní části červený a v dolní stříbrný, levhart je opačných barev a obojek není zmíněn. Místy poškozený nápis je vyveden v novogotickém písmu a oznamuje, že: Letha panie 1569 polozeno Tuto gest tielo Urozeného pana Matyasse Lewharticzkeho z Lewharticz [...] pisarzia Duchodniho panstwy Pardubskeho W ponde[...] przed Swatkem Boziho Rodienie [...] Swug ziwot gest dokonal Panbuh racz dussie geho milostiw beyty (pozn.: 25. prosinec připadl v roce 1569 na neděli, zemřel tedy 19. prosince).

Poznámka: V pardubickém archivu je ve složce Archiv města Sezemice uložena listina napsaná v Pardubicích 26. prosince 1566, ke které je přitištěna kulatá pečeť o průměru 27 mm s výše popsaným znakem Matyáše Levhartického. V listině je také jeho podpis v podobě Matyass Lewharticky z Lewharticz.

 

Literatura

Antonín Rybička: Královéhradecké rodiny erbovní, Praha 1873

Josef Sakař: Dějiny Pardubic II a IV, Pardubice 1924 a 1928

Augustin Sedláček: Českomoravská heraldika II, Praha 1925

Tomáš Šimek: Správa pardubického komorního velkostatku v předbělohorském období, Východočeský sborník historický, Pardubice 1991


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem