Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Lékařská falkulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové

obrázek k článku V listopadu 1995 si sousední Hradec Králové připomenul 50. výročí založení lékařské fakulty ve městě. K tomuto výročí vydala fakulta velice dobře sepsanou publikaci, na jejímž zhotovení se podílel kolektiv autorů. Protože jsem dlouhá léta pracoval ve zdravotnictví a navíc se rád věnuji historii, pak jsem v obsahu našel hodně pozoruhodných skutečností. Pro čtenáře Zpráv bude jistě užitečné připomenout některé záležitosti týkající se Pardubic a okolí, které souvisejí s hradeckou lékařskou fakultou.
Práce prof. dr. H. Stefana , CSc. shrnula desítky významných rodáků z Východních Čech, Kteří byli pedagogy a lékaři. Prof. dr. Bohuslav Polák (1886 - 1955) se narodil v Pardubicích. Zde si dovolím odbočit a dodávám, že když jsem v 50. letech studoval farmacii v Brně, tak jsem se se jménem prof. Poláka setkával. Bylo to na farmakologickém ústavu prof. J. Štefla, který právě tohoto dosud tehdy žijícího nestora farmakologie nejednou vzpomínal. Prof. Polák byl habilitován z farmakologie v roce 1920 na pražské lékařské fakultě. V temže roce byl jmenován profesorem a stal se přednostou farmakologického ústavu lékařské fakulty v Bratislavě. Tam přednášel až do roku 1938 a poté přešel do Prahy - diplomaticky řečeno... Tam s výjimkou doby, po kterou okupanti vysoké školy uzavřeli, působil až do doby svého skonu. Jako farmakolog se zabýval křečovými jedy, strychninem a pod., napsal také učebnici farmakologie. Jeho osobnost a skutečnost, že se v Pardubicích narodil, by jistě stála za důkladnější pozornost.
Zakladatelem české hygienické školy se stal prof. dr. Gustav Kabrhel (1857 - 1939), který se narodil v Dražkovicích. Od roku 1897 až do roku 1927 zastával funkci přednosty hygienického ústavu lék. fakulty v Praze. Celkem 3x byl zvolen děkanem lékařské fakulty. Vydal první českou učebnici hygieny Zdravověda (1922) a zabýval se hlavně hygienou vody. Prof. Jiří Diviš (1886 - 1959) se narodil v Přelouči. Byl žákem prof. Rudolfa Jedličky a později byl zakladatelem hrudní chirurgie u nás.
Konečně z Litětin pocházel Stanislav Tobiášek (1874 - 1931). Byl žákem slavného prof. Kukuly a stal se profesorem a přednostou ortopedické kliniky v Praze, která zahájila v roce 1928.
Jmenovaní pedagogové se také nemalou měrou podíleli na vzniku a budování lékařské fakulty Karhvy univerzity v Praze po roce 1919, např. prof. Kabrhel. Podobně prof. B. Polák se zasloužil tím, že vybudoval v Bratislavě farmakologický ústav tamní lékařské fakulty. Při této příležitosti nelze nepřipomenout skutečnost, která nebyla v Pardubicích známa a nevědělo se prakticky o ní. Po dobu 13 let byl v Pardubicích IV. ročník studentů stomatologie. Pardubice tehdy také studentům zajistily dobré ubytování ve městě. Výuku zajišťovali pod vedení kateder primáři oddělení v Pardubicích. Byli zde i dva asistenti z fakulty. Ve zprávě prof. L Sazamy DrSc se hovoří o prim. dr. Zd. Boučkovi, dr. M. Plihalovi, dr. J. Kratochvílovi a dalších. Sdělení končí tím, že při zrušeni výuky z jemu neznámých důvodů se na zmíněné pracovníky pozapomnělo, jak to mnohdy bývá nedobrým zvykem.
Není možné nevzpomenout prof. dr. J. Řehoře. Ten na fakultu přišel z interního oddělení pardubické nemocnice v roce 1955. To mu už bylo 60 let a býval žákem slavných profesorů Thomayera a Pelnáře. Jak se píše, patřil k internistům, kteří ještě ovládali obor v celé své šíři. Byl výtečným diagnostikem a orientoval se i v nejmodernějších fyzikálních vyšetřovacích metodách. Byl i vynikajícím organizátorem. Jediný negativní rys jeho postavení spočívaí v tom, že se stal přednostou až ve vyšším věku. I tak zářil na hvězdném nebi hradecké fakulty jako nová stálice, jak se v knize uvádí.
V současné době mj. působí na fakultě jako proděkan pro rozvoj doc. dr. Ivo Šteiner, CSc, který býval dlouhá léta přednostou patologického oddělení pardubické nemocnice. Pochopitelně se dají nalézt i další příklady, které ukazují na sepětí pardubických lékařů s hradeckou fakultou. Avšak i tento skromný výčet umožňuje si udělat představu.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem