Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Nový areál Fakulty chemicko-technologické v univerzitním kampusu

obrázek k článku V říjnu 2009 zahajuje nejstarší fakulta Univerzity Pardubice svůj jubilejní 60. akademický rok, a to zcela v novém areálu, který vyrostl v srdci univerzitního kampusu. Po šedesáti letech tak získává nejstarší a na vědecko-výzkumné výstupy nejproduktivnější fakulta univerzity – Fakulta chemicko-technologická – moderní areál pro výuku svých 1 800 vysokoškolských studentů a vědecko-výzkumnou činnost v oblasti chemických, chemicko-technologických, biochemických a biotechnologických disciplín.
Naplňuje se tak nejvýznamnější a největší investiční záměr Univerzity Pardubice v celé historii vysokého školství v Pardubicích, která sahá až do počátku padesátých let minulého století.
Nový areál Fakulty chemicko-technologické se stává dominantní součástí budovaného uceleného univerzitního kampusu v městské části II Pardubicích – Polabinách.

Svým rozsahem patří v současné době mezi největší stavební realizace v resortu vysokých škol v České republice. Vzhledem k charakteru vysokoškolského pracoviště zaměřeného na chemické a biochemické disciplíny patří rovněž do kategorie technologicky nejsložitějších staveb, které se v posledních desetiletích v rámci vědecko-výzkumných a vzdělávacích institucí v českých zemích budovaly.
Celá stavba, dokončená v listopadu 2008, se skládá z areálu vlastní Fakulty chemicko-technologické (tří objektů soustředěných kolem akademického náměstí ve Studentské ulici) a tělovýchovných zařízení (v jihovýchodním cípu kampusu v Kunětické ulici), které hlavní stavbě fakulty předcházely. autoři architektonického návrhu:
Ing. arch. Tomáš Pilař a akad. arch. Ladislav Kuba, Brno Spoluautoři návrhu:
Jan Tichota (Polička), Radka Drábková (Brno), Lenka Počtová (Brno), Vít Košťál (Brno), Martin Klimecký (Brno)
– včetně dokumentace pro povolení stavby a dokumentace pro výběr zhotovitele zhotovitel stavby:
„Sdružení UPCE“ ustavené pro tuto investiční akci společnostmi:
Metrostav, a. s. se sídlem Praha 8, Koželužská 2246
VCES, a. s. se sídlem Praha 9, Na Harfě 246/3
UNISTAV, a. s. se sídlem Brno, Příkop 6
– vlastní realizace stavebních prací včetně realizační projektové dokumentace, kterou zpracoval PPP, spol. s r. o. Pardubice

zahájení:
1. 10. 2005 (stavba tělovýchovných zařízení)
Dokončení:
24. 10. 2006 – tělovýchovná zařízení
15. 11. 2008 – Fakulta chemicko-technologická

V červnu 2009 získala stavba hlavní cenu v prestižní architektonické soutěži Grand Prix 2009.
V srpnu 2001 vypsala Univerzita Pardubice veřejnou soutěž na zpracování urbanistického a architektonického záměru. V listopadu 2001 pak odborná porota, složená z osmi architektů a dvou zástupců univerzity, hodnotila 26 podaných soutěžních návrhů. Vítězným se stal návrh Ing. arch. Tomáše Pilaře a akad. arch. Ladislava Kuby z Brna.
V letech 2002 – 2005 byla vypracována projektová dokumentace a v dubnu 2005 byl na MŠMT podle ní zaregistrován stavební záměr univerzity (úprava původního stavebního záměru z roku 2001), na něž navázalo vyhlášení řízení na výběr zhotovitele stavby. V září 2005 byla uzavřena smlouva o dílo na provedení stavby mezi Univerzitou Pardubice a sdružením UPCE společností Metrostav, a. s. Praha, VCES, a. s. Praha a UNISTAV, a. s. Brno.
První část stavby – výstavba tělovýchovných zařízení univerzity – byla zahájena 1. října 2005. Tato část byla dokončena a předána do užívání v listopadu 2006. Na ni navázala druhá, hlavní část – výstavba areálu Fakulty chemickotechnologické, stavby 1. – 3., dokončená 15. listopadu 2008.
Celkové stavební investice (tj. fakulty včetně tělovýchovných zařízení) přesahují 1,3 miliardy korun (včetně DPH).

Investiční náklady akce:
tělovýchovná zařízení 146 mil. Kč
Fakulta chemicko-technologická 1 186 mil. Kč
CELKEM 1 332 mil. Kč včetně DPH
Kolaudační šetření bylo ukončeno k 28. listopadu 2008, na ně navázalo odstraňování některých kolaudačních nedostatků, které však nemělo charakter závad, které by ovlivnily užívání stavby. V letním semestru 2009 byla v areálu zahájena výuka a jednotlivá pracoviště fakulty se postupně začala stěhovat do nového působiště.
Budovy Fakulty chemicko-technologické splňují veškeré požadavky na moderní vysokoškolské prostředí a poskytují kvalitní laboratorní zázemí, které vyhovuje rovněž těm nejnáročnějším požadavkům na bezpečnost práce v chemických laboratořích, jakož i technologicky vyspělé prostředí pro špičková zařízení pro vědecko-výzkumnou činnost.
Komplex je tvořen třemi budovami soustředěnými kolem akademického náměstí, které jsou vzájemně propojeny na úrovni 2. nadzemního podlaží do jednoho celku.
Budova nesoucí označení HB, nacházející se na straně ulice Hradecké, se skládá ze 4 objektů (dvou čtyř- a dvou pětipodlažních), budova HC u ulice K Cihelně obsahuje 3 pětipodlažní objekty a uprostřed se nachází dvoupodlažní budova HA. Pod všemi objekty probíhá vzájemně propojený instalační koridor s technickým zázemím budov včetně strojoven vzduchotechniky, ústředního topení apod. Budovy HB a HC obsahují komplexní prostory pro vzdělávací a vědeckovýzkumné činnosti kateder a ústavů. Nacházejí se v nich speciální laboratoře a pracoviště kateder a ústavů chemického a environmentálního inženýrství, biologických a biochemických věd, analytické chemie, fyzikální chemie, obecné a anorganické chemie, organické chemie a technologie a chemie a technologie makromolekulárních látek.
V budově HB se v nejvyšším podlaží nachází i biologická laboratoř se zvýšenou úrovní zabezpečení BSL-3 (tzv. hygienickou smyčkou).
Ve spojovací budově HA (dvoupodlažní), která je hlavním vstupem do areálu, se v 1. NP nacházejí děkanát a jeho administrativní útvary, bufet, obslužné útvary fakulty a další zázemí (sklady apod.) včetně energetického centra (trafostanice, hlavní elektrorozvodna, strojovna vzduchotechniky a chlazení, náhradní zdroj elektřiny). V prostorném vestibulu 2. NP se nachází recepce a společné výukové prostory - posluchárny, seminární učebny a počítačové místnosti. V celém areálu je vybudováno 168 laboratoří se špičkovým technickým a technologickým vybavením, 24 učeben včetně počítačových, 4 velké posluchárny, byly vytvořeny sociální, technické a prostorové podmínky pro fakultní útvary a jejich pracovníky a pro pobyt studentů.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem