Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Projev PhDr. J. Kotkya, PhD. 7.10.2010 v lesoparku J. Potůčka

obrázek k článku Dámy a pánové,
Dovolte mi, abych stručně připomněl historii místa, na němž stojíme a jež MO VII. nechal znovu pietně upravit. 2. července 1942 zde skončil život mladého muže, radisty SILVER A Jiřího Potůčka-Tolara. Bohužel se tak stalo rukou protektorátního četníka Karla Půlpána, kterému bylo poté z rozkazu Zemského četnického velitelství v Praze uděleno za „Chrabré a odhodlané jednání při zneškodnění nepřátelského padákového agenta, pro Říši velmi nebezpečného zločince“ zvláštní pochvalné uznání a finanční odměna 30 tisíc K. V čem spočívala Půlpánova „chrabrost“? Překvapil zde J. Potůčka spícího a využil tohoto momentu k tomu, aby radistu SILVER A chladnokrevně zastřelil.

Již v neděli 14. července 1946 nechala místní odbočka Svazu národní revoluce v Pardubicích zbudovat na tomto místě důstojný pomník ze žuly z Vaškova lomu v Ležákách s pamětním nápisem připomínajícím, že Jiří Potůček „toto místo posvětil svou krví, zde položil život na oltář vlasti velký idealista a bojovník za práva českého lidu, první český parašutista bojující v rámci západních spojeneckých armád, který seskočil roku 1941 nad svou vlastí, aby se zbraní v ruce bojoval za její osvobození“. Odhalení pomníku tehdy proběhlo za osobní účasti Potůčkovy matky, jež si vyžádala – jak dokládá dobový článek novináře Josefa Pilňáčka – hlínu z tohoto místa, aby ji uložila do hrobu svého manžela Viléma Potůčka ve Vranově u Rokycan. Zazněla tu tenkrát báseň Stanislava Všetečky „Mrtvému hrdinovi“ a slavnostní projev tehdejšího ministra průmyslu Bohumila Laušmana, jenž v době svého londýnského exilu poskytl SILVERU A záchytné adresy na Chrudimsko, odkud pocházel.
Přišla však neblahá 50. léta a komunistickému režimu se znelíbil nápis na zdejším pomníku připomínající Potůčkovu příslušnost k západnímu odboji, který byl tehdy dehonestován Ťopkovým pamfletem „Údolí výstrahy“. Vzhledem k tomu, že Jiří Potůček byl opět hodnocen jako „padákový agent“ (je příznačné, že KSČ převzala původní nacistickou terminologii), byl původní nápis na zdejším pomníku nepietně rozřezán na proužky a později nahrazen deskou z černé žuly s dnešním nápisem o „jednom z prvních českých parašutistů“. Bohumil Laušman byl po své emigraci unesen roku 1953 z Rakouska StB a bez soudního procesu vězněn ceých 10 let až do své dodnes nevyjasněné smrti roku 1963. Jeho pohřeb v pardubickém krematoriu byl záměrně utajen před veřejností. Tak se účelově falšovaly dějiny… Toto místo je toho také konkrétním dokladem. Proto jsem velmi rád, že MO Pardubice VII. věnoval tak vysokou finanční částku na novou úpravu místa a nechal pořídit informační tabule, na jejichž textové části jsem měl tu čest se spolupodílet s kolegou Mgr. Jiřím Štěpánkem. Za tento čin je třeba poděkovat, protože nově upravený prostor poslouží i k očištění historické paměti. Toto místo nám bude totiž stále připomínat, že člověk není a nikdy nebude pánem dějin. Postůjme tu tedy nejen s hlubokou pokorou i úctou k odkazu J. Potůčka a jeho kolegů, ale i s omluvou za dobová znesvěcení tohoto pietního místa. Věřím, že nová relaxační podoba tohoto lesoparku přispěje i k pomyslnému generačnímu předávání štafety paměti směrem k nejmladší generaci, jež si sem přijde hrát a sportovat.
Věčná čest a sláva všem bojovníkům za svobodu, nejcennější hodnotu 20. století, všem, jejichž jména i životní osudy zde připomínám!

Celé číslo možnou zakoupit také v E-shopu Klubu přátel Pardubicka za 30 Kč.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem