Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Vinice 2010

obrázek k článku V sobotu 11. září 2010 uspořádal Klub přátel Pardubicka jednu zajímavou akci. Jejím cílem bylo připomenout Pardubákům, jak zajímavá a současně i pozapomenutá zákoutí se nacházejí na území města. Dnešní park Vinice byl před sto a více lety hojně vyhledávanou lokalitou zejména pro nedělní odpolední výlety. Návštěvníci akce se dozvěděli mnohé zajímavosti o historii tohoto místa rozkládajícího se podél pravého břehu Chrudimky. Opukový vrch Vinice je jediné vyvýšené místo na území města, jehož součástí jsou Pardubičky se svým archeologickým nalezištěm, kde se začala psát historie Pardubic. Dnešní Vinice dostala své pojmenování v době Viléma z Pernštejna, který zde na stráni nad tokem Chrudimky zakládal pěstování vinné révy. Vinice zde však vydržely pouze do třicetileté války. Pojmenování lokality však přetrvalo až do dnešních dní.
V minulosti však nebyl tento vrch tak hustě porostlý vegetací, jako je tomu dnes. Proto nabízel zajímavé výhledy na panorama města, které získalo na atraktivitě poté, co největší dominanty města Zelenou bránu a zámeckou věž doplnila v roce 1845 zbudovaná Olomoucko-pražská železniční trať. Roku 1843 byla na vrcholu Vinice postavena výletní restaurace, stávala zde sportovní střelnice, v roce 1907 zde byla zbudována vodárenská věž.

Vinice se stala natolik oblíbeným výletním místem, že sem v neděli odpoledne plula od staré reálky výletní loď Monitor. Svezení přišlo na dva krejcary. Původně spojoval oba břehy Chrudimky v místech Vinice přívoz. Spolu s regulací řeky zde byl v roce 1910 postaven dřevěný most. Současně s regulací Chrudimky byly prováděny také parkové úpravy okolí řeky a tak se do roku 1910 datuje také vznik parku Vinice.
Postupně tak zmizela výletní restaurace, vodárenská věž se dnes nachází v areálu nemocnice, vzrostlá vegetace brání v panoramatických výhledech na město. Na druhou stranu však parková úprava nabízí zeleň a spolu s jezírkem i klid a pohodu k odpočinku.
O přírodních zajímavostech parku informoval návštěvníky akce Vinice 2010 botanik Vítězslav Haupt. Z jeho výkladu se návštěvníci například dozvěděli více o jírovcích či jerlínu japonském, který je hodně podobný akátu. „Rozdíl mezi nimi je hlavně v tom, že jerlín nemá na rozdíl od akátu trny. Čtyři jerlíny rostou třeba na Wernerově nábřeží v Pardubicích,“ prozradil Haupt. V nadcházejícím podzimním čase přišla mnohým vhod také informace o tom, ze kterých druhů lip je dobré vařit čaj: „Pokud budete sbírat květy na čaj, tak z lip našich – tedy srdčité nebo velkolisté. Existují také ameriské druhy lip, ale z těch není ten čaj dobrý.“ Překvapením pro mnohé pak byla také informace, že červené bobule tisu je možné sníst, mají dokonce příjemnou sladkou chuť: „Ty červené kuličky se mohou sníst, ale musí se vyplivnout pecka. Všechno na tisu je jedovaté kromě toho červeného obalu semínka,“ upozornil Haupt.
Poté se návštěvníci seznámili s vojenskými úzkorozchodnými drážkami, které v minulosti procházely i lokalitou Vinice. Když totiž v roce 1919 vznikl v Pardubicích železniční pluk, působil původně v prostorách někdejší válečné nemocnice Karanténa. Postupně si však vybudoval cvičiště na břehu Chrudimky a přímo přes tok řeky pak bylo zbudováno několik mostních pilířů, přes které se tyčilo hned několik cvičných mostů. Součástí byl také na Chrudimce pod Vinicí postavený jez a následně vojenská plovárna.
Zbytky jezu si spolu s jedním mostním pilířem mohli návštěvníci akce také prohlédnout. Jak se posléze od starosty ÚMO Pardubice 4 ing. Petra Heřmanského dozvěděli, záměrem městské části Pardubice 4 je postupné rozšíření parku Vinice jižním směrem a využití i tohoto mostního pilíře pro lávku propojující oba dva břehy Chrudimky.
Na závěr se pořadatelé shodli, že jejich snahou bude, aby se podobná akce, mohla opakovat opět v příštím roce.

Celé číslo možnou zakoupit také v E-shopu Klubu přátel Pardubicka za 30 Kč.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem