Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Památné stromy na Pardubicku

obrázek k článku 2. Topoly
Další charakteristickou dřevinou Polabí je topol černý, který byl vedle dubů součástí porostů lužních lesů v nivě Labe. Topol je rychle rostoucí dřevina, která dosáhne maxima svého vzrůstu poměrně brzy (kolem 80 let věku) a poté začíná odumírat. Na Pardubicku jsou zařazeny mezi památné stromy dva topoly černé: Topol černý na severním břehu starého labského ramene u Hrobic naproti Dřítči. Jedná se o mohutný strom o obvodu 600 cm, který je na vrcholu svého vývoje, (obr. 9.) Topol černý v Pardubicích u starého ramene mezi Labem a sídlištěm Polabiny. Obvod kmene tohoto stromu je 570 cm. Strom je již za svým zenitem a pomalu začíná prosýchat,
3. Lípy (Lípa srdčitá, lípa velkolistá) Lípy nejsou pro lesní porosty Pardubicka charakteristické, třebaže se zde v omezené míře přirozeně vyskytují jako příměs v lužních lesích. Mnohem častěji však byly uměle vysazovány v obcích při různých příležitostech (stromy republiky) nebo u kapliček a křížků. Mnohé z těchto stromů se jako mohutné exempláře zachovaly dodnes. Podle datování stavby nebo události, k níž byly vysazeny, můžeme také poměrně dosti přesně odhadnout věk. Lípa velkolistá („strom republiky") byla vysazena v roce 1918 na návsi v Dubanech. Přes svůj poměrně nízký věk se jedná již o mohutný strom o obvodu kmene 365 cm, což svědčí o příznivých růstových podmínkách,
Lípa velkolistá (2 ks) v Dubanech § bývalé hospody u pomníčku z roku 1829. Byly zřejmě vysazeny zároveň se stavbou pomníčku a jsou tedy asi 160 let staré. Obvod kmene je 330 a 400 cm, silnější lípa má dutý kmen.
Lípa srdčitá na fotbalovém hřišti v Pardubickách o obvodu kmene 350 cm je součástí parkových úprav hřiště,

Jilmy
Jilm vaz a jilm habrolistý jako součást lužních porostů býval na Pardubicku poměrně hojný a dorůstal pravidelně i úctyhodných rozměrů. Houbová choroba I grafioza -, která se ve 20. století rozšířila po Evropě, postupně vyhubila jilmy i u nás, takže větší exempláře jsou dnes již výjimkou. Na Pardubicku je v současné době chráněn jeden jilm vaz, další je k ochraně navržen.
Jilm vaz - roste v Pardubicích v zahrádkářské kolonii Labské Kouty za koupalištěm. Zůstal zde jako jediný velký jilm z břehového porostu Labe, ostatní během posledních 10 let uhynuly na grafiozu. Strom má pravidelnou korunu, obvod kmene 315 cm a zatím je zdravý,
Exotické dřeviny
Jako památné lze vyhlásit i stromy u nás nepůvodní (exotické), které jsou zajímavé svým vzrůstem nebo velikostí. Takové stromy se vyskytují obvykle v parcích nebo v městských výsadbách. Na Pardubicku byly takto vyhlášeny za památné dva druhy exotických dřevin - jinan dvoulaločný a jerlín japonský.
Jinan dvoulaločný
Je vývojově velmi zajímavou dřevinou, neboť patří mezi nahosemenné, podobně jako naše jehličnany, avšak jeho listy jsou ploché a nahá semena obalená dužnatým míškem připomínají peckovici. Stromy jsou dvoudomé, tj. mají samčí a samicí jedince. Obyvatelé Pardubic tento druh dřeviny jistě znají z Tyršových sadů, kde roste za sochou Rudoarmějce. Zmíněný chráněný exemplář roste v Ostřešanech, v Bláhově ulici u.čp. 1 a dosahuje u tohoto druhu nebývalé mohutnosti v kmeni (obvod 220 cm),
Jerlín japonský
Skupina 4 jerlínů japonských roste na Wernerově nábřeží za budovou magistrátu v Pardubicích. Jsou chráněny pro mohutný vzrůst, u tohoto druhu nebývalý (největší strom má obvod 210 cm). Jerlín japonský pochází z Japonska, vzhledem se podobá akátu a je nápadný tím, že kvete velmi pozdě, až v srpnu, hrozny žlutavých květů.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem