Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
09.12.2020 18:00

Regulace řeky Labe na Pardubicku v první polovině dvacátého století

Přednáška T. Jandy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Odhalení památníku na židovském hřbitově v Holicích

obrázek k článku Dne 9. září 2012 se na židovském hřbitově v Holicích konalo slavnostní odhalení památníku k připomínce 76 židů z Holic, Bělečka, Býště a Vysokého Chvojna, kteří zahynuli během 2. světové války. Většina z nich byla před 70 lety deportována do koncentračních a vyhlazovacích táborů, další byli popraveni, spáchali sebevraždu nebo zemřeli za holického odboje v květnu 1945. V Osvětimi bylo umučeno 54 našich spoluobčanů z Holicka, v Terezíně, Mauthausenu, Sobiboru, Izbici a ghettu Lodž pak dalších 15. Nejstaršímu z nich Jindřichu Popperovi bylo 83 let, nejmladší Gabi Freiové bylo pouhých jedenáct let, když byla donucena vstoupit do plynové komory v Osvětimi.
Osudy Židů z Holicka byly zmapovány před třemi lety v knize „Hrst vzpomínek… Židovské rodiny z Holicka“ autorek Hany Faltysové a Lenky Šindelářové. Zejména zásluhou Hany Faltysové mají dnes Holice navíc i důstojné místo k připomínce svých někdejších obyvatel v podobě památníku, který vytvořili v kamenosochařství Pleskot v Heřmanově Městci a darovali ho holičtí pamětníci Hana Sternlichová-Neumannová z Izraele a sourozenci Martin, Tomáš a Doris Roubíčkovi z Argentiny. Slavnostní odhalení pomníku se zúčastnilo okolo 100 lidí a byla to akce nadmíru vydařená. Program zahájil starosta města Holic Ladislav Effenberk, poté následovaly krátké projevy předsedy Židovské obce Praha Františka Bányaie, holického rodáka, herce a režiséra Jana Kačera, organizátorek Hany Faltysové a Lenky Šindelářové, přičemž pár slov pronesly i přeživší holocaustu Hana Sternlichová-Neumannová a Eva Pytelová-Beerová. O kulturní vložku se postaraly Svatomartinský sbor z Holic zpěvem hebrejských písní a studentky holického gymnázia recitací básně Jiřího Ortena za doprovodu flétny a houslí.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem