Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
25.07.2021 07:15

Domácí dráha Bažov

Újezd u Chocně – Smetana – Kostelec nad Orlicí. Délka trasy 13 km. Odjezd v 7:17 vlakem ČD z hl.n., návrat 16:34 (15:34) h ČD. Vedoucí: P. Kožený.

Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

15.08.2021 07:25

Stolová hora Ostaš

Police n. Met. – Velké Petrovice – Maršov n.Met. – Žďár n.Met. – Ostaš-okruh-skalní bludiště a vyhlídky – Česká Metuje. Délka trasy 12 km. Odjezd v 7:28 vlakem ČD z Pardubic hl.n., návrat 18:34 hod. (16:34 h.) vlakem ČD. Vedoucí: Z. Řehák.

Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

21.08.2021 14:00

Komentovaná prohlídka zámeckého parku ve Slatiňanech

Průvodcem bude dendrolog V. Haupt. Sraz před slatiňanským zámkem. Doporučená doprava osobním vlakem z Pardubic hl.n. s odjezdem ve 12:45 h. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

22.08.2021 07:50

NS Stezka Markomanů a pohřebiště Pičhora

Žabonosy – Plaňany – Vrbčany – Chotusice – Pečky. Délka trasy 13 km (lze zkrátit). Odjezd v 7:52 vlakem ČD z hl.n., návrat 15:58 h ČD. Vedoucí: O.Svobodová.

Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

29.08.2021 08:45

Zřícenina Rabštejnek

Chrudim – Rabštejnek – Slatiňany. Délka trasy 12 km. Odjezd v 8:47 vlakem ČD z hl.n., návrat 16:15 h ČD. Vedoucí: P. Kožený.

Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Odhalení památníku na židovském hřbitově v Holicích

obrázek k článku Dne 9. září 2012 se na židovském hřbitově v Holicích konalo slavnostní odhalení památníku k připomínce 76 židů z Holic, Bělečka, Býště a Vysokého Chvojna, kteří zahynuli během 2. světové války. Většina z nich byla před 70 lety deportována do koncentračních a vyhlazovacích táborů, další byli popraveni, spáchali sebevraždu nebo zemřeli za holického odboje v květnu 1945. V Osvětimi bylo umučeno 54 našich spoluobčanů z Holicka, v Terezíně, Mauthausenu, Sobiboru, Izbici a ghettu Lodž pak dalších 15. Nejstaršímu z nich Jindřichu Popperovi bylo 83 let, nejmladší Gabi Freiové bylo pouhých jedenáct let, když byla donucena vstoupit do plynové komory v Osvětimi.
Osudy Židů z Holicka byly zmapovány před třemi lety v knize „Hrst vzpomínek… Židovské rodiny z Holicka“ autorek Hany Faltysové a Lenky Šindelářové. Zejména zásluhou Hany Faltysové mají dnes Holice navíc i důstojné místo k připomínce svých někdejších obyvatel v podobě památníku, který vytvořili v kamenosochařství Pleskot v Heřmanově Městci a darovali ho holičtí pamětníci Hana Sternlichová-Neumannová z Izraele a sourozenci Martin, Tomáš a Doris Roubíčkovi z Argentiny. Slavnostní odhalení pomníku se zúčastnilo okolo 100 lidí a byla to akce nadmíru vydařená. Program zahájil starosta města Holic Ladislav Effenberk, poté následovaly krátké projevy předsedy Židovské obce Praha Františka Bányaie, holického rodáka, herce a režiséra Jana Kačera, organizátorek Hany Faltysové a Lenky Šindelářové, přičemž pár slov pronesly i přeživší holocaustu Hana Sternlichová-Neumannová a Eva Pytelová-Beerová. O kulturní vložku se postaraly Svatomartinský sbor z Holic zpěvem hebrejských písní a studentky holického gymnázia recitací básně Jiřího Ortena za doprovodu flétny a houslí.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem