Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

PAMĚTIHODNOSTI SLOVAN A STUDÁNKY Část III.

obrázek k článku Pomník PADLÝM BRATRŮM s poprsím TGM Pomník Padlým bratrům s poprsím T.G. Masaryka stojí na křižovatce ulic Pod zahradami a Pod lipami. Byl vybudován z iniciativy ?Vzdělávacího pokrokového kroužku pro Studánku a Familii?, někdy psaného též prostě ?Pokrok?. Kroužek se ustavil dne 13.6.1925 a následně byl ohlášen i na hejtmanství pardubickém, jak kázal tehdy ještě od dob rakouského mocnářství platný zákon čsl. 134 z roku 1867 o právu spolkovém. Sami členové spolku, z nichž někteří byli i členy obecního zastupitelstva, byli sledování policií. Dobové hlášení vyšetřujícího strážmistra Ondřeje Růžičky vyjadřuje obavu, že ?byť jsou předáci kroužku sociálními demokraty, není vyloučen jejich možný příklon ke komunistům?. Jisté je, že někteří členové vedení kroužku měli s tehdejšími pardubickými komunisty styky.

Původní naplánování termínu odhalení památníku Padlým bratrům s poprsím presidenta Tomáše G. Masaryka(obr.1) bylo totožné se záměrem obce odhalit pamětní desku padlým vojínům. Obecní úřad Studánka však podal stížnost Okresní politické zprávě dopisem ze dne 13.7.1925, ve kterém vyjadřuje obavu z možného narušení obecní akce a přímo žádá o zákaz postavení pomníku Padlým bratrům a TGM. Tato stížnost měla určitě co dočinění se shora zmíněným vyšetřováním. Již 15.7. se však dostavili na studánecký úřad předseda spolku „Pokrok“ František Šlechta a místopředseda Fr. Blažek. Ti se zavázali jménem svým a za členstvo spolku, že  obecní akce nebude nikterak narušena a požádali o podporu a vstřícnost starostu Jana Půlpána při realizaci jimi připraveného odhalení pomníku pana presidenta. Starosta vzal  toto na vědomí a přislíbil urychlené vyřízení. Zdálo by se, že tím je celá věc vyřízena a oba pomníky mají „zelenou“. A do jisté míry to tak i bylo. Spolku „Pokrok“ však ještě zbývalo obhájit svůj záměr před Zemskou správou politickou v Praze, potažmo získat povolení ministerstva vnitra a samotného presidenta  o umístění jeho poprsí na pomníku padlým vojínům. Ještě 4.8.1925 se sešla komise na místě výstavby  a ta měla posoudit důstojnost a okolní prostředí  pomníku, jak si přála obec, která  měla k vhodnosti umístění výhrady.                       

            Komise, složená z akademického malíře prof. Jana Šíra, okresního školního inspektora Otakara Svobody a referenta Okresní politické správy však konstatovala do protokolu, že jak po stránce umělecké, tak umístěním v okolním prostředí nelze proti pomníku nic namítat. Alespoň přibližnou představu o umístění pomníku nám dává fotografie na obr.č.2. Po levé straně je pěkně vidět prosvítající hladina Fuksova rybníka. Protože právě umístění pomníku zavdalo příčinu k protestům úřadu proti jeho stavbě, vhodná je na tomto místě citace ze zmíněného protokolu:

„Památník má být postaven po levé straně pískové cesty, vedoucí od Pardubic do Studánky na kraji obce. Pozadí (pomníku) tvoří velký kaštan, stojící na břehu malého rybníčka (Fuksův rybník, řečený „Fuksák“) z části porostlého rákosím. Z jedné strany vyhlédnutého místa je řada pěkných vrb, z druhé strany ovocný sad. Pravá strana cesty naproti pomníku je lemována souvislou řadou zahrad s košatými ovocnými stromy, jak patrno z  přiloženého náčrtku (nenalezen). Pomník má státi před kaštanem, jehož koruna bude přiměřeně přistřihnuta, aby pomníku nevadila a aby tvořila pro něj pěkné pozadí..“

 

Sochařskou prací na pomníku jehlancovitého tvaru byl pověřen pardubický sochař Josef Doležal(1). Odhalení  bylo pak naplánováno na 23.8.1925. Program byl uveden na plakátu, jehož přetisk vidíte  na  obr.č.3.

            Nebude určitě bez zajímavosti zopakovat si, alespoň z části, program slavnosti, jak ho zaznamenal Východočeský Republikán.

Odhalení památníku odboje

            V neděli t.r.(23.8.) odhalen byl ve Studánce u Pardubic památník odboje, péčí tamní osvětové komise a pokrokového kroužku dle návrhu tamního hostinského pana Zvoníčka, provedený sochařem Doležalem z Pardubic. Slavnost zahájena průvodem (z náměstí u Kostelíčka) který byl pestrý, viděli jsme v něm národní kroje, Sokola a legionáře.

Řídící učitel v.v. Beran uvítal shromáždění, děkoval panu presidentovi za dovolení postavení památníku, který nese jeho poprsí, a pravil, že bude výrazem věrnosti a lásky k němu, a děkoval ministru nár. obrany Udržalovi, který přijal protektorát a velice přispěl k uskutečnění a zdaru dnešní oslavy. Slavnostní řečník, štábní kapitán Vladimír Roubal praví: „Památník prostý-padlým bratřím - prostý jako lid,  který ho postavil. Bude připomínkou tragedie války a všech útrap s touto, bude připomínkou práce Masaryka, který nás vedl a dovedl k samostatnosti. „Dále řečník vzpomenul významné postavy  našeho národa a v zavěru pravil :

„Ne kritizováním, ale svou prací a obětavostí si svůj stát udržíme!“

            Za zpěvu zpěváckého spolku „Pernštýn“ pod vedením svého ředitele Antonína Vendla a za zvuku národních hymen byl pak památník odhalen. Následovala dojemná recitace děvčátek Št´astné, Blažkové, Hadičové a Vohralíkové. Pak byl památník předán do ochrany obce prostřednictvím starosty Půlpána. Poté následoval koncert kapely pěšího pluku z Mladé Boleslavi pod taktovkou svého kapelníka Josefa Haněla, který pokračoval do večerních hodin. Pak ještě následovala v hostinci pana Zvoníčka „Na špici“ staročeská tancovačka.

Celý článek naleznete ve Zprávách KPP 5-6/2014

         Závěrem je připomenuto, že pomník má být postaven nákladem asi 5 000,-Kč a že „…majitel  pozemku (Josef Fuksa) s předepsanou úpravou souhlasí a starosta obce Půlpán proti projektu rovněž ničeho nenamítá .


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem