Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Pardubická exlibris 1

obrázek k článku Latinská slova Ex libris znamenají ?z knih? a v evropském prostoru se od středověku používala k označení vlastnictví knih. Knihy bývaly velmi drahé a tak vlastníci ? obvykle šlechtici, kláštery nebo církevní hodnostáři začali své knihy označovat nejčastěji na vnitřní stranu desek vlepeným lístkem s erbem, také třeba rodovým heslem, později třeba obrazem sídla nebo klášteru. Tato exlibris se stala zájmem sběratelů. Ke konci 19. století si sběratelé a milovníci knih si nechali vytvářet svá exlibris např. s motivy jejich povolání, s motivy rodných měst a později se použitým motivům přestaly klást meze. A zrodilo se i sběratelství těchto nových exlibris ? které už nebyly vlepovány do knih, ale byla často vytvořena známými autory a vytištěna jako malý grafický list a také byla podepsána autorem. Já patřím také ke sběratelům exlibris a část mojí sbírky tvoří exlibris s pardubickými motivy, ať už z období první republiky i tak i ze současnosti. Seznamte se s těmito malými grafickými dílky, která si nechali vytvořit obyvatelé a milovníci Pardubic. Zdeněk Řehák

Když se řekne Pardubice tak jako první symbol města se vybaví Zelená brána a od té také začneme. První exlibris na své jméno a svou hvězdářskou knihovnu si nechal udělat Artur baron Kraus od pražského malíře a kreslíře Ládi Nováka (1865-1944) v roce 1907. Má všechny atributy tehdejší knižní značky, erb, planetu s prstencem a symbol času a to nejdůležitější dole pohled na Pardubice se Zelenou branou.

Druhé exlibris pro Vladimíra Svačinu a zhotovil ho malíř z Hluboké nad Vlatvou. Je na něm pohled na Zelenou bránu přes „pardubický norimberk“. Toto exlibris zobrazuje Zelenou bránu bez horního ochozu – tedy ve stavu před rokem 1912. Obě tato exlibris jsou reprodukované kresby, které bylo možno jak lepit do knih, tak také sbírat a vyměňovat.

Třetí exlibris se Zelenou bránou je z 1989 a pro Miroslava Hanuše  je vytvořil malíř a grafik Karel Beneš (1932) a je na něm pohled na Zelenou bránu ze Třídy míru. Exlibris je vytvořeno barevnou litografií a kamenorytinou, je číslované a podepsané autorem.

Čtvrté exlibris vytvořil v roce 2004 technikou barevné litografie a s humorem sobě vlastním malíř a grafik Milan Kohout pro mne a je něm pohled na Zelenou bránu z Perštýnského náměstí a nevynechal ani svého autoveterána Jawa Minor.

 


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem