Údolím Chrudimky
Přírodovědná vycházka z Nasavrk údolím Krkanka, k Hradišskému vodopádu a rozhledně Boika pod vedením Jiřího Rejla. Odjezd bude autobusem v 8:05 hodin ze stanoviště 13 autobusového terminálu B v Pardubicích a následně s přestupem v Chrudimi do Nasavrk. Začátek vycházky v Nasavrkách je v 9 hodin u autobusové zastávky Nasavrky, náměstí.
typ akce: Přírodovědné vycházky
Kryštofovy kameny
Rtyně v Podkrkonoší – Kryštofovy kameny – Červený Kostelec. Délka trasy 13 km. Odjezd 8:29 hod. vlak ČD, návrat 17:18 hod. ČD. Ved. L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.
typ akce: Turistické vycházky
Podél Divoké Orlice
Litice n. Orlicí – Brná – Potštejn. Délka trasy 7,5 km. Odj. 8:29 ČD, návrat 15:28 h ČD. Ved. A. Kulišová. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné turisty. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.
typ akce: Turistické vycházky
Příběh zvonů
Přednáška Lukáše Pešky o historii zvonů na kostelích nejen v Pardubicích. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského nám. Vstup zdarma, veřejnost zvána.
typ akce: Hovory o Pardubicku
CHKO Železné hory
Trhová Kamenice – Modrý lom – Kamenný vrch – Upolínová louka – rybníky – Trhová Kamenice. Délka trasy 7,5 km. Odj. BUS v 8:05 h st. 13, návrat BUS + ČD v 15:01/16:05 hod. Ved: K. Janáčová. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné turisty. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.
typ akce: Turistické vycházky
Historie průmyslu a živností v Pardubicích
Mgr. Petr Borovec je autorem v pořadí již dvanáctého sešitu edice AB - Zet Pardubicka, který v roce 2000 vydala Společnost pro rozvoj Pardubicka a Klub přátel Pardubicka. Sešit se jmenuje Stručná historie živností, obchodu a průmyslu v Pardubicích. Překotný rozvoj průmyslu v Pardubicích nastává zejména ve druhé polovině 19. století, což autor publikace připomíná hned v úvodu. Do té doby bylo Pardubicko typickým zemědělským krajem. Rozvoji průmyslu po roce 1859 bylo dle autora důležité zrušení cechů jako brzdy a přežitku středověké řemeslné výroby.Průmyslová výroba se ve městě začíná rozvíjet od roku 1866. Tehdy totiž vznikla továrna Julius Hübner a Karel Opitz - továrna na výrobu a zařízení mlýnů. Založení této firmy je neoficiálně považováno za začátek průmyslové výroby ve městě.
Ve druhé polovině 19. století v Pardubicích působily ještě další dvě firmy zabývající se stavbou mlýnů. Jednou z nich byla továrna bratří Macháňů a pak firma Josefa Prokopa - továrna na mlýnské stroje, která byla založena roku 1870.
Cukrovarský průmysl je dnes pro Pardubice již minulostí. V 19. století však byla situace zcela jiná.Cukrovka se pěstovala v celém Polabí a tak i v Pardubicích vznikla v roce 1869 Akciová továrna na cukr.
Téměř současně s cukrovarem se v Pardubicích začal stavět další podnik - lihovar. Založil jej Ignác Wertheimer v roce 1870. V roce 1875 lihovar padl popelem, poté byl opět postaven hned v sousedství cukrovaru.
Takto by jsme ve výčtu pardubických firem a živností mohli pokračovat. Daleko více se však dozvíte z již zmiňované publikace.